constipatia la bebelusi si ceaiul de musetel

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Citat:
citat din mesajul lui dana vio

[quote]citat din mesajul lui neaguada

doctora pediatra mi-a spus sa nu-i dau ceaiul de musetel pt ca s-a scos de un an si ceva de la bebei pt ca a suferit nush ce mutatii si cica ii distruge flora intestinala chiar si la noi adulti are acelasi efect daca bem in cant mai mari. da fetita mea a avut colici si inca cred ca mai are i-am dat la inceput sab simplex si nu m.a ajutat cu nimic si acum de ceva timp ii dau bonisan si se pare a fi bunicel nu ii trec definitiv dar o calmeaza fata de cum era inainte colicile cica trec stunci cand bebe si.a format definitiv flora intestinala si asta este in functie de org bebelusului poate dura pana la 3-4 luni sau chiar pana la 6 luni depinde de bebe. o intrebare mai am la voi mamici ceaiul cat timp il pot tine sa.i dau ca eu il fac ii dau sa bea si mai mult de 4 h nu il tin il pot tine mai mult? si cati ml as putea sa-i dau pe zi dar sa nu-si inlocuiasca vre-o masa.


Eu i-am pus pentru colici, picaturi ESPUMISAN, chiar in sticluta cu lapte si n-am avut probleme cu colicii. Ceai i-am dat BabyCalm, cam la 1h dupa masa. Ii faceam dimineata un ibric, cam 500ml si de-acolo ii dadeam in cursul diminetii; daca ii mai dadeam si dupa-amiaza faceam altul proaspat. Si ii puneam si ceva suc de lamaie in ceai si 1ling. rasa de zahar/ibric.

Edit. Cat ceai/zi nu mai stiu, dar ma duc acasa si ma uit in caiet si-ti spun maine.

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

din cate stiam, nu se recomanda zaharul la copilasi atat de mici. iar sucul de lamaie este acid, nu cred ca-i face bine unui copilas al carui sistem digestiv este inca in formare.

e posibil sa fac eu o confuzie, si sa incurc babycalm cu babydrink, stiu insa ca unul dintre acestea este dulce la gust si iarasi nu este recomandat bebelusilor, deoarece acestia vor "prinde" rapid placerea gustului dulce si e posibil sa refuze mai tarziu primele alimente, care nu sunt asa dulci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lelu spune:

Si eu vroiam sa intreb care e diferenta intre babycalm si babydrink
Eu i-am dat babydrink si intradevar este dulce, il soarbe cu placere insa mi la recomandat pediatra.

Bebelusa mea a inceput sa faca caca mai moale, tot carnacior e dar e mai moale, zilele trecute era asa tare si avea culoare galben si pe alocuri puncte albiciase (parca era de catel ) acum e verzuliu inchis
Eu i-am mai diluat si lapticul praf si bea si ceiut dar nu mai mult de 50ml/zi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lelu spune:

"Baby calm
Compozitie:
flori de musetel (Flores Chamomillae), fructe de fenicul (Fructus Foeniculi), fructe de chimion(Fructus Carvi), iarba de menta (Herba Menthae)
BABY DRINK
este un supliment alimentar pentru sugari si copii ce contine 5 extracte vegetale (musetel, lemn dulce, cimbru, menta si anason) sub forma de pulbere micronizata si indulcita cu glucoza si sucroza.

Lemnul dulce are proprietati antiinflamatorii, antiulceroase, cicatrizante, usor diuretice si laxative fiind si un agent natural de indulcire ce impiedica fermentatia.

Musetelul prin glicozidele si azulenele continute are proprietati antispastice si dezinfectante la nivel intestinal, ceea ce conduce la calmarea colicilor.

Menta are un efect calmat si antispastic asupra colicilor, precum si un efect de dezintoxicare a organismului prin diureza si transpiratia pe care le produce.

Anasonul are de asemenea efecte antispastice, carminative (ajuta la eliminarea gazelor intestinale) si expectorante.
Cimbrul potenteaza efectele expectorante si de reglare a functiilor digestive ale celorlalte componente.

Datorita proprietatilor cumulate ale celor 5 extracte vegetale continute, BABY DRINK este o formula instant benefica in tulburarile gastro-intestinale survenite la copii precum indigestie, constipatie, flatulenta, in afectiuni respiratorii si in colicile sugarilor."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

lelu, ar fi bine sa respecti totusi dozajul recomandat pentru prepararea laptelui praf. o masura rasa la 30 ml de apa. daca diluezi laptele, nu faci altceva decat sa reduci proportia vitaminelor, mineralelor, etc. din produsul final - laptele reconstituit.

poate ar fi bine sa intrebi pediatrul despre alta marca de lapte, si poate ar fi bine sa iei in calcul si schimbarea marcii de apa plata cu care prepari laptele.

si da, baby drink e cel indulcit "artificial".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona2006 spune:

Si eu stiu ca nu este voie sa "diluezi" laptele praf din formula, cind prepari laptele. In timp, daca bebe bea laptele prea diluat se poate ajunge la avitaminoze.

Off topic:
CorinaDani, tu esti vocea ratiunii, ca de obicei .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanap85 spune:

Citat:
citat din mesajul lui lelu

Si eu vroiam sa intreb care e diferenta intre babycalm si babydrink
Eu i-am dat babydrink si intradevar este dulce, il soarbe cu placere insa mi la recomandat pediatra.

Bebelusa mea a inceput sa faca caca mai moale, tot carnacior e dar e mai moale, zilele trecute era asa tare si avea culoare galben si pe alocuri puncte albiciase (parca era de catel ) acum e verzuliu inchis
Eu i-am mai diluat si lapticul praf si bea si ceiut dar nu mai mult de 50ml/zi.

babydrink daca i-ai dat deci stii ca e dulce,babycalm sunt pliculete de ceai normal,faci ceai din ele




Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanap85 spune:

neaguada m-ai bagat in ceatacine a suferit mutatii?ceaiul ?

pai ii poti da dupa fiecare masa de ex,dupa ce papa laptele incearca ceai sau peste jumate de ora ca sa nu ii incarci stomacelul
espumisan si pe noi ne-a ajutat



Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lexie_88 spune:

Asa cum au zis si celelalte mamici: 1. renunta la supozitoare, 2. nu-i da sucuri si alte minuni.

Bebe meu e hranit cu lapte praf Nan 1, si nu am avut deloc probleme cu constipatia. Dar eu ii prepar laptele exact asa cum scrie pe cutie: cu apa fiarta si racita (nu plata), intai torn apa ( 150 ml) si apoi 5 masuri rase de lapte praf, si rezulta 170 ml de lapte. Sa stii ca are importanta in ce ordine le pui in sticla. Daca faci invers ( torni intai praful si apoi apa, iese laptele prea concentrat).

Eu ii dau intre mese ceai BabyCalm de la Fares, tot asa, preparat dupa cum scrie pe cutie (100 ml de apa la un plic, max un plic pe zi), si apa fiarta si racita.

Cat despre produsele pt colici, atat Infacolul, cat si Espumisan sau Sab Simplex au aceeasi substanta activa - simeticona. Deci sunt aceeasi Marie cu alta palarie.




Mami de bebe Sebi - 21.01.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lexie_88

Asa cum au zis si celelalte mamici: 1. renunta la supozitoare, 2. nu-i da sucuri si alte minuni.

Bebe meu e hranit cu lapte praf Nan 1, si nu am avut deloc probleme cu constipatia. Dar eu ii prepar laptele exact asa cum scrie pe cutie: cu apa fiarta si racita (nu plata), intai torn apa ( 150 ml) si apoi 5 masuri rase de lapte praf, si rezulta 170 ml de lapte. Sa stii ca are importanta in ce ordine le pui in sticla. Daca faci invers ( torni intai praful si apoi apa, iese laptele prea concentrat).

Eu ii dau intre mese ceai BabyCalm de la Fares, tot asa, preparat dupa cum scrie pe cutie (100 ml de apa la un plic, max un plic pe zi), si apa fiarta si racita.

Cat despre produsele pt colici, atat Infacolul, cat si Espumisan sau Sab Simplex au aceeasi substanta activa - simeticona. Deci sunt aceeasi Marie cu alta palarie.




Mami de bebe Sebi - 21.01.2012


lexie, te rog explica mai pe larg de ce crezi tu ca laptele iese prea concentrat daca pui intai praful, apoi apa. nu inteleg logica si pace. daca respecti intocmai cantitatile de praf si apa, nu vad cum inversarea ordinii amestecului duce la cresterea concentratiei lapticului reconstituit. poate ai vrut sa spui ca nu poti masura exact cantitatea de apa pe care o torni peste praf, bazandu-te doar pe gradatiile biberonului ? asta nu ar fi o problema majora, apa se poate masura intr-un recipient separat, eventual un alt biberon.

Mergi la inceput