Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (44)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Aoleo aever abia te-ai maritat si barbatu deja dicteaza? ..cum adica nu iti da voie? nu hotarati impreuna ce si cum?

Insa daca nu te simti in stare nu pleca, dupa ce vine bebe din contra e mult mai usor ca te poti deplasa fara frica, bebe papa san si doarme si nu te stresezi. Eu deja planuiesc concediul si plecari la vara :))...

-------------------------------------------
Mami de Eva Ilinca 25.07.09 si 32s Clara
"Bratele mamei sunt facute din tandrete. Acolo copiii dorm in siguranta." Victor Hugo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutza83 spune:

Aever, Virgi naste prin cezariana ptr ca pe Ioana a nascut-o la fel la 35 sapt.

Oana cu Bebe Tudor 35 +AMR UN PICCCCC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea_Deeutza spune:

Bine ca sunteti voi frumoase si vrednice si sexy

As manca si eu cozonac si cu ochii, dar d'ala facut in casa, cam ca al soacramii asa...

Eu o sa plec la tara la bunici maine dimineata, sunt aprox 190km dus, nu or sa fie cele mai prielnice conditii pentru burtoiul meu (nu caldura, pat naspa, pipi in curte), dar am ramas cu sechele de la ultimul meu refuz de a merge la bunici.
Nu vreau sa va intristez si nici sa va sperii, este experienta mea si atat.
Acum cativa ani nu am avut chef sa merg la tara la bunici (cu toate ca mergeam rar, cam la 3-4 luni), aveam chef de iesit cu prietenii prin cluburi si exact in weekendul ala a murit bunicul meu. Si de atunci pur si simplu mi-e teama de fiecare data cand se duc ai mei fara mine sa nu se mai intample asa ceva...

I-am luat uneia dintre bunice si tort, acum 2 sapt a implinit 80 de ani, ea m-a crescut mai mult si abia asteapta sa-mi vada burtoiul, sa ma resfete toti... iar eu abia astept la fel de tare.

Mai fetelor, dar Nana ce-o mai face?
Tu Anitto pe unde umbli? Stii ca stau rau cu pulsul Apropo, m-ai lasat in aer cu problema mea cu pulsul....


Deea 31+ cu fara nume

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Drum bun Deea, lasa conditiile ca nu toti am fost nascuti in puf si cu wc in casa..nu zic ca nu e bine si comod dar 2-3 zile e suportabil...nasol insa daca o sa ploua..

Eu zic..sa iei o olita

-------------------------------------------
Mami de Eva Ilinca 25.07.09 si 32s Clara
"Bratele mamei sunt facute din tandrete. Acolo copiii dorm in siguranta." Victor Hugo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cuchilici spune:

Neataaa!

Vroiam sa va intreb, voi tineti / ati tinut post anul asta?

Eu cu anemia mea care tocmai s-a mai ameliorat...fara carne...cam greu. Dar la problema cu chisturile lui Vladut am promis ca tin o zi. Si mi-am luat inima in dinti ca acea zi sa fie azi. De dim am rezistat, am mancat si niste banane la branch si m-a luat cu o ameteala si stare de lesin incat n-am mai rezistat si am bagat niste sunculita cu mustar ca sa-mi revin Mai mare rasul, am tinut post vreo 3 ore. Si acum daca tot m-am spurcat, baga si niste praji si alte bunatati de care nu va mai spun ca sa nu va fac pofta.

Ce sa fac, mie imi era foarte greu sa tin post 3 zile si cand nu era bebe... Si acum am niste remuscari ca mai si promisesem

Corina 33+ cu Vlad Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


"Buna dimineata!"

Am dormit si noi asa bine in patutul nostru.

Vad ca deja s-au programat cezariene dupa Paste. Pfiuuu....o sa intram cat de curand in febra nasterilor.
Noi duminica implinim 37 de saptamani, deci dupa Paste intram in linie libera. Miercurea viitoare o sun pe dr mea sa vedem cum facem: merg la cabinet sa ma vada sau la spital. Nu stiu sigur, dar sapt viitoare sau cealalta cred ca o sa fie cezariana si la mine.

Stiti ca eu voiam nastere naturala, dar nu cred ca va fi posibil. Oricum o sa vb cu dr. Ultima data am vb cu ea si mi-a dat de inteles ca ar prefera cezariana pt urmatoarele aspecte: bb are ciculara de cordon, uterul meu contractil poate pune probleme la dilatare si dc se contracta ff tare imi poate dezlipi placenta in timpul travaliului(atunci bb ar ramane fara oxigen in burtica - asta m-a speriat ffff tare si nu as risca asa ceva), bb a mai crescut iar eu sunt ff mica in solduri (acum apx 2 sapt. avea 2700g ) si ultimul aspect este ca eu sunt ff slabita de la atata zacut(in spital am facut perfuzii cu fier pt ca sunt ff anemica) si nu stiu dc as avea putere pt un travaliu.





Elly 36+ cu Babyboom

AMR 3+ saptamani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella81it spune:

Cine mananca cozonac cald de casaEuuuuuuuuuuuuuuu
Mi-a adus soacra acum unul abia scos din cuptor,dupa mancarea ei nu prea ma dau in vant(gateste gras )dar cozonacul e bestial ,cel mai bun
Ma duc sa fac ptr.sot niste paste cu ton ca eu sunt deja plina de cozonac

Ella34+ cu Matteo si mamica de Alex(14.06.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Da, Blanca! Si eu ma intreb cum de s-a facut asa tiran de-o data. Cred ca n-are legatura cu casatoria, sincer cred ca are legatura doar cu faptul ca am pe bebe in burtica si e tare ingrijorat de starea noastra de sanatate. Imi zice azi ca eu obosesc numai daca fac cativa pasi si ma gandesc ca n-o sa ma obosesc la asa distanta? Are si el un pic de dreptate ca eu si inainte de sarcina ma oboseam foarte mult cand mergeam acasa. Imi aglomeram foarte mult programul acolo, vroiam sa fac intr-o zi cat altii in 3, plus ca dormeam putin pentru ca stateam cu mama la povesti. Si oricat as zice eu ca daca ma duc acum nu mai fac asa, am o presimtire ca tot cam asa as face. Nu stiu, ne mai gandim, vedem, poate revine la ganduri mai bune si el. Cat despre deplasat cu copilasul nu v-am zis ca al meu e nebun si acu vreun an sau doi zicea ca atunci cand vom avea copii el isi asuma ca doi-trei ani sa nu mergem niciunde in vacanta ca sa nu streseze copilul. Eu i-am zis de-atunci ca e aberant ce crede el despre bebici, atunci nu mi-am batut capul sa-l conving ca am zis ca o sa se prinda el. Si inca sper sa se prinda din mers ca se poate calatori si cu copilul. Dar cred ca depinde de copil, daca va fi un bebe cuminte o sa-si dea singur seama ca nu-i face rau copilului.

Onutza am zis eu ca m-am tampit de tot, dar parca nu ma asteptam chiar asa. Merci ca mi-ai amintit! Atunci chiar nu stiu la ce mamica m-am gandit eu ca vrea musai naturala, ca si la prima sarcina. Mda...neuronii mei au plecat toti in vacanta. Sper doar sa imi revin dupa ce nasc, desi am presimtiri sumbre ca m-au parasit definitiv.


Elly, ma cam asteptam sa ti se propuna cezariana. Cat sunt eu de adepta nasterilor naturale, in cazul tau si eu cred ca e mai safe cezariana. Mergi pe varianta asta ca sa stai linistita ca veti fi complet in siguranta si tu si bebelinul. Chiar, voi v-ati hotarat cum o sa-l cheme pe voinic?
Andreea, 30+ cu BebeLUnu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:



Ma mai primiti? N-am mai scris de o mie de ani! Dar am incercat sa va citesc mereu, sincer! Elly bine ca ati revenit si voi acasa sa faceti linistiti sarbatorile!
Mi bebelina drum bun si sarbatori fericite si tie, revedere frumoasa cu Deliuta broscuta!
Noi il asteptam pe tati sa revina din Fr azi, Eva e mega incantata ca i-a zis tati ca s-a intalnit cu iepurasul acolo.
Fetelor noi suntem bine, am tot fost si la Fundeni si la ecografii si totul e ok, bb nu este intarziat deloc, masuratorile sunt excelente, ieri chiar si mica dilatatid de la bazinetul drept disparuse. Ne apropiem cu pasi repezi de intalnirea cu minunile noastre eu una nu mai am rabdare desi mai am de asteptat. Eu desi am termen pe 18 iunie am inteles ca vom face cezariana mai devreme, nu prea imi convine treaba asta, dar am sa vb cu dra cand ne mai apropiem, o sa ii propun eventual sa ma internez sa stau sub supraveghere dar sa nu il scoatem prea devreme. Ieri am fost la eco sa masuram tensiunea pe artere si am vazut puiutul scump, m-am obisnuit cu fatzuca lui e un frumos (cra cra) Sapt viitoare merg iar la Fundeni ca o sa imi scoata aspenterul - cam am emotii din cauza asta dar ma rog la Dumnezeu sa fie totul bine, am ajuns pana aici.
Misca non stop bb meu drag, burtica a crescut, eu nu m-am jngrasat prea mult, doar 10 kg spre deosebire de sarcina cu Eva cand ma facusem cat o purcica, totusi imi e tare greu cu mibilitatea. E cu capul in jos bb si ma cam jeneaza si pe mine jos, contractii numai nedureroase am si in ultimele sile s-au mai potolit, mai precis de cand am intrar in concediu. Momentan sunt in concediu de odihna, pana pe 23, apoi ma bate gandul sa bag cele 126 zile desi cei de la sv sunt de acord sa lucrez de acs asa ca as mai amana. Ar fi misto sa se revina la indemnizatia dinainte, ca nu stiu ce sa fac cu bb la un an, sincer. Apropo si eu stiu la fel, ca doar cand depui dosarul la DGASPC (parca asa se numeste) trebuie sa spui ptr ce tip de indemnizatie optezi. La sv nu e treaba lor decst dpdv al back-up ului ptr postul nostru. Mie nu imi va face nkmeni backup, voi facd eu raportarile si partea importanta a muncii mele, eu am vrut asa ptr a ramane conectata la domeniul meu.
Nu am cumparat nimic ptr bb sunt cu capul. Zilele astea mergem la nasi si mi-a pregatit nasa hainute de la baietelul ei. Vom cumpara si noi cateva hainute dar cand se va apropia termenul. Restul i-am dat mail sotului cu linkurile si le cumpara el cand vom fi in maternitate.
Eu sunt bine, linistita, doar cu ffff multa treaba, taskuri de rezolvat drumuri de facut, Eva este si ea foarte demanding si nu vreau sa o ignor, ieri am vopsit oua impreuna, lucram la o casuta de papusi, ce sa mai, suntem cele mai bune prietene. Ea este minunata, cuminte si intelegatoare dar vreau sa o rasplatesc ptr modul acesta minunat al ei de a fi, sa nu se simta neglijata si de aceea ma implic si fac tot ce vrea ea. Poate si de aceea intelege cand uneori ii spun ca nu pot sa fac un anume lucru ptr ca am facut destuld si sunt ibosita. Tati la fel, e minunat, ma ajuta, doar sa ii spun ce vreau sa faca-aici am de lucru ca as vrea sa se mai gandeasca si el.
Ptr sarbatori ma ajuta mama, am cumparat cozonac, ea imi face sarmalele doar sa le fierb eu, ciorba o fac eu, imi mai da mama drob si friptura, oua am vopsit doar 6 ptr noi asa de frumusete mai mult ca nici noi nu prea mancam.
Va pup pe toate o sa incerc sa mai scriu.


YLARI si EVA alaturi de Desiree si printesa VICTORIA

POZE
Mami de Eva scumpa
Si
Lucas Mathias
Trombofilie, Gena MTHFR Mutatia C677T genotip heterozigot si A1298C genotip heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


Da, Andreea, ai dreptate. Imi doream nastere naturala dar nu vreau sa risc nimic si sa-i fie rau lui bb. In niciun caz. Voi face cum imi recomanda dr.
Ne-am hotarat sa-l cheme Mihnea Stefan pe bb, dar il vom striga asa abia dupa botez(am eu un pitic cu asta). Deci pana atunci ramane tot Babyboom.

Onutza mama mama ce as mai papa si eu cozonaci facuti de bunica mea....ii ies grozavi!! Dar e departe de mine, e din Severin ea.
Poate o conving pe sora mea sa-mi faca unul.



Elly 36+ cu Babyboom

AMR 3+ saptamani!

Mergi la inceput