Endometrioza ne-a unit in lupta pentru bb! (70)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Elllllena spune:

buna !

e primul meu msj pe forumul asta desi va citesc de ceva timp...
v-am scris pana la urma pentru ca intr-un final am stabilit o interventie laparoscopica ptr o endometrioza de grad 3, interventie pe care o va face dl dr tica in spitalul judetean Constanta...
daca a mai fost cineva operata de dl dr va rog spuneti-mi cum a decurs totul...eu sunt ffff speriata :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misspii spune:

Servus,

Am revenit!
am fost la Viena ,dr e super OK ,e cumsecade ,explica si pentru prima data nu am auzit la control replici de genul: o sa fie bine,trebuie optimist,asta e endometrioza...
Este realista.a zis ca trebuie multa,multa rabdare.
Vestea proasta este ca nu mai am chist functional ci endo.pe ovarul "normal" unul endo de 1,5cm si unul paraovarian-langa ovar dar nu apartine ov unul de 1,8cm nu prea am inteles cum..pe cel stang multe mici.si pete pe Douglas.CA e mic ca nu apartine de ovare.am schimbat tratamentul si cu DD inainte.
Victor a fost super .Parca s-a nascut in hotel .
Si am devenit ,din nou,matusa .Sora mea a nascut la 0:45 deci pe 21 .mai un baietel de 2800g
va pup si vorbim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xdidi spune:

salutare fetelor,
am fost la eco si vreau sa va zic ca nu se mai vede chistul ala de 6 cm, ala care in februarie arata si a endometrioza...ma rog...cert este ca nu se vede nimic...doar o imagine de hidrosalpinx pe trompa dreapta...care pot fi si aderente....si dr a fost foarte surprinsa ca ovulez , in z12 aveam un folicul baban pe ovarul drept , mi-a zis ca nu am cum sa mai ovulez...deci ceva pe acolo functioneaza....
ce sa va zic n-am facut nimic special , din contra n-am mai luat vitamine, am mancat numai porcarii ca inca n-am bucataria pusa la punct si am bagat numai manacre semipreparata...cred ca slabitul a facut ceva asa ca voi renunta la mancat aiurea sa maio slabesc, mai am 6-7kg pana la greutatea mea ...si sub greutatea asta eu as mai da inca 3 kg, dar sa scap de alea 6,7...vreau sa ma apuc de alergat, acum nu maia m nicio scuza stau aproape in parc....deci doar lenea
va puuup pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

yuppyyy!!! bravo didishor v-am zis eu k atunci cand am renuntat la toate pastilele, naturistele, regimuri etc, atunci am ramas gravi se pare ca la unele dintre noi functioneaza invers organismul...probabil faptul k ne satifacem micile placeri ale vietii ne creeaza o stare psihica buna...nu stiu ce sa ma zic. important e k se intampla si lucruri bune
misspii - sa-ti traiasca nepotzelul!

Roxy
31+ AMR 9 sapt!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xdidi spune:

nu stiu ce a funtionat roxy , insa a mers...acum sa vedem daca se regleaza nebunia asta de ciclu...ca sunt tare ocupata si n-am timp si de doctori...
sper sa slabesc, insa cred ca incep sa se vada prostioarele mancare ca iarasi am burtica , deci e greu sa te menti, am tot zis ca e de ciclu apoi de ovu dar acum n-ar avea de la ce ca sunt dupa ovulatie(sper sa se fi spart foliculul baban) si ar fi trebuit sa arat normal...cand ma mai eliberez parc scrie pe mine si sper sa ajung si la etapa de alergat...ca la cat imi place sportu...
va puuup si misspii felicitari pt nepotelscz de intaziere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misspii spune:

Roxy,Didi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_d15 spune:

intru si eu scurt si rapid sa subliniez ca eu chiar cred ca ai inca rezerva ovariana, didishor, si ca amh-ul tau e irelevant.

de slabit... eu am de dat jos cel putin 15 kg... asa ca e subiect tabu. iar chestia cu alaptatul care ajuta la slabit nu e valabila si pentru mine. dimpotriva, parca mi se face si mai foame in timp ce alaptez

toate fetele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xdidi spune:

irina ai rabdare ca vei da jos, eu dupa umila mea cunostinta stiu ca daca alaptezi inca iti mentii niste grasimele, pt ca prolactina este marita, nu ai suficienti hormonei antrenati pt o ovulatie....si stiu ca toata prietenele mele care lapteaza au mai luat kg si dupa terminarea alaptarii au slabit brusc...deci, asteapta sa vezi fata intarcata si apoi kg
iar referitor la amh-ul meu, sincer nu vreau sa mai reped analiza, costa o gramada de bani si e fff posibil sa fie irelevanta, insa parca nici de stimulari si altele nu m-as mai apuca, sunt bine asa cum sunt, am mancat destul stres in ultimul timp(si aici ma refer la un an intreg de schimbari), mi-am luat concediu in iulie si merg in itali si cred ca ajung acolo la dr sa vedem ce pareri mai au si oamenii aia, si sper sa ajung si la mare anu asta, insa pana atunci am de luat motu la finut, apoi naste mami a lui o fetita si dupa asta bineinteles botezam si mai si cunun de 2 ori...si asa mi-am ocupat tot anul
vreoiam sa va zic ca pt candida mi-a dat doc niste ovule cu lactobaccili, cica fff bune pt imunitatea vaginala, le testez , cred ca de maine.
va puuup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AncaSan spune:

Buna fetelor! Sunt nou intrata in comunitatea voastra.Sunt una din ghinionistele care au endometrioza . As vrea sa stiu, de la voi toate, care este lista completa de analize,investigatii si tratamente pe care le-ati facut, mai ales dc in urma lor ati ramas insarcinate.Astept raspunsurile voastre. Multumesc anticipat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xdidi spune:

anca sedere scurta...pai daca ai endometrioza , ai facut laparo, nu?ca altfel e destul de greu de diagnosticat...deci se face eco transvaginala , la ea se vad doar chisturile pe ovare, apoi ca sa vezi cam ce ocupatie este in abdomen , ca125(analiza de sange), apoi cauti un dr de incredere si daca situatia este neagra laparo+menopauza indusa, daca ai o situatie care mai lasa sa astepti, incearca sa ramai gravi...inainte de toate astea trebuie sa ai undr ginecolog spezializat pe infetilitate care te va indruma , catre ce crede el ca e mai bine...
acum analize sunt o gramada, depinde ce vrei...vrei bebe? sau sa scapi pe moment de o endometrioza care nu te lasa si apoi bebe?
de cat timp incerci bebe? sunt multe necunoscute...astept intrebarile tale si sper sa-ti pot raspunde...bafta si sedere scurta

Mergi la inceput