Votul OBLIGATORIU !

Votul OBLIGATORIU ! | Autor: Deceneus

Link direct la acest mesaj

Aflam ca politicienii au introdus un proiect de lege, care a fost si adoptata tacit de Senat, care prevede www.realitatea.net/votul-obligatoriu-adoptat-de-senat-sanctiuni-drastice-pentru-absenteism_932631.html" target="_blank">votul obligatoriu.

Obligativitatea votului il transforma din drept in obligatie.
Constitutia prevede dreptul de a alege si de a fi ales, nu prevede obligatia de a alege.

Citat:
Senatul a adoptat tacit, marti, o propunere legislativa care introduce votul obligatoriu pentru cetatenii romāni. Proiectul, initiat de deputatii Tudor Ciuhodaru si Mircia Giurgiu, prevede sanctiuni drastice pentru absenteism, de la o amenda de 1000 lei pāna la suspendarea dreptului de a vota. Propunerea va intra īn dezbaterea Camerei Deputatilor.

Īn viziunea celor doi deputati, votul obligatoriu ar duce la reducerea drastica a fraudarii si mitei electorale, responsabilizarea candidatilor si a partidelor politice, legitimitatea crescuta a Parlamentului si presedintelui, responsabilizarea populatiei si cresterea constiintei civice.

Proiectul va intra īn dezbaterea Camerei Deputatilor, care este for decizional īn acest caz.

Potrivit presedintelui Pro-Democratia, subiectul a devenit interesant pentru publicul romānesc. "Merita o dezbatere pubica serioasa. Subiectul a fost introdus in sondaje de cinci ani si a deveni interesant pentru public. A crescut proportia celor care cred ca aceasta ar fi o solutie, īnsa nu este majoritara īnca. Merita discutat īnca, nu votat legi īn necunostinta de cauza", a adaugat analistul. El a subliniat ca, desi prezenta obligatorie la vot ar reduce frauda electorala, īn Romānia exista si contraexemple - "Avem un caz asupra caruia merita sa reflectam - alegerile locale din #350;tefanesti, unde prezenta la vot a fost de 95%, si cu toate acestea suspiciunea de frauda a dus la reluarea scrutinului".

Printre tarile care au avut vot obligatoriu, dar l-au eliminat se numara Olanda, Spania si Austria.

Printre tarile europene care au vot obligatoriu se numara Belgia si Grecia, dar trebuie mentionat ca sanctiunile nu se prea aplica.

Votul obligatoriu a fost introdus īn Belgia īnca din 1892 pentru barbati si īn 1949 pentru femei. Cetatenii care au peste 18 ani si nu se prezinta la urne risca o amenda. Daca cetateanul nu se prezinta la patru runde de alegeri, atunci īsi poate pierde dreptul de vot timp de zece ani.

Īn Grecia, votul obligatoriu nu este neaparat obligatoriu, īn sensul ca legea exista, dar nu se aplica.


Am impreisa ca exista o prevedere similara prin Australia, daca gresesc va rog sa ma corectati.
Se punea problema evidentei cetatenilor care nu au votat si motivele. Daca absenta era motivata amenda trebuie anulata. Omul poate fi plecat din tara, internat in spital in alta localitate unde nu are voie sa voteze, sau alte motive de forta majora. Motivele trebuie dovedite cu acte. Nu stiu daca intitatorii legii au avut in vedere asemenea prevederi. Banuiesc ca nu.

Amenda este exagerat de mare. Pentru un pensionar cu pensie de sub 500 de lei inseamna pensia pe doua luni, ceea ce este o sanctiune disproportionata pentru o abatere minora.


Pentru a stimula prezenta la vot si a mentine dreptul de a vota, eu as fi prevazut o prima de participare de 10-20 de lei de persoana. In mediul rural cu siguranta ar fi fost un stimulent si prezenta la vot s-ar fi imbunatatit.
Daca s-ar fi introdus si "votul impotriva" tuturor valabil, cu efect locuri libere in parlament, ar fi stimulat si mai mult prezenta la vot.


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Hai mai Deceneus, asta se traduce astfel: si-au facut-o cu manuta lor!
Sa vezi circ la alegerile din toamna!
Pun pariu ca toti, adica toti indiferent de apartenenta politica, vor anula hotararea asta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus


Pentru a stimula prezenta la vot si a mentine dreptul de a vota, eu as fi prevazut o prima de participare de 10-20 de lei de persoana. In mediul rural cu siguranta ar fi fost un stimulent si prezenta la vot s-ar fi imbunatatit.




Nu ai putea pt. ca banii venind de la Guvernul unui anume partid, asta s-ar chema mita electorala!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Pentru a stimula prezenta la vot si a mentine dreptul de a vota, eu as fi prevazut o prima de participare de 10-20 de lei de persoana. In mediul rural cu siguranta ar fi fost un stimulent si prezenta la vot s-ar fi imbunatatit.


Nu ai putea pt. ca banii venind de la Guvernul unui anume partid, asta s-ar chema mita electorala!

Nu este mita, pentru ca nu este in functie de cui ii acorzi votul. Toti participantii la vot ar primii aceeasi suma, acordata prin lege si dupa vot.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jenn spune:

Legea respectiva (si altele) trebuie votata in Camera Deputatilor,deocamdata nu e nimic batut in cuie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Inca o tampenie a guvernului asta de kko.

Mai sa fie...pai daca ma obliga,atunci pun nu una ci 20 de stampile pe buletin.pPentru fiecare nu pentru unu` anume.Sa nu se supere nimeni.

Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098

TE IUBESC MINUNEA MEA ...ESTI ALFA SI OMEGA PENTRU MINE,RATIUNEA MEA DE A TRAI.....TE IUBESC.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Madalino, daca ne enerveaza politicienii astia asa trebuie sa procedam: ii votam pe toti in bloc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nati spune:

Si cetatenii romani care locuiesc in strainatate sunt obligati sa voteze?
Ca tare nu-mi arde sa parcurg 600km dus intors pana la ambasada din Tokyo, doar daca ambasada imi plateste benzina, taxa pe autostrada si timpul pierdut am sa ma misc din loc, altfel nici nu ma obosesc.
Iar daca e musai, eu de pe acum zic cum votez, ii stampilez pe toti de pe biletul de vot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Inca o tampenie a guvernului asta de kko.




Mda...parca esti la miting...nu conteaza care-i tema, dar oricum jos guvernul.
Tampenia (sau nu) este opera a doi deputati, scrie in prima postare.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Rufus sa stii ca ai dreptate.Doi deputati,trei deputati,toti mancatori de bani fara sa faca nimic,mai scot cate o tampenie ca sa justifice salariul si indemnizatia de bugetari....nu zau.

Oricum toti sunt o apa si un pamanat,indiferent cum ii cheama.....si sub ce egida isi exercita functia obtinuta dupa nivelul sponsorizarii.

Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098

TE IUBESC MINUNEA MEA ...ESTI ALFA SI OMEGA PENTRU MINE,RATIUNEA MEA DE A TRAI.....TE IUBESC.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Rufus sa stii ca ai dreptate.Doi deputati,trei deputati,toti mancatori de bani fara sa faca nimic,mai scot cate o tampenie ca sa justifice salariul si indemnizatia de bugetari....nu zau.

Oricum toti sunt o apa si un pamanat,indiferent cum ii cheama.....si sub ce egida isi exercita functia obtinuta dupa nivelul sponsorizarii.


Ei vezi Madalino, ca eu m-am prins prima ca esti fata "dasteapta foc" si gandesti asa ca mine?
Daca s-ar mai gasii pe aici unii care sa gandeasca asa cum judecam noi poate am scoate tara asta din necaz!Ca ne fura nemernicii astia de nu mai stim unde sa fugim!

Mergi la inceput