Gravidute cu tromobofilie -cap 18-

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irina21 spune:

Hristos a Inviat!

Fetelor tocmai mi-am facut o serie de analize, printre care am repetat si IGg pt toxoplasmoza.
Ceea ce m-a pus pe ganduri este faptul ca mi-a iesit o valoare ff mare..474...am anticorpi, dar am citit ca o valoare mare poate insemna o infectare recenta....problema e ca eu de cateva luni am 2 pisici prin curte,..nu prea am pus eu mana pe ele, mai ales de cand sunt insarcinata dar totusi m-a cam pus pe ganduri aceste rezultat...Voi ce ziceti? S-a mai confruntat careva cu aceasta problema?

In rest bebe e ok, se dezvolta perfect, am facut morfologia de primul trimestru si asteptam rezultataul la dublu test!



12+
_
FVL-heterozigot, MTHFR (A1298)-heterozigot, antitrombina III - deficit
3 sarcini oprite in evolutie: 13 s, 6 s, 9 s

Tratament: Clexane 0,4/zi; Thrombo Ass de 75 mg - 1/zi, Magne B6 1/zi, Elevit - 1/zi, Vitamina C 200 mg/zi, acid folic, arefam 200 mg-3/ zi, nospa 3/zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Am antispastic, dar nu injectabil. No spa forte si noaptea imi pun si uscosin supozitor.
Sa stii ca si eu stiu de sarcini gemelare ajunse la 39 sapt. de asemenea am o prietena care a nascut la 36 sapt, i s-a declansat nasterea si a tb sa ii faca ceza, nu facuse dexa, nimik, bebeii au respirat bine mersi.
Cu reluarea Clexane mie mi-a fost cam frica sa ma risc fara. Aspenter nu am reluat si nici nu cred ca se pune pb cat am spotting, am observat ca îmi provoaca sangerari mai intense.
Deci cu intepaturile astea sa ma obisnuirsc, ca e o faza de durata. M-am linistit atunci





Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

da, trebuie sa te obisnuiesti cu intepaturile in col.
ce ti-a zis dr, sa stai doar in pat de aici inainte?
se zice ca bb-ii pot respira singuri incepand cu 34 sapt, uneori chiar si mai devreme. din pacate, acest "mai devreme" se poate stabili doar in urma unei amniocenteze...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina21 spune:

Fetelor cu gemeni, fina mea a avut sarcina gemelara si a nascut la 32 saptamani..fara sa faca tratament de maturare a plamanilor..una din bebeluse a avut 1500 gr si a respirat singura fara aboslut nici o problema..cealalta a avut 1800 gr si a stat 2-3 zile pe aparate..acum au 1 an si jumatate si sunt dezvoltate la fel ca un copil nascut la termen...deja de la 6 luni nu se mai vedea ca sunt premature...

12+
_
FVL-heterozigot, MTHFR (A1298)-heterozigot, antitrombina III - deficit
3 sarcini oprite in evolutie: 13 s, 6 s, 9 s

Tratament: Clexane 0,4/zi; Thrombo Ass de 75 mg - 1/zi, Magne B6 1/zi, Elevit - 1/zi, Vitamina C 200 mg/zi, acid folic, arefam 200 mg-3/ zi, nospa 3/zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

irina, multumim ca ne-ai zis de fina ta.
referitor la toxo, eu in locul tau as face o programare la un infectionist si as discuta rezultatul cu el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Dr a insistat sa ma ridic si sa ma misc din ziua interventiei, ca zice ca cerclajul a fost facut la rece si ca scopul e sa am o viata cat mai normala.
Dar imi e tare frica, ieri am stat numai în pat, azi identic. Mi-am ridicat picioarele si stau linistita.
Restrictii am, nu am voie sa urc scari, sa ridic, sa fac efort. Si deocamdata fara stat în fund perioade lungi



Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Si uite ca si din ce ne povesteste irina se dovedeste ca greutatea nu e totul, din moment ce bebe mai mic a avut mai putine pb. Oricum, greutati bune la 32 si într-adevar un caz care face f bine la moral.
Cu toxo nu stiu ce sa zic , decat ca eu nu am imunitate dar am pisici- nu acasa, la tara. Cel mai importat e sa nu vii în contact cu fecalele lor, deci trebuie evitat sa pui mana pe pamant, pe flori.



Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns letitzias spune:

Multumesc Ylari pt raspuns,am fost azi acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefulici spune:

Buna fetelor!
Am venit si eu la voi in vizita de la odiseea mai-iunie!
Am vazut ca discutati despre cerclaj... si eu am cerclaj (de la 22 sapt), facut la cald, colul meu era deja deschis. Am sangerat si eu cateva zile, dar slabut si sangele era deja maroniu, nu rosu!
Intepaturi in col am avut fff slabe 3 zile dupa interventie, in rest nu simt nimic.
Aspenter iau si eu 1/2 zile. La fundeni n-am mai fost ptr ca eu am indicatie de repaus total, iar fundeniul e cam departe de mine, nu am voie nici cu masina din cauza zdruncinaturilor! Pana acun au fost bune fluxurile pe artere, de aceea dr mea ginec. mi-a zis sa continui cu aspenterul.
Se poate lua pana la finalul sarcinii? Voi ce stiti?
Eu am acum 32 de sapt incheiate!




http://lmtm.lilypie.com/p1DRp3.png?Nr8NoC0w
2 sarcini pierdute la 5 s si 7 s, mutatie MTHFR ( A1298C) genotip heterozigot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Stefulici multumim de vizita si info despre cerclaj.
Despre aspenter eu stiu ca se continua dupa 28-30 sapt doar în situatii de exceptie.
De regul#259; se întrerupe, stiu ca exista riscuri de nastere prematura, în special din cauza colului. Acum tu ai cerclaj si poate de asta riscul e controlat.
De asemenea, mai scrisesera Candva fetele ca pote afecta inimioara lui bebe luat în trim 3, dar nu pot spune nimic mai mult ca nu am studiat. Oricum doza ta nu e mare.



Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput