sarcina oprita in evolutie 13w2d

sarcina oprita in evolutie 13w2d | Autor: carmensilvia

Link direct la acest mesaj

buna fetelor,
va rog sa ma ajutati cu raspunsuri sau sfaturi pentru o intamplare foarte dureroasa din data de 2 aprilie cand am fost la medic pentru consult si bitest de sarcina 13w2d, iar doctorul ne-a dat vestea cutremuratoare ca bebe nu mai are activitate cardiaca de cateva ore, maxim 1 zi.
Imediat a 2a zi m-a curetat,lucru foarte dureros si de atunci plang in fiecare zi si nu pot sa-mi revin. Eu si sotul meu ne dorim f mult un copil si este prima sarcina. Mentionez ca am 37 ani si am trombofilie.
Va rog sa-mi scrieti daca ati avut situatii similare, daca ati ramas repede insarcinate din nou, daca aveti copii acum si ce tratament ati urmat.
Multumesc de ajutor !

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Offff.....saracuta de tine.....stiu prin ce treci, am pierdut si eu cateva sarcini pana sa aflu ca am trombofilie.
Ai urmat un tratament in sarcina pentru trombofilie? Se face clexan tocmai pentru a nu se forma cheaguri de sange care sa opreasca evolutia sarcinii. Sau acuma ai aflat ca ai trobmofilie?
Eu toata perioada sarcinii am facut clexane si am luat tot felul de vitamine si minerale si am reusit sa duc la termen un baietel sanatos.
Dupa chiuretaj in general medicii spun sa astepti intre 3-6 luni pana sa ramai din nou insarcinata, pentru a permite uterului sa se refaca.
Iti urez mult noroc in continuare si Doamne ajuta sa fie bine data viitoare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

carmen imi pare rau. si eu tot la bitest am aflat ca sarcina s-a oprit in evolutie. tot trombofilie. pana la urma am reusit sa am un baietel insa am facut clexane imediat ce am avut confirmarea ecografica a sarcinii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Imi pare tare rau pt pierderea suferita.Si eu am pierdut 3 sarcini pana sa aflu ca am un sindrom de hipercoagulabilitate si cu greu am aflat,pana la a 3-a sarcina faceam parte din statistici si nimeni nu ma baga in seama si nu-mi zicea de ce mi se intampla toate astea,nimeni nu-mi dadea nici un tratament de sustinere a sarcinii si primeam niste replici uluitoare daca intrebam de una,alta.
Pe fii-miu l-am tinut tare greu,au fost aproape 9 luni de chin si suspans continuu,am stat aproape numai in pat,am luat tone de medicamente,am facut cerclaj pe la 22 de sapt ca mi s-a deschis colul,am facut multe injectii..si a fost tare greu.S-a nascut un pic prematur,dar a fost ok..si zau ca a meritat totul.Dar zau ca am fost 3 insarcinati,eu,drita mea si sotul meu,a fost o munca in echipa :)
Sfatul meu este sa nu-ti pierzi speranta,intr-o zi sigur o sa-ti tii si tu minunea in brate.
Sanatate si multa putere va doresc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

carmensilva stiu prin ce treci si eu am pierdut o sarcina la 8 saptamani , a fost cumplit cand am aflat vestea, de plans am plans mult timp dupa , sunt deja mai mult de doi ani si inca ma interistez , de atunci nu am mai reusit sa raman insarcinata , dar nu imi pierd speranta ca intr-o zi am sa reusesc si eu ...si tu.

Eu inca nu mi-am facut analizele de trombo dar va trebui sa le fac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmensilvia spune:

Multumesc tuturor de rspuns !
Kitzi am urmat tratament cu clexane, insa pana pa inceputul sapt 13, asa cum imi prescrisese si dr Dragos Albu de la Medlife, dr care m-a urmarit. Ieri am fost insa la consult la hematologie , la indicatiile dr Filipescu la care am mers pt curetaj, si mi-a spus ca datorita mutatiei factorului v leidin tb sa urmez la urmaotarea sarcina tratamentul cu clexane de 0.6 pe toata per sarcinii, si dupa 4 -6 sapt. Dar mi-e tare teama ca am obtinut sarcina aceasta dupa 3ani de incercari. Este posibil sa raman insarcinata repede dupa curetaj asa cum am mai citit pe forum? Sunt dea dreptul disperata si de azi se termina medicalul, deci luni la serviciu cred ca am sa fiu zombi. Si am asa un gol in suflet...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

carmen nu-ti piede incredera , si da dupa chiuretaj de obicei ramai mai repede insarcinata ! Bafta ! Stiu ca este greu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmensilvia spune:

olimp multumesc mult !
trebuie sa mergi si tu sa-ti faci analizele de trombofilie,chiar daca sunt scumpe (aprox 1200 ron). Mie mi-a dat trimitere la synevo pt toate analizelede sange. Daca vrei le pot enumera pt a te duce exact cu lista.
Insa apoi e f important sa mergi la hematolog sa ti l-e interpreteze, pt ca dr ginegologi oricare ar fi ei, Nu stiu sa le interpreteze. Eu am fost la 2 dr mari pana acum, stiau ce boala am, insa tot nu am reusit sa pastrez sarcina. Si am mai constatat pe propria piele ca nu poti sari nici o zi de injectie cu clexane, si nu ai voie sa le intrerupi pt toata sarcina si chiar dupa. Asta e aviz pt toate fetele care au probleme de coagulare !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

carmen sunt decisa sa le fac , la noi in Cluj se fac la sinevo si medlife , si sunt si hematologi care sa interpreteze, am mai discutat cu fete din Cluj , sau din judetele apropiate , cu atat mai mult ca am o sarcina pierduta.

E tare dureros dar trebuie sa fim tari si sa avem incredere ...DD ne va ajuta si pe noi. Si noi ne chinuim de 5 ani , si cand am ramas eram in al doisprezecelea cer ....dupa care totul s-a naruit , de atunci au mai trecut 2 ani .....acum de o saptamana m-am operat de fibrom uterin la Debrecen si din vara am liber din nou la bebe ....eu sper sa se rezolve....nu vreau dsa cred ca nu am sa reusesc .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmensilvia spune:

Draga Olimp,
sigur vom reusi daca vom continua sa fim optimiste si sa credem in Dumnezeu, in Maica Domnului si in Isus Hristos ca ne vor ajuta.
E f bine ca te-ai operat de fibrom ca si acela e o cauza de nu puteai avea o sarcina.
Si eu m-a operat din aceeasi cauza in 2009.
Macar tine-ma la curent si te tin si eu ca sincer acum nici nu mai am incredere in dr si la sarcina urmatoare vreau sa nu las totul la mana lor. La orice simptom aiurea sau ce cred eu ca nu e in regula sa actionez. Acelasi instinct l-am avut si la sarcina pierduta, si din pacate nu l-am urmat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmensilvia spune:

Multumesc Leditia de incurajare!
M-am cutremurat cand am citit cate ai patit si tu, saracuta de tine. dar ti-a ajutat Dumnezeu si ai puiutul tau acum de care sa te bucuri. Intradevar merita orice suferinta si orice risc pentru a avea copii nostrii.
Si eu mi-as fi dat viata ca sa poata el trai, sa se nasca pe aceasta lume si asa fie sanatos. Nici macar nu stiu ce a fost: fetita sau baiat? si la ecograful de la bitest l-am vazut pe ecranul proiector si avea o fatisoara asa frumoasa si un nasuc carn. doamne ce rau imi pare, e cumplit.
pup si vb!

Mergi la inceput