Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (45)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns joana2672001 spune:

http://www.youtube.com/watch?v=eE_pHVEs_c0

Alina ce ai gasit tu e horror, insa uite aicu de la Dr Culcer care am auzit ca e o dr buna oediatra si de neonatologie ce spune.

Ioana, mamica lui Cristian 35 / 37 saptamani +

AMR PUTIN TAREEEE si vineeeeeee!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_gabi spune:

Doamne, ionelu! Eu m-as fi inmuiat toata! E bine ca ai avut putere sa reactionezi si ca intr-un final nu a afectat-o prea tare pe bebita ta si ca e si catelul bine.
Am visat f aiurea aseara ca operau un cal si asa am suferit in somn pt bietul animal! Nu stiu de unde am visat asta ca nu am nici o traba cu caii. Dupa aia am visat ca mergeam pe jos pe un camp unde nu treceau nici masini si nici oameni. Nu aveam pe ce sa ma asez si eram obosita si ma durea burtica si imi era teama sa nu pierd bebelina. M-am trezit si ma durea burtica cu adevarat.
Si eu ianinte de sarcina ii aveam pe ai mei care la problemele de genul asta ma sunau pe mine si incepea mama sa planga si sa imi explice detaliat ce s-a intamplat. De cand sunt insarcinata s-au schimbat total. Cred ca a vb si al meu cu ei si acum il suna pe el pt orice problema. Eu sunt singura la parinti. Tata in noiembrie a cazut si a suferit o operatie la sold. S-a chinuit destul de mult si atat ei cat si sotul meu nu mi-au spus nimic doua saptamani. Si saracul a umblat numai el cu tata la spital si in timpul asta aveam si eu probleme cu piciorul si umbla si cu mine. Dar am trecut si peste astea...
Noi avem acelasi DPN si eu stiu ca fac maine 36 de saptamani, nu azi.

Alina cu bebelusa 35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_gabi spune:

Citat:
citat din mesajul lui joana2672001

http://www.youtube.com/watch?v=eE_pHVEs_c0

Alina ce ai gasit tu e horror, insa uite aicu de la Dr Culcer care am auzit ca e o dr buna oediatra si de neonatologie ce spune.

Ioana, mamica lui Cristian 35 / 37 saptamani +

AMR PUTIN TAREEEE si vineeeeeee!!!!



Da Ioana, am vazut-o si pe asta. Pai ce crezi?! Ma documentez la greu. Am vazut toate materialele doamnei dr Culcer ca o sa nasc la Municipal si mi-a placut de ea. Dar m-a stupefiat femeia aia si mamica bebelului care era asa linistita, de am zis ca ori e ea prea aeriana, ori sunt eu cu capul.
Astazi a venit mama cu ideea sa vin sa stau la ea cu bebe cand ies din maternitate si sa ramanem acolo pana la botez. Si am zis NU hoatarat. Oi vedea eu ce o sa fac. O sa isi ia si al meu concediu si ne-om descurca noi cum om putea.

Alina cu bebelusa 35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana85 spune:

Ioana, misca altfel pentru ca nu mai are loc. La fel misca si Mirciulica dar stiu ca e normal asa ca nu ma ingrijorez atata timp cat misca. Mie mi-au zis sa merg la urgenta daca simt sub 10 miscari in 12 ore. El e mult mai activ de atat, chiar daca altfel decat era acum cateva saptamani. Eu spun nici sa nu te gandesti la inducere daca nu ai un motiv real. Lasa-l sa stea cumintel pana cand vrea el sa iasa, de acum oricum nu mai e mult.

Elena, eu sunt perfect de acord cu dorinta ta de a-ti ruga mama sa faca analiza pentru streptococ si mi se pare nerezonabil refuzul ei. Insista si chiar amenint-o ca nu mai ai nevoie de ajutorul ei in conditiile astea - e in definitiv vorba de un lucru important, nu un moft.

Ella, eu as zice sa nu mergi pe epidurala daca esti deja la a doua nastere si la prima a mers totul asa de repede si bine fara. Dar asta e parerea mea, tu stii prin ce ai trecut.

Ylari, ma intrebai ce am pus in bagaj. Eu urasc sa pun mai mult decat am nevoie (imi fac bagajele ca un barbat si nu ca o femeie) si m-am limitat la ce recomandau ei: pentru bebe 4 schimburi (recunosc ca am pus mai multe pentru ca nu stiu sincer ce marime sa ii pun - am si 50 si 56 si 62), sosetele, 2 scutece de finet, prosopel de baie, perie de par, forfecuta de unghii, 12-18 scutece si servetele umede. In plus am mai pus o lotiune bio pentru schimbat scutecele si niste tampoane de bumbac pentru aplicat crema, o paturica subtire si un "swaddle me". Pentru mine 2-3 camasi de noapte, lenjerie intima pentru 2-3 zile eventual de unica folosinta, 2 sutiene de alaptat, slapi, prosop, elemente de igiena personala (sampon, gel de dus, absorbante, ...) si uscator de par.

Diana 37+ cu Mirciulica

AMR 2+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelu spune:

Alina, stiu cum e cu parintii. Si eu sunt unicul copil, ai mei sunt divortati, mama s-a recasatorit, dar acum e vaduva si eu sunt baza ei in multe situatii. Iar acum erau doar ea, bunica mea si musafirii acasa, deci chiar nu avea cine sa preia problema. Referitor la tarie, m-am obisnuit cu situatiile mai grele, pt ca de multe ori eram doar eu si ea. Asa ca sunt calita si nu ma pierd cu una cu doua

Referitor la DPN, m-am uitat acum pe toate echo. La mine scrie 16 mai, nu stiu de ce e diferenta de o zi intre noi pt ca UM e acelasi... in fine, nu mai conteaza. Oricum la echo sunt cu cateva zile mai mare, pt ca eu am avut ovulatie prematura

Ioana 36+ cu Bianca Maria

AMR... cat o vrea Dumnezeu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Neatza fetelor!
Blanca, Virgi, Diana va multumesc pentru raspunsuri si sprijin...mai insist eu la cucoana...ca nu e cine stie ce analiza.
Mmamita ce mi-ai facut cu painea cu gem...aseara m-am dus pusca si am cumparat un borcan de gem indulcit cu fructoza si azi dimineata am bagat dupa masa 3 felii...mi-a iesit glicemia 129 . S-a terminat cu gemul.
Diana mi se rupe mie inima cand ma gandesc ca vor sa-l tina separat de mamica lui pe inimos, dar important e sa fiti amandoi bine.
Elly te asteptam cu vesti de la control sau si mai bine cu babyboom in brate.
M-a lovit si pe mine aseara o durere de spate...dupa ce am umblat creanga toata ziua, dar i-am dat la temelie cu un No-spa.
Acum am alta grija...pleaca sotul luni in delegatie si raman singurica pana miercuri...imi cam tremura coada.
burtoasele!

Elena 32+ cu Bebster AMR 7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joana2672001 spune:

"Heeeey! Puuuupici si Paste fericit si tie! De fapt tuturor din partea mea!!! Suntem tot la pachet! As fi vrut eu sa am ce sa va povestesc daaaar se pare ca mai sta la caldurica:) ai mei, iubi si prietenii pun pariuri cu data dar eu as vrea sa vina odata ca ma cam termina cu respiratia, nu mai au loc plamanii sa se expandeze:p desi toti zic k am burta mica eu tot ca un hipo ma simt:))in rest sunt fff bine, plec de acasa pe la 11 si ma intorc seara la 8:P cu fetele cu copilasii lor(intre 9luni si 2ani), mult shopping ca magazinele din Cta nu le stiam, sucuri, parcuri etc. acum ma pregatesc sa fug la preanestezic. tu esti tot consemnata la domiciliu? Cum te mai simti? Ce fac fetele noastre? Vreo minune? Puuuuuuuup"

Dragelor acesta estw mesajul de la Anxy.

Va pup

Ioana, mamica lui Cristian 35 / 37 saptamani +

AMR PUTIN TAREEEE si vineeeeeee!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelu spune:

Ce ma bucur pentru Anxy... simteam eu bine ca sunt tot 2 in 1 ... dar vedeti ca nu se potoleste? Numai pe drumuri e toata ziua. Bravo ei pt ca poate Speram sa iasa totul exact asa cum isi doreste si sa o tina pe Sophie cat mai curand in brate

Ioana 36+ cu Bianca Maria

AMR... cat o vrea Dumnezeu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutza83 spune:

Poi mai Elena tu iti iei glicemia dupa ce mananci paine cu gem?? creste odata de la paine mai creste si de la gem...of of of...parca esti copil mic

Oana cu Bebe Tudor 37 +AMR UN PICCCCC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Buna fetelor!
Mooaaama, ce vorbarete sunteti azi!
Iar eu, ca si Mammita am citit si... Acum cand sa raspund nu mai tin minte mare lucru!
Tzuky, wow, ati programat cezariana!!! Bafta maxima si toate bune iti doresc! Misto kilotzii aia, eu inca nu am gasit prin farmacii pe la noi, parca intreb de ozn-uri cand cer iar intr-o farmacie am jntrebat daca sunt si absorbanti kilotzii respectivi si nu a stiut sa imi raspunda. Se pricep si farmacistele noastre la produse... Astia sunt de la seni?
Anita ma bucur ca ai avut o noapte buna!
Pe mine ma apuca seara fetelor niste dureri de stomac... Ca si cum ar fi foarte plin si nu mai pot inghitzi nici macar apa, se coreleaza si cu arsuri si am impresia ca mor. Aseara m-a lasat dupa nospa (eu iau la recomandarea hematologului nu contra contractiilor, cica relaxeaza uterul si favorizeaza si irigarea lui optima cu sange) si dupa un rennie. Pana acum sunt ok, nu am simtit nicio durere.
Diana sunt cu gandul la tine (ca si restul fetelor, sunt sigura), multumesc ptr raspunsul ref la bagaj. Eu inafara de haine ptr bb, scutece crema ptr funduletul lui si haine plus sapun papuci prosop pasta de dinti ptr mine si incarcatorul de la mobil nu cred ca mai pun altceva, serios. Poate ceaiul ptr lactatie si sa rog sotul sa imi aduca un termos cu apa fierbinte sa mi-l prepar.
Alina-gabi nu am accesat linkul cu filmuletul, dar iti pot spune ca unde am nascut-o pe Eva ii spala la chiuveta dar asistenta respectiva era tare dragalasa si nu mi s-a parut deloc ca traumatiza fetita.
Eu am fost tare harnica azi, bla bla, spalat, curat, mancare, cr sa mai, parca am fost pe baterii.
Nu stie nimeni sa imi spuna daca cafeaua dopo cena e fara cofeina?
Va pup pe toate, am vazut ca mai milte sunteti suparate, Onutza nu te mai necaji, ce sa te intrebe si ei...
Pak pak, fug sa pun masa ptr Eva.


YLARI si EVA alaturi de Desiree si printesa VICTORIA

POZE
Mami de Eva scumpa
Si
Lucas Mathias
Trombofilie, Gena MTHFR Mutatia C677T genotip heterozigot si A1298C genotip heterozigot

Mergi la inceput