Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 (9)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mada81lina spune:

Madanan, poti sa ne spui ce anume ti-a scris medicul ginecolog pe acea adeverinta? Si cum era adeverinta, cu nr de inregistrare etc, gen scrisoare medicala, sau pur si sp o adeverinta / hartie cu semnatura parafa ? Ti-a scris un motiv, sau cum s-a exprimat ?
Ai mai luat ceva si de ma medicul de fam ? Trebuie depusa si acolo?
La job ai dus adeverinta, ai inregistrat-o ca o cerere normala ?

Chiar, exista in lege precizat incepand cu ce sapt se poate reduce programul al 6 ore?

Gena PAI 1 homozigot 4G/4G + MTHFR C677T heterozigot + MTHFR A1298C heterozigot

Tratament: Clexane 0.4, Femibion 2, acid folic, Magnerot, Euthyrox 25mg

13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mada81lina spune:

Nu se vede 100% sexul la DT de 12 sapt. Am mai citit si pe alte forumuri, cand zicea ca e fata (multi bebei arata initial la eco ca si fetitele) si apoi in luna 4-5 le spunea ca e baiat.
Rar, chiar f rar, am auzit sa le spuna din luna 3-a sexul, dar ce stiu, daca se vede ca ii baiat, atunci cam asa ramane, la fata nu ii sigur, se poate schimba. Finutul meu a fost "fata" la eco de luna 3 si luna 4, abia in luna 5 s-a vazut ca este baietel.

Mie mi-a spus gine, ca la urm eco din 31 mai, imi zice sigur, dar atunci o sa am 17 sapt.

Bataile inimii la bebe au scazut, de la 175 in 9 sapt, la 152 resp 145 la 13 sapt. Stiu ca ele scad, dar nu ma asteptam chiar asa. La fina mea care a nascut fetita, erau peste 170 tot trimestrul 1 si o parte din tr 2. Inca fac statistica sa vad daca are vreo legatura

Fetele, sa vb si de pofte: eu bifez iute (incerc sa il evit, dar nu pot). Stiu ca da contractii, si am citit ca tre sa il scot complet din meniu dupa 7 luni. Dar pana atunci mai pap. Doar am pui de ungur in burtica (adica sotul e ungur)

Gena PAI 1 homozigot 4G/4G + MTHFR C677T heterozigot + MTHFR A1298C heterozigot

Tratament: Clexane 0.4, Femibion 2, acid folic, Magnerot, Euthyrox 25mg

13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madanan spune:

Mada, pe adeverinta era trecut faptul ca sunt in evidenta lor cu sarcina de 15 sapt. in evolutie si ca mi se recomanda programul de lucru de 6 ore(adevarul este ca eu i-am spus doc. ca ma doare tare spatele cand stau mai mult pe scaun.) Pe ultimul rand din adeverinta scria ca-mi serveste la locul de munca. Avea nr. de inreg., stampila, parafa si semnatura doc. La serviciu am facut o cerere: subsemnata....domiciliata...angajata la compartim...in functia de .... declar ca sunt insarcinata in ...luni. Conf. OG 96/2003, art.13, solicit reducerea programului de lucru cu 1/4 din durata normala. Anexez prezentei cereri adeverinta medicala de la medicul gine..... eliberata la data de....
Asta este tot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mada81lina spune:

Super, o sa cer si eu pe 31 mai, la urm eco. O sa am atunci 17 sapt

Gena PAI 1 homozigot 4G/4G + MTHFR C677T heterozigot + MTHFR A1298C heterozigot

Tratament: Clexane 0.4, Femibion 2, acid folic, Magnerot, Euthyrox 25mg

13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pety1981 spune:

buna fetele! am si eu o rugaminte si anume sa imi spuneti si mie cine-i gravidutzul ?:)am tot cictit si mereu am uitat sa intreb .n ii stiu povestea dar desigur ca starneste curiozitati.:)poop si aveti grija de burtici

sarcina oprita din evolutie la 5 saptamani
urmeaza FIV in toamna cu Dr Zadori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kriss79 spune:

a avut vreuna din voi scurgeri maronii?de ieri la pranz se intampla, acum a inceput mai tare si ma doare si burta ca la ciclu.am sunat aseara dr si mi-a zis sa iau no spa si utrogestan vaginal. merg azi la 5 sa ma vada, insa cum la prima sarcina nu am avut nimic niciodata am cam intrat in panica.

Cristina, 9+ si mamica de Alessia Stefana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa1986 spune:

Buna ziua burticilor,
In primul rand vreau sa spun ca imi pare tare rau pentru pierderea fetelor, va rog sa nu va pierdeti speranta si in al doilea rand nu am mai intrat de saptamana trecuta dar am recapitulat tot.
Ieri am fost si noi la doctor cu analizele si sa ne vada ecografic. Analizele au iesit super bine, iar bubulinul meu(asa il alint) are 1.72 cm si BPM 168, a spus domnul doctor ca arata super bine, deci suntem fericiti, peste 10 zile ne ducem sa facem dublu testul si dupa aceea la 12 sapt la eco morfofetala.Greturile si varsaturile nu s-au rarit, mai ales dimineata este de groaza:(, dar el sa fie sanatos, restul numai conteaza, apropo DPN meu este 11 decembrie, daca poate modifica cineva .
Va pup si va urez o si minunata.

8+ sapt cu o minune de la D-zeu :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns menics spune:

Citat:
citat din mesajul lui kriss79

a avut vreuna din voi scurgeri maronii?de ieri la pranz se intampla, acum a inceput mai tare si ma doare si burta ca la ciclu.am sunat aseara dr si mi-a zis sa iau no spa si utrogestan vaginal. merg azi la 5 sa ma vada, insa cum la prima sarcina nu am avut nimic niciodata am cam intrat in panica.

Cristina, 9+ si mamica de Alessia Stefana



eu am avut ... tot utrogestan si nospa am luat plus la pat o saptamana.. dar vei vedea ce-ti spune medicul la control... importante e sa nu facu efort pana atunci.. in pat, intinsa!

13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns douradoudou spune:

Citat:
citat din mesajul lui kriss79

a avut vreuna din voi scurgeri maronii?de ieri la pranz se intampla, acum a inceput mai tare si ma doare si burta ca la ciclu.am sunat aseara dr si mi-a zis sa iau no spa si utrogestan vaginal. merg azi la 5 sa ma vada, insa cum la prima sarcina nu am avut nimic niciodata am cam intrat in panica.

Cristina, 9+ si mamica de Alessia Stefana



nu sunt ok deloc..mai bine mergi la doctor ..sper sa nu fie nimic ...te asteptanm cu vesti



alexa, mami de Maryam buburuza, ingeras in ceruri (17.09.2009- 12.11.2009)
si de printesa razboinica Maysaa(30.10.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns douradoudou spune:

Citat:
citat din mesajul lui mada81lina

Nu se vede 100% sexul la DT de 12 sapt. Am mai citit si pe alte forumuri, cand zicea ca e fata (multi bebei arata initial la eco ca si fetitele) si apoi in luna 4-5 le spunea ca e baiat.
Rar, chiar f rar, am auzit sa le spuna din luna 3-a sexul, dar ce stiu, daca se vede ca ii baiat, atunci cam asa ramane, la fata nu ii sigur, se poate schimba. Finutul meu a fost "fata" la eco de luna 3 si luna 4, abia in luna 5 s-a vazut ca este baietel.

Mie mi-a spus gine, ca la urm eco din 31 mai, imi zice sigur, dar atunci o sa am 17 sapt.

Bataile inimii la bebe au scazut, de la 175 in 9 sapt, la 152 resp 145 la 13 sapt. Stiu ca ele scad, dar nu ma asteptam chiar asa. La fina mea care a nascut fetita, erau peste 170 tot trimestrul 1 si o parte din tr 2. Inca fac statistica sa vad daca are vreo legatura

Fetele, sa vb si de pofte: eu bifez iute (incerc sa il evit, dar nu pot). Stiu ca da contractii, si am citit ca tre sa il scot complet din meniu dupa 7 luni. Dar pana atunci mai pap. Doar am pui de ungur in burtica (adica sotul e ungur)

Gena PAI 1 homozigot 4G/4G + MTHFR C677T heterozigot + MTHFR A1298C heterozigot

Tratament: Clexane 0.4, Femibion 2, acid folic, Magnerot, Euthyrox 25mg

13+


mie mi-au spus de la 13 saptamani sigur ..si au avut dreptate..fete...la fete bse vede sigur, 3 linii



alexa, mami de Maryam buburuza, ingeras in ceruri (17.09.2009- 12.11.2009)
si de printesa razboinica Maysaa(30.10.2010)

Mergi la inceput