Endometrioza ne-a unit in lupta pentru bb! (70)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AncaSan spune:

Pai...s-o luam treaptat. De 3 ani ne chinuim sa facem bebe si am 25 de ani.Endometrioza a fost descoperita prin ecografie intravaginala. Pe ambele ovare, chisturi mari, de 3, 4, 5 cm. Apoi, am fost operata, clasic,ca aceasta sa fie indepartata...momentan, cel putin. Am facut tratament cu Diphereline 3,75, 6 doze. Menopauza 9 luni. Apoi histerosalpingografie. Trompe bune. Aaaa, sa nu uit. Hiperprolactinemie, hipotiroidie, reflex la boala si operatie. In tratament, la ultimele analize, au iesit in normal. Progesteronul din ziua 21 arata ca exista ovulatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xdidi spune:

anca o etapa ai trecut-o si ma regasesc in situatia ta, eu tot clasic am fost operata prima data apoi vreo 5 luni de menopauza cu alta solutie nu diphe...numai ca eu m-am inhibat fff tare si 1 an si 3 luni n-am avut ciclu...bun eu ce sa zic pt ca te-ai operat si ca ai fost si la menopauza, eu as face amh-ul sa sti pe unde esti cu rezerva ovariana si analizele de z3 cum sunt? fsh,lh,estradiol?daca prolactina este marita si iti joaca feste este tot de la endo si ca tratament poti incerca mastodinonu(de asta am auzit ca e bun)insa asta mai trebuie cercetat ca ma cam lasa neuronu' in ultimul timp....si monitorizari de ovu ai facut? sotul e ok?...daca raspunsul e afirmativ...si stai bine cu fsh-ul poti incerca stimulari usoare cu pastilute si inseminare sau contact dirijat...poti incerca regimul alimentar, a functionat la multe dintre noi(astea mai puternice care au putut sa-l tina), eu una am exclus chestii din alimentatie treptat, zaharul doar brun(fff putin)si in rest miere, painea de taraze, secara si graham este permisa si astea sunt realizabile...apoi mancat fructe(mese de fructe)incet incet poti deprinde obiceiuri sanatoase...sfatul asta vine de la o pofticiosa gurmanda
acum parte mai grea e cu sportul, mie nu-mi place dar face fff bine si trag de mine sa ma apuc de ceva...
iarasi foarte bune sunt concediile si relaxarea, detasarea...si fixarea unor prioritati care nu tin de bebe, asa sa ai mintea ocupata...la mine a functionat sa ies din stari aiurea...
importatnt este sa-ti gasesti un dr in care sa ai incerdere, daca vi in buc sunt cativa care sunt ok si chiar daca ai procentaj sumbru asta nu inseamna ca trebuie sa-i crezi pe cuvant (aviz si pt mine)
iar cel mai important sa citesti prim a pagina , asa de vreo 2 ori pe saptaman in primele 2 luni si apoi cam o data pe luna face foarte bine, eu cred ca am retinut-o deja.(apropo de asta mai sunt cateva povesti de succes de pus)
deci succes , noi suntem tot aici, chiar daca majoritatea sunt mamici deja(asta e un lucru fff bun), eu nu prea am timp, iar sfaturile vin din experineta personala, insa eu inca nu am bebe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_d15 spune:

hello! a venit vacanta?!
mai fetelor, eu cand am fost la controlul de 40 zile (vorba vine, ca trecusera mai bine de doua luni de cand nascusem) nu aveam chisturi si nici nu mi-a zis nimic de aderente, dar cateodata am niste dureri in partea stanga, asa, ca de ciclu, pe care le aveam inainte de laparo. chestia asta ma cam sperie. inca nu mi-a revenit menstra si sper sa nu se grabeasca. de luat nu iau nimic, inca alaptez. de ac nici nu vreau sa aud. e posibil sa fie dureri cauzate de endo?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misspii spune:

Salut fetelor! ce mai faceti.
Irina ,ai dreptate cred ca fetele sunt in vacanta...eu plec abia in august ,deci mai am.MAINE AVEM 1 AN!!!!!!!!!!
ce sa zic ...si eu am dureri.Stii ca am fost in Viena si am un tratament nou ,si naturist dar si supozitoare cu progesteron pe care le iau din ziua 14 - 12 zile.dar ma doare in stanga de mor si nu mai stiu.am fost la medicul meu si a zis ca nu am nici un chist si ca nu este cum a zis d-na dr din Viena si ca durerile sunt de la coloana si sa faca CT la coloana.M-am saturat.Niciodata nu am vazut sa zica 2 dr la fel parca se uita la persoane diferite .in Viena am fost pe 16 mai .la mine am fost pe 11 iunie si chisturile au disparut si pete si tot....nu mai fac nimic.va pup si sper sa fie ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xdidi spune:

salutare fetelor,
misspii La Multi Anisori , sanatosi si fericiti...vai ce a trecut timpul....
irina eu nu sunt in vacanta, plec in iulie 2 saptamani si apoi sper sa prind niste mare anu asta, ca la mine fara minim 4-5 zile de balaceala parca n-am concediu...
eu sunt ok in rest, sunt foarte optimista astept ceva ce inca nu e concretizat, dar simt ca se va schimba viata mea in viitoarul apropiat....in iarna speram sa gasim apartament si sa mai functioneze prima casa si apoi facem actele...sper sa reusim , abia astept
vreau sa va mai intreb de vitaminele cu dhea s-a mai vorbit pe aici de ele, tocmai mi-am comandat pt 3 luni din state si sper sa ma ajute sa o duc cu ciclu mai mult timp so daca tot ovulez sa fie ceva de calitate...asa ca cine mai stie ceva de ele astept sfaturi , mai ales despre efectele adverse...
va puuup pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_d15 spune:

misspii, LA MULTI ANI
zi mare, nu gluma!
ai mare grija cu progesteronul din a doua parte a lunii. eu sunt patita. trebuie luat de-abia dupa ce stii sigur ca ai ovulat, altfel inhiba ovulatia si te dai peste cap.

didishor, mi-ar face o maaaaaaaaaaaaaare placere sa ne vedem daca vii la mare la mamaia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xdidi spune:

irina draga mea daca ajung te contactez, dar de obicei mergem la fratii bulgari e mai ieftin si ma duc sa ma linistesc...insa in vre-un weekend daca evadam vb pe pm iti las nr meu de tel
fetelor e cald tare aici, cred ca devin depresiva, ca nu vreau sa mai ies din casa...de cand lucrez pe acasa....nu pre imi mai vine sa ies...
dar a zis sotu ca incepand din seara asta facem plimbari in parc...deci ies din starea sta cu miscare...
Misspii inca o data La multi ani, lui Victoras

va puuup


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

hello dragele mele chiar ma gandeam k n-ati mai scris nimik de ceva vreme...

misspii - la multi ani pt Victor! sa-ti traiasca, sa creasca mare, cuminte si sa fie sanatos! ciudat lucru cu dr astia cum pana mea unu' sa vada ceva si altul absolut nimik???

irinuca - ce mare a crescut bobolina ai grija cu durerile si tine-le sub observatie. posibil sa se mai aseze lucrurile pe akolo dupa sarcina...

didishor drag ma bucur k te-ai mai animat si ai gasit preocupari noi prima casa o sa mai tina pt k abia au suplimentat astia plafonul asa k sigur prinde 2013 dk ai nev de ajutor imi spui k sunt in domeniu

noi suntem bine, pe ultima suta de metri cu burtik suport cam greu caldurile astea, dar deh...mai avem un pik si gata chistul minunat este tot akolo, il mai nimereste bebelina din cd in cd si joaca fotbal cu el chiar sunt curioasa sa vad cum vor arata lucrurile dupa nastere...

vroiam sa va spun k brunetelul lui Ellyshor creste vazand cu ochii si e scump de-ti vine sa-l papi si a nascut si vechea noastra prietena de suferinta Ylari acum vreo 2 sapt

va poop cu drag!

Roxy
34+ AMR 6 sapt!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misspii spune:

Fetelor - multumesc din suflet .Da - zi mare.Stiu ca nu tine de subiect dar e atat de dulce ca trebuie sa povestesc,merge in 4 labe - dupa catel sunt o minune,vorbeste toata ziua si daca nu ascut ma musca ,am o vanataie pe fata de zici ca m-am intalnit cu ursu. e o minune.dar tot in brate stam... zice mama ,papa ,dai si multe altele pe care nu le inteleg. nu am crezut ca pot sa am asa minune si e si cuminte.
de dr ce sa mai zic.... mai bine NU MAI COMENTEZ.eu iau progesteron din ziua 14 sper sa fie ok.dar spatele ma doare de mor.

va pup pe toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xdidi spune:

salutare fetelor,
roxy cand vom fi hotarati te contactez, oau ce putin mai ai....trece timpu' ca nebunu....
misspii draga mea durerile de spate pot fi si de la carat bebe in brate, la asta nu te-ai gandit, eu zic sa faci niste investigatii la coloana si poate cateva sedinte de recueprare si exercitii speciale pt spate zilnic si apoi sa vezi inbunatatirea...fina mea a facut recuperare pt ca o rupea spatele si ea fiind foarte slabuta iar bebele a fost si eeste un copil zdravan, s-a simtit.
eu zic ca mai doare si de la endo dar nu in halul asta ...
va puuup

Mergi la inceput