Cu bebe in vacanta.

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

Citat:
citat din mesajul lui alex_andra

Citat:
citat din mesajul lui theo_2004

Citat:
citat din mesajul lui alex_andra
5 ore pe masina, e de preferat ca o parte din timpul acesta sa se pupe si cu ora lui de somn. In rest, cantece, jucarii, voie buna. Opririle nu sunt obligatorii, mai mult pentru adulti.


Eu sper ca va aseza copilul IN masina IN scaunel corespunzator iar opririle SUNT chiar obligatorii pentru copil, mai mult decat pentru adulti . Este ff indicat, cel putin in teorie - dar se verifica bine in practica - sa se faca opriri de macar 5-10 min la fiecare 3 ore. In aceste opriri e indicat sa se plimbe putin copilul! Acum sigur, nu se trezeste copilul din somn pt opriri dar daca e treaz e mai bine sa se faca aceste pauze scurte




theo, logic ca trebuie pus in scaun copilul. NU inteleg de ce ai simtit nevoia sa accentuezi acest aspect.

Opririle sunt indicate, sunt binevenite, dar nu sunt obligatorii.



BAZAR UMANITAR


Opririle nu sunt obligatorii prin lege DAR ele trebuie facute pentru a da copilul jos sa se miste. Pozitia in scaunele adaptate varstei lor nu este chiar cum sta adultul pe scaunul lui.
Te deranjeaza ca am accentuat asezarea copilului in scaun auto corespunzator?

ina.click ce grupa este scaunul auto al pustiului?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

cele de la DM noi le folosim de mai multe ori, se usuca ca rufele normale si nu se umfla deloc de apa. evident numai daca nu face nimic in ele... noi ducem bebele de 9 luni de 3 ori pe saptamana la bazin si folosim 1 pe saptamana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Citat:
citat din mesajul lui theo_2004

Opririle nu sunt obligatorii prin lege DAR ele trebuie facute pentru a da copilul jos sa se miste. Pozitia in scaunele adaptate varstei lor nu este chiar cum sta adultul pe scaunul lui.
Te deranjeaza ca am accentuat asezarea copilului in scaun auto corespunzator?

ina.click ce grupa este scaunul auto al pustiului?



daca in tara sunt unii parinti care nu folosesc scaun special pentru copil, din tara nu poti iesi fara acest tip de scaun si copilul asezat in acel scaun

nu inteleg de ce de la o simpla intrebare trebuie sa ii sarim femeii in cap si sa o bombardam cu suspiciuni si acuze voalate

cred ca intervalele de oprit si le stabileste fiecare familie in parte conform preferintelor si dinamicii familiei
eu daca plec de la 4 dimineata de acasa (pus bagaje, tot, de cu seara in masina) cu copilul care se pune pe somn imediat ce ies pe poarta cu masina (doarme in scaunul special cu pernuta speciala pentru gat, scaun lasat pe spate pana la limita maxima, precizare necesara ca sa nu ma trezesc cu rosii, nu de alta, dar deabia m-am vopsit si spalat pe cap) si doarme pana pe la 7-8... pai... aproape am ajuns...

intentiile tale sunt convinsa ca sunt laudabile, dar modul cum le-ai exprimat nu este prea prietenos

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_andra spune:

Citat:
citat din mesajul lui theo_2004


Opririle nu sunt obligatorii prin lege DAR ele trebuie facute pentru a da copilul jos sa se miste. Pozitia in scaunele adaptate varstei lor nu este chiar cum sta adultul pe scaunul lui.
Te deranjeaza ca am accentuat asezarea copilului in scaun auto corespunzator?



mami de Theo (7.11.2004) si Chris (22.12.2010)
"o zi in care nu ai ras este o zi pierduta"


theo, cred ca gandim la fel, dar ne-am exprimat putin diferit:)
m-a deranjat un pic accentuarea ideii de scaun, cu quote din citatul meu, ca si cand eu as fi zis ca nu e cazul de scaun

scaunul este obligatoriu, normal, de-aia nici nu s-a pus problema de el.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

salut,

multumesc pt sfaturi uite ca nu luasem in considerare tantarii, mancarea in camera etc.

nu va certati pe probleme inexistente, AVEM SCAUN AUTO si il folosim. Grupa...2 , habar nu am. ala de la 10 kg in sus, cu spatar reglabil in 2 pozitii desi nu sunt mare branza nici pozitiile alea.

de oprit opream si inainte cand mergeam cu masina, cam o data la 2 ore.

pasaportul lui bebe trebuie musai scos din localitatea unde are cert. de nastere sau pot si din Bucuresti, stie cineva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

Citat:
citat din mesajul lui carmencat

Citat:
citat din mesajul lui theo_2004

Opririle nu sunt obligatorii prin lege DAR ele trebuie facute pentru a da copilul jos sa se miste. Pozitia in scaunele adaptate varstei lor nu este chiar cum sta adultul pe scaunul lui.
Te deranjeaza ca am accentuat asezarea copilului in scaun auto corespunzator?

ina.click ce grupa este scaunul auto al pustiului?



daca in tara sunt unii parinti care nu folosesc scaun special pentru copil, din tara nu poti iesi fara acest tip de scaun si copilul asezat in acel scaun

nu inteleg de ce de la o simpla intrebare trebuie sa ii sarim femeii in cap si sa o bombardam cu suspiciuni si acuze voalate

cred ca intervalele de oprit si le stabileste fiecare familie in parte conform preferintelor si dinamicii familiei
eu daca plec de la 4 dimineata de acasa (pus bagaje, tot, de cu seara in masina) cu copilul care se pune pe somn imediat ce ies pe poarta cu masina (doarme in scaunul special cu pernuta speciala pentru gat, scaun lasat pe spate pana la limita maxima, precizare necesara ca sa nu ma trezesc cu rosii, nu de alta, dar deabia m-am vopsit si spalat pe cap) si doarme pana pe la 7-8... pai... aproape am ajuns...

intentiile tale sunt convinsa ca sunt laudabile, dar modul cum le-ai exprimat nu este prea prietenos

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.


Nu am sarit in capul nimanui. Reciceste te rog postarile mele si ... dupa aceea mai facem analiza pe text daca vrei.

Si totusi ma justific ca poate nu recitesti si ramane asa, in aer ...
1. Am comentat la "opririle nu sunt obligatorii, sunt mai mult pentru adulti". Am si specificat ca nu se trezeste copilul din somn ca sa se plimbe.
2. Am intrebat ce grupa de scaun are pt ina a scris "scaunul de bebelus" pe care eu il asociez cu scoica. Si scoica poate fi potrivita ca dimensiuni unui copil de 1,5 ani (adica dpdv al greutatii, inaltimii) DAR dpdv al dorintelor nu mai potrivit



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_andra spune:

ina, daca voi locuiti in bucuresti, puteti merge in bucuresti.
eu am fost zilele trecute, la romana, se poate si in pipera.
costa 274 de lei, se plateste la CEC, trebuie sa fiti ambii parinti si e valabil 3 ani.
iese in 15 zile, parca.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_andra spune:

cand plecam in tara nu iau medicamente la pachet, dar daca plecam in afara tarii, iau intotdeauna o borseta plina cu de toate, pentru febra, muci, iritatii, arsuri,alergii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Citat:
citat din mesajul lui alex_andra

ina, daca voi locuiti in bucuresti, puteti merge in bucuresti.
eu am fost zilele trecute, la romana, se poate si in pipera.
costa 274 de lei, se plateste la CEC, trebuie sa fiti ambii parinti si e valabil 3 ani.
iese in 15 zile, parca.



BAZAR UMANITAR


daca locuiesc in bucuresti cu tot cu mutatie?
(nefiind cazul nostru)

merci mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_andra spune:

Citat:
citat din mesajul lui ina.click

Citat:
citat din mesajul lui alex_andra

ina, daca voi locuiti in bucuresti, puteti merge in bucuresti.
eu am fost zilele trecute, la romana, se poate si in pipera.
costa 274 de lei, se plateste la CEC, trebuie sa fiti ambii parinti si e valabil 3 ani.
iese in 15 zile, parca.





daca locuiesc in bucuresti cu tot cu mutatie?
(nefiind cazul nostru)

merci mult


eu asa stiu. cel mai bine dati un telefon inainte.
http://www.pasapoarte.mai.gov.ro/indexBucuresti.htm

Mergi la inceput