Mamici din Grecia (14)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anouk3 spune:

Da, Mamica, malaiul e si kalampokalevro, cum ai zis, dar pe aici e acelasi lucru cu 'corn flour'. Amidonul este "nisestes" si arata altfel (e alb si e pudra fina), corn flour este galben si nu e chiar asa de fin. Pe insula nu reusesc nicicum sa gasesc malai ca al nostru din Romania, e numai d-ala fin. Sunteti norocosi ca gasiti pe la voi (eu ma aprovizionez din Romania).
Simigdali este intr-adevar grisul romanesc, fara nici o diferenta.

Carmaw, eu ti-am spus ce as face eu in situatia ta cu pisicile. Si cei care au deja animale, pot arunca 3 bobi intr-o strachina in fiecare zi, atata timp cat nu au nevoie de alte ingrijiri. Pisica este de la mama natura independenta si chiar daca are toata mancarea din lume, tot va cauta prin tomberoane si va vana gugustiuci. Atata timp cat e detul de maricica, se descurca de minune afara! Daca tu doresti, de fapt, sa-i ia cineva in casa, sa-i culce pe canapea, sa le curete zilnic ladita cu nisip, sa-i vaccineze sau mai stiu eu ce.. atunci da! cel mai probabil nu vei gasi pe nimeni.

Pup fete si pitici!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica11 spune:

O saptamana buna tuturor.
I-am dus la scoala, vad ca e si destul de cald afara, slava Domnului ca nu costa prea mult incalzirea cu vremea asta de toamna.
Anouk, asa e pe insula, stiu ca e mult mai greu cu aprovizionarea si pe de alta parte stii si tu, cate bordeie atatea obiceie.
Nu mai stiu sigur, l-ai inscris pe Nick la paidiko anul asta tu?
Andreea, Loyka e bine? Era bolnavior ultima oara cand ai scris.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioannoula spune:

Buna fetele!!! ce mai faceti voi? noi suntem bine, crestem, si suntem alintate foc!!! Carmaw ce-ai facut cu pisicile? la intrebare nu pot sa-ti raspund, pentru ca domnul grec se comporta apsolut exemplar cu mine si cu fata. nu am nici cel mai mic parapono. a taiat orice legatura cu fratii lui si suntem foarte linistiti. nu ne mai certam, banii stau mereu in casa, nu la el in buzunar, plus ca si mie imi merge binisor cu croitoria.
Miha cum e sa fii proaspata mamica? cum te simti? bebe e linistit? papa lapticul?
Ana si restul trupei, voi ce mai faceti?
Va pupacesc pe toate duuulce, si sper sa avem o iarna blanda anul asta, desii sincer nu mi-e frica de o iarna grea ca anul asta suntem pregatiti:d puuup si o zi buna!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Oana am cumparat casuta la pisicii dar tot pe stergatorul nostru dorm(acum sunt 4...deci cei 3 fratiori si o pisicuta suplimentara care arata bestial.....frumusica micutza ,adorabila)
Deci maninca smintina si conserve dar si crantzanele....cind voi pleca le las la vecini saci de mincare....acum ce vor face nu stiu
Am pus si anunturi dar nu ne a sunat nimeni:(
Oana ma bucur ca ti merge bine....
Eu am facut azi ciulama de pui cu ciuperci,miine bag o caracatita si fac si asta:
http://www.culinar.ro/retete/mancaruri/paste-si-pizza/gnocchi-din-spanac-cu-ementaler/67/4/26005/
Azi am facut si sfecla la cuptor cu usturoi ulei lamiie si patrunjel
Deci la mine ploua e urit eu pun AC....ce sa spun e mohorit
Moro cred ca face bine....o s o las pe ea sa va sufle un cuvintel...bebica e adorabil!!....am intreba to 'cit doarme noaptea'
La mine sunt dese intreruperi de curent.....
deci pup pe toata lumea mare si mititica,atentie la raceli si numai bine va urez!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MoRo_K spune:

Buna fetelor multumesc mult pt toate urarile si scuze ca nu ma mobilizez sa scriu.
Suntem bine ,ieri am facut o lunitsa crestem...astept sapt viit sa mergem la doctor sa vedem cum crestem...bb nu prea doarme..,.alaptez exclusiv...il cam am atarnat de mine...nu avem program inca nu avem 2 ore intre mese...iar noaptea ca sa mai dorm si eu il alaptez intinsa si-l las langa mine ca patutul are arici sta 5 minute fix si se trezeste cu urlete....deeeci situatia e cam haos...eu am avut ceva probl cu sanii gen canale infundate...se tot infunfunda...mastita...care trecu cu antibiotice...dar avem speranta c-o sa avem si noi un programel in curand...macar sa doarma 1-2 ore si sa manance la 2 ore...ia sa vedem...
Vreau sa-l declar la consulat...e taxa mai mica dc il declar in primele 6 luni...am intrebat si in Ro dar nu-i mai ok ca oricum ar trebui sa traduc toate actele si ajungem tot acolo.Fetelor cu alocatia din Ro cum e...parca acum ceva ani voi stiati...ma gandesc ca dc pot s-o iau dc nu?!s-ar strange acolo...
Cam atatik pupici multi si voua si puiutilor
Anouk si eu malai din Ro iau...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Citat:
citat din mesajul lui MoRo_K

Buna fetelor multumesc mult pt toate urarile si scuze ca nu ma mobilizez sa scriu.
Suntem bine ,ieri am facut o lunitsa crestem...astept sapt viit sa mergem la doctor sa vedem cum crestem...bb nu prea doarme..,.alaptez exclusiv...il cam am atarnat de mine...nu avem program inca nu avem 2 ore intre mese...iar noaptea ca sa mai dorm si eu il alaptez intinsa si-l las langa mine ca patutul are arici sta 5 minute fix si se trezeste cu urlete....deeeci situatia e cam haos...eu am avut ceva probl cu sanii gen canale infundate...se tot infunfunda...mastita...care trecu cu antibiotice...dar avem speranta c-o sa avem si noi un programel in curand...macar sa doarma 1-2 ore si sa manance la 2 ore...ia sa vedem...
Vreau sa-l declar la consulat...e taxa mai mica dc il declar in primele 6 luni...am intrebat si in Ro dar nu-i mai ok ca oricum ar trebui sa traduc toate actele si ajungem tot acolo.Fetelor cu alocatia din Ro cum e...parca acum ceva ani voi stiati...ma gandesc ca dc pot s-o iau dc nu?!s-ar strange acolo...
Cam atatik pupici multi si voua si puiutilor
Anouk si eu malai din Ro iau...

Giorgos 25.10.2012

Morokule,micutzule...pupicei negripati din partea mea!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

case de 56 mp in 2 luni la 30000e(trebe sa ai terenul)
http://www.youtube.com/watch?v=gnhCBZVpZrM
prokat portokalino
Asta e informatia cu cere am venit de la coafeza mea grecoaica care ii face feciorului ei casa d asta!!
poate foloseste cuiva informatia!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica11 spune:

Buna dimineata tuturor.
Uite ca mai avem putin si maine e deja Sf. Nicolae si se duce si anul asta. Anouk, La multi ani pentru Nick cel mic, sa va traiasca si sa va aduca numai bucurii.
MoRoK, este un scump micutul.L-am vazut acum in poza de la nume. Si blondut si dragut.
Cu alocatia ,cred ca trebuie oricum mai intai sa-i scoti certificatul de nastere romanesc aici, dupa care va trebui sa mergi in tara la primaria de care apartii (eu de exemplu cand eram in tara si o aveam deci pe cea mare mergeam undeva la un birou al sectorului trei , nu-ti spun ce cozi erau pe atunci si cum se purtau cu noi)
Nu cred ca ambasada se poate ocupa de actele pentru alocatie pentru ca in mod normal cetatenii romani cu domiciliul in strainatate nu au dreptul la alocatie, cel putin asa mi s-a declarat mie atunci cand Anastasia a implinit 7 ani deci ar fi trebuit din momentul ala sa i se dea prin scoala mi-au spus ei la telefon. Le-am explicat ca nu merge la scoala in Romania ci in Grecia si i s-a taiat dreptul la alocatie. Poate intre timp s-au mai schimbat lucrurile, intreaba tu totusi.
Imi pare rau ca ai avut probleme cu sanii, e tare dureros. Sa-l pui des, des la san acum . Cat rezisti si tu de des adica.Cu programul eu de la al doilea copil in sus nici macar in idee nu l-am avut, pe principiul: daca nu astepti ceva nu esti dezamagita ca nu vine.
Nikola al meu asta noapte s-a ridicat din pat pe la 11 in conditiile in care era culcat de vreo doua ore sa-mi "explice" ca pestele ala pe care i l-am dat eu de seara probabil ca nu a intrat exact in burta lui pentru ca burtica este goala acum , "o simt eu, e goala" .Asa ca la ora aia, am incalzit apa si i-am facut o crema giotis sa i se umple cumva golul.Si are 5 ani deja. Ce sa mai zici..
Carmen, sunt frumusele casutele astea la final si cred ca se termina si repede. In Creta la voi nu e nici foarte frig deci nu ar fi o problema izolatia, sa reziste doar la umezeala presupun ca e chestia. Daca in asta 30.000 eu intra si fundatia si finisajele interioare e bine.
Edit: nu am inteles exact daca au fundatie, desi una am vazut ca era inaltata pe niste stalpi de beton totusi, nu cred ca se sustin fara fundatie astia.(la min 1:03 in filmulet)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

mamica11 nici eu nu prea inteleg cu casele dar nici nu fac 'sapaturi' pt infos suplimentare.
Azi am fost la doftor ...mi a represcris medicamentele pe care le am platit integral...caci cica farmaciile sunt pe durata nelimitata in grava pt ca nu au primit banii
Am luat legatura cu Atena si mi sa spus ca trebuie sa astept de la 3 ani in sus ca sa fiu pusa pe lista de transpalnturi cardiace si mai apoi cu DD inainte
Si eu as fi vrut sa fiu pe lista celor care cedeaza organe dar in cazul meu dar corneea e ok...in rest totul e de nefolosit
Pe 10 decembrie plecam catre alte zari si de aici inainte numai DD ma poate ocroti
Nimic in plus aici timp ba plaoaie ba vint putenic ba soare...asteptam sfirsitul lumilor
pup cine ma citeste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioannoula spune:

Fetele!!! Craciun fericit!!! V-am pierdut!!! Va urez sarbatori fericite, sanatate, fericire, iubire, liniste sufleteasca, impliniri, reusite, spor la bani... tot ce va doriti!!! Pup toate mamicile si toti puii de pe site!!!

Mergi la inceput