Scolari de Iulie - August 2004 * (96)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns polux spune:

Si eu va citesc...dar parca nu pot sa scriu.
Gabitza ma gandesc la tine. Sper sa gasiti o solutie multumitoare care sa va scoata la liman. Desi e greu, tare greu....m-a impresionat gestul lui Matei de as vinde bicicleta. Si sanatate multa. Un pup dulce pentru un copil atat de sufletist.

Olivia chiar domneste haosul in sistemul sanitar romanesc. Bafta sa ai "tidula" la mana cat mai curand.

Gabi-Leloo sanatate si tie si celor mici.

Vacanta placuta in continuare. Noi suntem la scoala deja de 2 saptamani. De fapt azi Adela e acasa ca mami trebuie sa mearga la scoala sa ridice "carnetul de note". Dar mami deja stie notele ca sunt postate online...asa ca stie ca are numai A.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Cristalina, doar 3 injectii mi-a dat, din 7 in 7 zile...dar tanti asistenta a avut mana usoara si m-a durut doar cand a "executat-o"...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Multumesc pt urari si incurajari, sper sa fie bine!

Robi, aveati asigurare pe magazin, sau pe marfa ? Trebuie sa fie o solutie sa amortizati cumva macar o parte din pierderi

Olivia, cum e posibil sa va ceara atatea hartoage? deci eu de ex nu pot sa vin la tine la cabinet pana nu ai acea hartie care-ti da drept de libera practica? si cu angajarea cum ramane? vei merge la job unde ai negociat deja angajarea doar cand vei avea acea hartie de la minister ? asta-i tara in care traim si asta inseamna sa fii medic in Romania? ar trebui oare sa-l las pe Dan sa se faca pizzer, sau sofer, sa-i stric imaginea lui roz despre a deveni pediatru la noi in tara?

editez: Robi, vad ca spui ca tot faci puroi in gat de cateva luni incoace, nu cumva ai streptococ betahemolitic? de ce sa fie caz de operatie? se trateaza germenul si apoi ar trebui cladita imunitatea, asta incepand cu mai putin stres, daca e posibil, dar nu e cazul eu sa dau sfaturi despre reducerea stresului...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roberta04 spune:

Kim, e strigator la cer

Lia, nu aveam nici o asigurare... Centrul comercial nu era chiar cel mai luxos din lume, avea hibele lui, dar traiam si noi si multi altii pentru ca se practicau preturi rezonabile.
Prima de asigurare era mare tocmai datorita conditiilor, iar din pacateniciodata nu iti poti inchipui ca tie ti se poate intampla asa ceva...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dorsilia
sa-i stric imaginea lui roz despre a deveni pediatru la noi in tara?




ai de ales, sa schimbi cuvantul "pediatru" sau "la noi in tara" care din ele iti place mai mult.

Asigurarile sunt enorm de scumpe si daca mallul sau centrul comercial nu are toate avizele si paraavizele PSI (si dupa cum am vazut la televizor ca arata inainte, pun pariu ca nu avea tot) nici macar nu este asigurabil. Pentru a te asigura si a te despagubi trebuie sa ai si un purcoi de acte de insotire a marfii, eu stiu ca am facut logistica pt echipamente de milioane de euro, la un tir de echipamente (sa spunem juma de milion valoare) ma ducea asigurarea pe 2 zile numai la transport pan european pe traseu agreat cu camion in anumite standarde ... mai bine de zece mii euro... Daria poate sa confirme ce scumpe sunt.

Deci Robi cred ca degeaba te gandesti acum la asigurare, cel mai probabil nici nu puteai sa o faci. Incearca sa restructurezi creditul si poate husband sa-si ia temporar un job pana va incropiti din nou la o mica afacere. Daca e SRL si ai datorii mari la furnizori, vezi de vb cu un avocat sa declari forta majora sau faliment. Sper ca nu e PFA ca sa raspunzi cu tot patrimoniul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Robi..Matei ca si Luca sunt niste ..inimi mari!!

Nu incurajati copii sa devina medici..cel putin nu in RO.
Maine merg la DSP..si sa vad cum conving secretara de la Colegiul medicilor (in care trebuie sa te inscri obligatoriu ..doar pt a plati cotizatia de 30 ron/luna)..)..deci ii dau in cap cu avizul de libera practica (drept dobandit in 2000) si in urma caruia eu pot profesa ca medic generalist..iar clinica care ma angajaza este dispusa sa ma angajeze fara specilizare...pana vine tidula la mana M-au incurajat unii ca ar putea dura pana la 6 luni! Timp in care nu poti lucra..de asa ceva ati mai auzit..ca eu nu

Gabi, Moldamin numai in Ro se practica!!!! Era suficient pastilute pe cale orala...Greu dispar dinozaurii din medicina romaneasca..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Roberta

Lia, face medicina si baga intensiv franceza si germana, engleza invata de la filme ...cred ca s-ar descurca...

Olivia, d'aia pleaca medicii...de "bine"!

Gabi, ma gandeam ca faci vreo 10 zile la 12 ore, iti facea fundu' stropitoare, scuzati exprimarea plastica.

Liliana, felicitari Adelutei!

Eu mi-as incuraja copiii sa se faca cercetasi, dar cred ca as incuraja degeaba la varsta asta... Biochimiste!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ema spune:

Eu,daca as fi mama in romania,in primul rand as investi in limbi straine pentru copii.Si nu la nivelul de ce se face la scoala...cel putin o limba s-o vorbeasca fluent,scris,citit,gramatica...perfect cu alte cuvinte.Cand a venit Serban aici...pur si simplu mi-am impus sa nu mai vorbesc romaneste cu el...mi-a venit peste masura de greu la inceput...dar acum e...normal.Am hotarat sa vorbim cu totii germana...desi vorbeam fiecare alta limba cu celalalt pina la venirea lui...ca sa-l ajutam in felul asta sa deprinda foarte repede limba germana.Daca vorbiti voi o alta limba,sau sotul sau vreo ruda...luati-i din timp...ajuta foarte mult mai tarziu...oportunitatile sunt altele.
Kim,eu nu ma mai mir de nimic...oare de ce m-as mai mira...ptr. noi,cum iti spuneam si la telefon e si mai greu de inteles...cand traiesti cu anii in alte parti si vazi ca poate fi si bine...mai rau te apuca pandaliile in ro!
Roberta...ptr. ca am trecut prin asa ceva...ma simt in masura sa-ti dau un sfat...ai grija mare si da-ti toata silinta de care esti capabila sa nu-ti plece mintile la plimbare...la modul cel mai serios...e cel mai rau lucru sa cazi in depresie in momentul asta...acum trebuie sa te concentrezi numai pe ceva solutii..indiferent cat de austera va fi perioada urmatoare...important e sa ramai lucida si puternicaNu ai nici o vina,asa a fost sa se intample...trebuie sa mergi mai departe...orice moment de tanguiala si de plins ...e timp pierdut,crede-ma.Taica-meu si-a pus capat zilelor,barbata-meu a disparut subit,maica-mea era o leguma...toate astea in doua zile ...si eu 20 ani cu un prunc de 1 luna in brate,fara casa,fara nimic...m-am trezit in trei zile ca dorm in casa scarii in blocul unde am copilarit!Am trecut peste toate...chiar daca eram un copil...spuneam intr-un mesaj anterior ...ca doar peste ceva nu pot trece si maninca din mine si acum...pierderea tatei.Mare grija si la baiat...te rog eu mult sa citesti randurile mele...si sa te gandesti la ele...tu,Pedro sunteti maturi,judecati altfel nenorocirea...dar asupra copilului totul poate lua aspectul unei drame fara iesire...si din ce citesc...e un baietel tare sensibil...mare mare atentie ...o depresie mare acum isi poate pune amprenta asupra lui toata viata.Aveti grija de voi si sa va ajute Dumnezeu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Ema...nu am cuvinte, nu mi-am imaginat ca viata ta a fost atat de dura in urma cu ani, apoi cu boala aia ce te-a raschetat iar, chiar ca poti spune ca ai 7 vieti...cred ca norocul tau consta in faptul ca esti departe de Romania

Cu limbile straine stiu si eu ca sunt megaimportante, vreau germana si engleza fluent, sa stie...poate si franceza, daca ajuta la ceva...oricum o sa le gasesc meditator pe la 10 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Ema,desi eu stiam poveste tot m=a impresionat...
nepoata mea a aplicat la un job entry level (cu 2 facultati in RO, master la Barcelona plus lucrat la ambasada Congo de acolo...stie fluent spaniola, engleza, catalana...si are mari emotii...cica nu stie 4 limbi ..ce vremuri traim..Eu mi-as fi dorit ca Luca sa aiba un anumit talent..care sa-i asigure vitorul...anyway..anyhow..

Mergi la inceput