Guvernul Ponta

Raspunsuri - Pagina 33

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Citat:
citat din mesajul lui almo

Citat:
citat din mesajul lui copiloi

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

Cum draq din 9 judecatori, 3 numiti de PSD, unul de PNL si unul al maghiarilor, care i-am vazut mai tot timpul in barca usl-ului in ultimele zile, sunt aserviti lu' Basescu????



Grea matematica asta!

Daca din 9 judecatori, 4 sunt numiti de USL (3 PSD si 1 PNL), cati mai raman?

Nu cumva 5?

5/9 > 50%

Ti-as desena, dar nu am cum!




USLul a trimis foecare lege a lui Boc laCurtea COnstitutionala. Atunci CUrtea era buna. Acuma nu mai e ...

Intr-o tara democratica orice conducator trebuie sa respecte legile tarii inainte de ambitiile lui politice. nu e cazul lui Ponta insa.
Ponta vrea sa demonstreze ca el e mai presus de orice lege, de consitutie. la fel ca AN.




Album
http://picasaweb.google.com/nicole.poze




Legile lui Boc erau atat de neconstitutionale, incat era culmea sa fie declarate constitutionale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Citat:
citat din mesajul lui copiloi

Citat:
citat din mesajul lui catrinik

Citat:
citat din mesajul lui copiloi

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

Cum draq din 9 judecatori, 3 numiti de PSD, unul de PNL si unul al maghiarilor, care i-am vazut mai tot timpul in barca usl-ului in ultimele zile, sunt aserviti lu' Basescu????



Grea matematica asta!

Daca din 9 judecatori, 4 sunt numiti de USL (3 PSD si 1 PNL), cati mai raman?

Nu cumva 5?

5/9 > 50%

Ti-as desena, dar nu am cum!



Mie imi da asa:
4 psd+pnl
1 UDMR
4 PDL.

Deci e cam egalitate.


"Cam egalitate"? Ce matematica e asta?

Numarati ca Roberta!




Pai adica egalitate!!! Intre USL si PDL.
Ca UDMR se urca in barca de care e nevoie.
Deci nu are USL majoritate.

Eu incerc sa ma abin de la atacuri si comentarii.... poate reusesti sa faci la fel.

Ideal ar fi sa dezbatem o idee.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

catrinik, cu ce te-am atacat? Tell me!

Daca UDMR ar fi acum in barca USL, ar exista majoritate in Parlament si basescu ar putea fi suspendat si maine!

Logic, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Citat:
citat din mesajul lui catrinik

" Presedintia a trimis MAE, inca de marti, o lista cu componenta delegatiei Romaniei pentru reuniunea Consiliului European din 28-29 iunie, iar in aceasta, ca sef al delegatiei, era mentionat presedintele Traian Basescu, a declarat, purtatorul de cuvant Bogdan Oprea.

"Administratia Prezidentiala a primit marti, 19 iunie, formularul de delegatie pentru participarea la summitul Consiliului European. In cursul aceleiasi zile, Administratia Prezidentiala a completat delegatia, iar acest formular completat a fost trimis inapoi la MAE, asa cum era procedura, prin sistemul oficial de corespondenta", a precizat purtatorul de cuvant al sefului statului, Bogdan Oprea.

El a mai aratat ca in formularul de delegatie completat de Administratia Prezidentiala si trimis MAE era mentionat presedintele Traian Basescu ca sef al delegatiei, acesta fiind insotit, "asa cum prevede practica", de ministrul Afacerilor Externe Andrei Marga si de ministrul Afacerilor Europene, Leonard Orban.

Ministerul de Externe a transmis, miercuri, la Comisia Europeana componenta delegatiei Romaniei pentru reuniunea Consiliului European de la finele lunii iunie, care ii include pe primul-ministru Victor Ponta ca sef al delegatiei, ministrul Afacerilor Externe si ministrul Afacerilor Europene, nu si pe presedintele Traian Basescu."



Citeste si www.realitatea.net/marga-sus-ine-ca-nu-a-primit-lista-cotroceniului-cu-delega-ia-pentru-consiliul-european_955574.html" target="_blank">aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui copiloi

catrinik, cu ce te-am atacat? Tell me!

Daca UDMR ar fi acum in barca USL, ar exista majoritate in Parlament si basescu ar putea fi suspendat si maine!

Logic, nu?




Aoooleeeeu, am trait s-o aud si pe asta, presedintele nu e suspendat PENTRU CA NU AU MAJORITATE in parlament!!!

Hai ca deja imi creste tensiunea! Unde scrie ca presedintele se suspenda cand se schimba majoritatea in parlament??? Presedintele se schimba cand INCALCA GRAV constitutia!! Nu se schimba nici cand pierde increderea populatiei, nici cand vrea primul-ministru sau parlamentul!!!

Sau cand vrea copiloi prin extindere!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:



Merci pentru confirmare, si iertare, am uitat sa trec la sursele de informare alaturi de Antena3 si realitatea!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

Citat:
citat din mesajul lui copiloi

Citat:
citat din mesajul lui catrinik

" Presedintia a trimis MAE, inca de marti, o lista cu componenta delegatiei Romaniei pentru reuniunea Consiliului European din 28-29 iunie, iar in aceasta, ca sef al delegatiei, era mentionat presedintele Traian Basescu, a declarat, purtatorul de cuvant Bogdan Oprea.

"Administratia Prezidentiala a primit marti, 19 iunie, formularul de delegatie pentru participarea la summitul Consiliului European. In cursul aceleiasi zile, Administratia Prezidentiala a completat delegatia, iar acest formular completat a fost trimis inapoi la MAE, asa cum era procedura, prin sistemul oficial de corespondenta", a precizat purtatorul de cuvant al sefului statului, Bogdan Oprea.

El a mai aratat ca in formularul de delegatie completat de Administratia Prezidentiala si trimis MAE era mentionat presedintele Traian Basescu ca sef al delegatiei, acesta fiind insotit, "asa cum prevede practica", de ministrul Afacerilor Externe Andrei Marga si de ministrul Afacerilor Europene, Leonard Orban.

Ministerul de Externe a transmis, miercuri, la Comisia Europeana componenta delegatiei Romaniei pentru reuniunea Consiliului European de la finele lunii iunie, care ii include pe primul-ministru Victor Ponta ca sef al delegatiei, ministrul Afacerilor Externe si ministrul Afacerilor Europene, nu si pe presedintele Traian Basescu."



Citeste si www.realitatea.net/marga-sus-ine-ca-nu-a-primit-lista-cotroceniului-cu-delega-ia-pentru-consiliul-european_955574.html" target="_blank">aici.


asta da sursa.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Copiloi, tu crezi ca secretariatul Consiliului European sau chiar Consiliul insusi decid care lista e legitima ? Conform cu Constitutia fiecarei tari membre ?

Adica daca nu au trimis lista inapoi cu posta inseamna ca lista e legitima ?

Eu cred ca e doar un semn ca nu se baga in disputele interne ci doar vor lua act de deciziile autoritatilor de la Bucuresti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Citat:
citat din mesajul lui almo

Citat:
citat din mesajul lui copiloi

Citat:
citat din mesajul lui catrinik

" Presedintia a trimis MAE, inca de marti, o lista cu componenta delegatiei Romaniei pentru reuniunea Consiliului European din 28-29 iunie, iar in aceasta, ca sef al delegatiei, era mentionat presedintele Traian Basescu, a declarat, purtatorul de cuvant Bogdan Oprea.

"Administratia Prezidentiala a primit marti, 19 iunie, formularul de delegatie pentru participarea la summitul Consiliului European. In cursul aceleiasi zile, Administratia Prezidentiala a completat delegatia, iar acest formular completat a fost trimis inapoi la MAE, asa cum era procedura, prin sistemul oficial de corespondenta", a precizat purtatorul de cuvant al sefului statului, Bogdan Oprea.

El a mai aratat ca in formularul de delegatie completat de Administratia Prezidentiala si trimis MAE era mentionat presedintele Traian Basescu ca sef al delegatiei, acesta fiind insotit, "asa cum prevede practica", de ministrul Afacerilor Externe Andrei Marga si de ministrul Afacerilor Europene, Leonard Orban.

Ministerul de Externe a transmis, miercuri, la Comisia Europeana componenta delegatiei Romaniei pentru reuniunea Consiliului European de la finele lunii iunie, care ii include pe primul-ministru Victor Ponta ca sef al delegatiei, ministrul Afacerilor Externe si ministrul Afacerilor Europene, nu si pe presedintele Traian Basescu."



Citeste si www.realitatea.net/marga-sus-ine-ca-nu-a-primit-lista-cotroceniului-cu-delega-ia-pentru-consiliul-european_955574.html" target="_blank">aici.


asta da sursa.


Album
http://picasaweb.google.com/nicole.poze




Atata timp cat Cotroceniul nu a facut caz de faptul ca s-ar fi pierdut intentionat vreo lista, inseamna ca lucrurile sunt clare.
Mai putin pentru voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Citat:
citat din mesajul lui almo

"In sedinta din ziua de 27 iunie 2012, Plenul Curtii Constitutionale, investit in temeiul art.146 lit.e) din Constitutia Romaniei si al art.34 din Legea nr.47/1992 privind organizarea si functionarea Curtii Constitutionale, a examinat cererea formulata de Presedintele Romaniei privind solutionarea conflictului juridic de natura constitutionala dintre Guvern, reprezentat de primul-ministru, pe de o parte, si Presedintele Romaniei, pe de alta parte.
La sedinta de judecata au participat, din partea Presedintelui Romaniei, domnul Stefan Deaconu, consilier prezidential, iar din partea Guvernului, primul-ministru, domnul Victor-Viorel Ponta, impreuna cu ministrul justitiei, domnul Titus Corlatean, si ministrul pentru relatia cu Parlamentul, domnul Mircea Dusa.

In urma deliberarilor, cu majoritate de voturi, Curtea Constitutionala a constatat existenta unui conflict juridic de natura constitutionala intre Guvern, pe de o parte, si Presedintele Romaniei, pe de alta parte, generat de actiunea Guvernului si a primului-ministru de a-l exclude pe Presedintele Romaniei din delegatia care participa la Consiliul European in perioada 28-29 iunie 2012.

In exercitarea atributiilor constitutionale, Presedintele Romaniei participa la reuniunile Consiliului European, in calitate de sef al statului. Aceasta atributie poate fi delegata de catre Presedintele Romaniei, in mod expres, primului-ministru.

Argumentatia retinuta in motivarea solutiei pronuntate de Curtea Constitutionala va fi prezentata in cuprinsul deciziei, care se publica in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I. Decizia este definitiva si general obligatorie si se comunica Presedintelui Romaniei si Guvernului".


Ponta : “Vreau sa va anunt ca, evident, maine voi merge la Bruxelles.”

Adica decizia definitiva si general obligatorie a curtii constitutionale ... (asta nu se poate contesta la nici o institutie nationala sau internationala) e pentru Ponta un fleac.




Album
http://picasaweb.google.com/nicole.poze




almo, macar eu am indicat sursa.

Sursa, din mesajul tau de mai sus, care este?



Mergi la inceput