Cu bebe in vacanta.

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

Fata de cele spuse mai sus, eu in momentul in care plec la drum tin cont si de ora la care ma cazez. In general la hoteluri cazarile se fac dupa ora 14.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Citat:
citat din mesajul lui danaionela

Fata de cele spuse mai sus, eu in momentul in care plec la drum tin cont si de ora la care ma cazez. In general la hoteluri cazarile se fac dupa ora 14.



touche, ujitasem de asta complet. chiar planuiam sa plecam noaptea.

274 ron pasaportul lui asta micu? da ce mnezau e gravat in plutoniu?
Uf. ok :) o sa incepem cu pasaportul si incetisor le adunam noi pe toate.

referitor la faza cu apa marii in care NU as vrea inca sa il bag: motivul e mai simplu, el e mic, marea e....mare prefer piscinuta. cred. habar n-am de fapt.

nu stiu cum sa impac capra cu varza, l-as lasa si fara pampers pe plaja dar mi se pare foarte urat sa lasi copii / animale / consorti / whatever sa murdareasca un spatiu public.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_andra spune:

pasaportul - e tipul asta nou cu nush ce cip, de-aia e asa de scump.
dupa ce ca e valabil doar 3 ani, de fapt e valabil 2 ani si jumatate, ca peste tot pe unde am fost, mi se spunea la agentia cu care colaboram, sa am pasaportul valabil cel putin 6 luni.

Acum am refacut pasaportul fetei mele, desi mai era valabil inca 3 luni,dar nu am brut sa risc.

referitor la cazare, iti poti lasa bagajele la receptie si sa pleci la plaja:)

iar referitor la mare si intratul copilului in ea, o sa vezi acolo, cel mai bine, doar sa nu pleci cu prejudecati....nu stiu, eu, avand sange de constantean in mine, n-am avut nicio problema, niciodata:)

fi-mea a intrat in apa marii la 4 luni, prima data.
nah, fiecare cu temerile lui:)

iar cu fundul gol....daca face caca, strangi, daca face pipi, acoperi cu nisip....si faci un castel peste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

E cu amprenta digitala, pasaportul.

Copiii mici sunt scutiti de amprenta digitala.

Costul e acelasi.

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_andra spune:

nu e mai, acelasi pret ca la cele vechi. alea costau pana intr-o suta de lei.
da-le-n ma-sa ca m-am umplut de draci la pasapoarte cand am vazut cat am de platit, asta in conditiile in care pasaportul fetei e inca valabil.
la astea noi se iau amprente dupa 6 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

ina, noi nu am calatorit in afara tarii, doar in tara, drum de cate 15 ore numai intr-un sens, cu trenul. :D

Am avut mereu asa:

- biberonul, pus in termos de-ala special de biberon
- o cutie de lapte praf
- servetele umede
- articole de ingrijire (cosmetice)
- medicamente de urgenta
- scutece
- mancare
- furculita, cutit, lingurita
- apa
- jucarii
- paturica preferata
- o bucata mare de finet sau un cearsaf pe care il puneam peste bancheta, sa poata dormi/sa o pot schimba in conditii cat mai igienice

Eu as solicita de la medicul de familie si un istoric al vaccinarilor de pana acum. Sa fie.


Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Costul e acelasi, adica tot atata costa, ca e pentru copil, ca e pentru adult, ca e cu amprenta, ca e fara.

Vreau sa-i fac si eu Dariei, sa fie, si nu stiu unde sa ma duc sa i-l fac. :D Cred ca aici, in Braila, daca e sa ma iau dupa domiciliul tatalui.

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Selene, voi nu aveti carnet de vaccinari ? Ameliei i l-au dat din maternitate.

Bleah, trebuie sa ma duc sa platesc taxa de pasaport...chiar asa, cum reusesc aia de la Pasapoarte sa-i faca poza, ca eu n-o prind uitandu-se la mine nici daca ma scalambai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Ina, desi orele de cazare si plecare sunt stabilite de hotel, cand vii cu copilul este posibil sa fie flexibili (numai sa nu fie fix camera voastra eliberata in ziua aia). Altminteri absolut toate hotelurile la care am stat cu fetita ne-au acceptat la check in/ out in functie de ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

ch_dana, luati cu voi ceva care o intereseaza (mobil, telecomanda etc) sau o jucarie noua, sau ceva care sa faca zgomot interesant si o sa ii captati atentia macar 10 secunde cat sa ii faca poza.

Mergi la inceput