constipatia la bebelusi si ceaiul de musetel

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alex@Sara spune:

Citat:
citat din mesajul lui neaguada

Da din pacate sau din fericire nu stiu cum sa spun stam cu socrii. iti multumesc frumos pt sfaturi stii acelesi idei le am si eu dar cand ii vezi pe cei din jurul tau atat de tematori parca imi transmit si mie starea asta. asa voi face imi voi scoate puiul afara in fiecare zi imbracat corespunzator bineinteles. un alt motiv pt care soacra mea este impotriva iesirii afara este faptul ca inca nu am botezat-o mai avem o luna jumate pana la botez,e culmea

Daca te iei dupa babisme..apoi iti iei campii si te tot duci .Noi am botezat pitica mica la 2 ani si aproape 2 luni Cum ar fi fost sa nu o scot tot acest timp afara?.Am fost si in concedii cu ea nebotezata,si afara din tara,si io-te ca nu s-a intamplat absolut nimic.Spune-i lui socrella ta sa isi vada ea de cratitele ei si de batranetile ei,si sa iti dea sfaturile "pretioase" doar atunci cand i le soliciti si daca i le soliciti .Cred ca eu i-as fi buna de nora ,soacrei tale,ca in 2 saptamani uita toate cele si se da pe brazda
cat despre constipatie,nu inteleg de ce ai apelat totusi la supozitor de cand ai inceput LP.Se chinuia sa faca si plangea cand trebuia sa iasa,sau nu a facut o zi/doua si hop e constipata si haide cu supozitorul ?FF bun e Lass baby siropelul,pe care il poti da bebitei tale deja,dar vezi ai grija la dozaj,sa nu o dai din una in alta
Si scoate bebita imbracata corespunzator,in fiecare zi cand nu e vant puternic sau ploaie/ceata.In rest...plimbare placuta si bucurati-va de primavara ca in curand vin caldurile adevarate si atunci chiar ca de nevoie veti sta in casa mai mult decat pe afara,ca intre ora 11 maxim si ora 18 nu o poti scoate vara pe canicula.
sanatate si fii mai relaxata,bucura-te impreuna cu tati de bebita voastra frumoasa si sanatoasa si lasa pe altii sa .Tu stii ce e cel mai bine pt copilul tau si nimeni altcineva .

Luminita,mami de 3 nazdravani:
tero Stefan-Alexandru 02.09.2005
shoricica Sara-Maria 30.05.2008
trompetzica Daria-Ioana 03 08 2009
Merita sa bagati un ochi ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Decit suc de morcovi si portocala la 6 saptamini mai bine ceai de musetel zau!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns neaguada spune:

fetelor va multumesc foarte mult pt sfaturi in primul rand. deci pitica mea nu facea nici dupa 2 ,3 zile dupa ce o lasam 2 3 zile sa faca singurica ii bagam supozitor cu glicerina dar niciodata unul intreg . si in astea doua trei zile era f agitata plangea f tare si nu se calma decat cand statea pe burta mea. si supozitor i.am dat la spusele doctorei pediatru dar problema este ca nu si.a reglat scaunul .acum o sa incerc siropelul acela sa vedem daca are vre.un efect . va pup si va multumesc tuturor pt sfaturi si incurajari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanap85 spune:

Citat:
citat din mesajul lui neaguada

fetelor va multumesc foarte mult pt sfaturi in primul rand. deci pitica mea nu facea nici dupa 2 ,3 zile dupa ce o lasam 2 3 zile sa faca singurica ii bagam supozitor cu glicerina dar niciodata unul intreg . si in astea doua trei zile era f agitata plangea f tare si nu se calma decat cand statea pe burta mea. si supozitor i.am dat la spusele doctorei pediatru dar problema este ca nu si.a reglat scaunul .acum o sa incerc siropelul acela sa vedem daca are vre.un efect . va pup si va multumesc tuturor pt sfaturi si incurajari

neaguada dar de ce nu-i schimbi laptele?daca de la lapte e problema nu va trebui tot timpul sa-i dai ceva sa faca kk ,sa o stimullezi?
plus ca se chinuie:(,daca laptele e problema asta nu se va rezolva de la sine..



Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns neaguada spune:

mi s.a spus ca laptele este ok daca il primeste bn adica daca mananca tot nu vomita nu regurgiteaza in exces si nu are scaune moi. am inteles ca bebeii in general au probleme cu constipatia de lapte praf indiferent de marca din cauza consostentei dif fata de laptele matern.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Citat:
citat din mesajul lui neaguada

mi s.a spus ca laptele este ok daca il primeste bn adica daca mananca tot nu vomita nu regurgiteaza in exces si nu are scaune moi. am inteles ca bebeii in general au probleme cu constipatia de lapte praf indiferent de marca din cauza consostentei dif fata de laptele matern.


Alex a mea are 4ani si pana acum toata constipatia i-am tratat-o cu ceai de musetel. Si ea a fost hranita cu LP, dar eu ii dadeam destul de mult ceai, in general BabyCalm; mie imi era frica sa nu se deshidrateze. Daca ii dai putin ceai, de orice fel, tot nu va face kk, ea trebuie sa aiba lichid. Eu ii dadeam ceai sa bea cat voia ea, si n-am avut probleme cu mesele si nici cu burtica. Pune-i cam 100ml de ceai in sticluta si las-o sa bea. O sa-si revina stomacelul.

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanap85 spune:

Citat:
citat din mesajul lui neaguada

mi s.a spus ca laptele este ok daca il primeste bn adica daca mananca tot nu vomita nu regurgiteaza in exces si nu are scaune moi. am inteles ca bebeii in general au probleme cu constipatia de lapte praf indiferent de marca din cauza consostentei dif fata de laptele matern.

totusi ai mei nu se constipau de la laptele praf:?
dar asa cum spune si dana vio sa-i dai multe lichide,copiii care sunt hraniti cu lapte praf au nevoie de apa,ceai fata de cei hranici cu lapte matern,eventual consulta un alt pediatru si vezi ce-ti spune..
vroiam sa te intreb de ce dr ta a spus ca nu e bun ceaiul de musetel ptr bb?



Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

schimba laptele praf, incearca cu humana sau aptamil, daca banii nu sunt o problema pentru tine. ce fel de apa folosesti la prepararea laptelui ?

impotriva constipatiei poti folosi milchzucker de la humana, este lactoza naturala, nu da dependenta, nu are efecte secundare, se pune in lapte conform instructiunilor de pe cutie.

am o intrebare : fetita are sau a avut colici ? i-ai dat ceva impotriva colicilor, pana acum ?

nu te grabi cu sucul de morcov sau alte "minunatii" recomandate de pediatra, fetita e prea mica, ii vei da peste cap sistemul digestiv. mai bine schimbi pediatrul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns neaguada spune:

doctora pediatra mi-a spus sa nu-i dau ceaiul de musetel pt ca s-a scos de un an si ceva de la bebei pt ca a suferit nush ce mutatii si cica ii distruge flora intestinala chiar si la noi adulti are acelasi efect daca bem in cant mai mari. da fetita mea a avut colici si inca cred ca mai are i-am dat la inceput sab simplex si nu m.a ajutat cu nimic si acum de ceva timp ii dau bonisan si se pare a fi bunicel nu ii trec definitiv dar o calmeaza fata de cum era inainte colicile cica trec stunci cand bebe si.a format definitiv flora intestinala si asta este in functie de org bebelusului poate dura pana la 3-4 luni sau chiar pana la 6 luni depinde de bebe. o intrebare mai am la voi mamici ceaiul cat timp il pot tine sa.i dau ca eu il fac ii dau sa bea si mai mult de 4 h nu il tin il pot tine mai mult? si cati ml as putea sa-i dau pe zi dar sa nu-si inlocuiasca vre-o masa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Citat:
citat din mesajul lui neaguada

doctora pediatra mi-a spus sa nu-i dau ceaiul de musetel pt ca s-a scos de un an si ceva de la bebei pt ca a suferit nush ce mutatii si cica ii distruge flora intestinala chiar si la noi adulti are acelasi efect daca bem in cant mai mari. da fetita mea a avut colici si inca cred ca mai are i-am dat la inceput sab simplex si nu m.a ajutat cu nimic si acum de ceva timp ii dau bonisan si se pare a fi bunicel nu ii trec definitiv dar o calmeaza fata de cum era inainte colicile cica trec stunci cand bebe si.a format definitiv flora intestinala si asta este in functie de org bebelusului poate dura pana la 3-4 luni sau chiar pana la 6 luni depinde de bebe. o intrebare mai am la voi mamici ceaiul cat timp il pot tine sa.i dau ca eu il fac ii dau sa bea si mai mult de 4 h nu il tin il pot tine mai mult? si cati ml as putea sa-i dau pe zi dar sa nu-si inlocuiasca vre-o masa.


Eu i-am pus pentru colici, picaturi ESPUMISAN, chiar in sticluta cu lapte si n-am avut probleme cu colicii. Ceai i-am dat BabyCalm, cam la 1h dupa masa. Ii faceam dimineata un ibric, cam 500ml si de-acolo ii dadeam in cursul diminetii; daca ii mai dadeam si dupa-amiaza faceam altul proaspat. Si ii puneam si ceva suc de lamaie in ceai si 1ling. rasa de zahar/ibric.

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput