Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 (6)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns IPopica spune:

Buna, fetele!

In sfarsit am luat si eu tot din urma la puricat, si sunt “actualizata”.

Despre Medlife: eu am de la firma abonament customizat, un fel de “business plus”, dar ecografiile le voi plati. Al meu doftor mi-a recomandat numai 4D Expert, la care am doar 20% reducere. Imi poate face si numai 3D, mi-a dat si posibilitatea sa aleg, si normal ca am ales tichia de margaritar, ca deh, e primul plod. Am niste filmulete si niste pozici de la prima eco de numa-numa (vara-mea se jura ca vede o fatzuca acolo, desi i-am explicat ca amaratul are doar o vaga tentativa de nas, si asta numa’ pt ca-l mosteneste pe nasosu’ de ta-su – nu ca al meu ar fi vreo gamalie). Dar cel putin economisesc pe partea de analize si consultatii.

Luiza, Ynna29 – bun venit! Bulinici sanatoase si la timp scoase :D

Kriss, felicitari pentru saculet!

Onutz! Felicitari pentru inimioara! Si...dap, in tine creste o .....”fasolica” ..... hi hi hi (de fiecare data cand mananc/beau imi imaginez un extraterestru cu gura mare plina de dinti, care zace acolo in burta si mormaie satisfacut "gi'mme more, gi'mme more")

Mai fetelor, eu trebuie sa recunosc ca la auzul bum-bum-ului nu prea am dat apa la soricei; ba chiar m-a busit rasul ca ma gandeam ca sunetul seamana cu cel scos de desfundatorul de chiuveta.

Cami, felicitari si tie pentru prima eco cu sonor! La tine emotiile trebuie sa fie ceva mai micute, ca doar mai ai o gagalice. Cat despre mutatii, nu dispera. Sunt o multime de fete in situatia ta, si au reusit sa duca sarcina la termen cu succes (vezi gravidute cu trombofilie). Tu viziteaza medicii care trebuie, urmeaza-le sfaturile si sezi relax.

Am facut si eu testul chinezesc si imi zice ca e baietel (ccea ce ne si dorim un picut asa, pe langa sa fie sanatos tun, frumos ca ma-sa si destept ca ta-su). Daca ma iau dupa faza cu bataile inimii, ar trebui sa fie fata.
Despre catea: dupa faza cu veioza, am reusit sa-i busim bietei si marul lui Adam (am lasat-o cu veioza pusa, singura in casa, si probabil s-a zbantuit incercand s-o scoata, desi al meu zice ca din cauza noastra c-am scos-o si afara cu veioza pe ochi). Joia trecuta la 23:30 alergam cu catelul la urgente, ca nu putea sa inghita nimic si se vaita de mama focului. Asa ca pana duminica i-am dat miere cu albastru de metil si numai terciulete – am exersat cu pregatitul mancarii pentru bebei :)). Luni si-a revenit, si de atunci ne calareste si la 4 dimineata. Bine, asta pt ca stie ca la noi e rasfatata maxim, e ca in vizita la bunici, nu-i refuzam nici o placere. Si ca bonus track, intr-o seara mi-am luat si un cap in gura de la ea; ne jucam, m-am aplecat aiurea si cand a topait fix in nasul meu i s-a infipt teasta. Si-acum ma mai doare nasul (ca mi-a dat sangele instant), iar buza abia si-a mai revenit ca si pe aia mi-am muscat-o (cateaua nu are nimic, material osos zdravan crestetul ei) – fraiera eu, ca asa tumefiata cum eram puteam sa ma duc la IML sa zic ca ma otanceste jumatatoiul

Mamide2, eu chiar am studiat piata ecografelor. Cel mai ieftin este unul portabil, care iti scoate si poze si CD (), 3D, la 3.600 EUR. Ce zici, te bagi? Si ... unul, doi, trei, sanatos(i) sa fie, nu? Nu te mai stresa ca face rau la ten (si nu numai).

Miha, felicitari pentru flacau!

Dana, te banuiesc ca nu m-ai spionat corect :D. Nu stii ca si la mine, prima oara nimic, a doua oara o gamalie neagra ...... Abia a treia oara e cu noroc

La serviciu am anuntat marti pe 10, dupa eco. Am facut scrisorica mumos (Bob m-a invatat ), am atasat adeverinta de la doctor in care scrie ca sunt suferinda de “sarcina 8-9 saptamani” si foaia de la eco unde e trecuta si data estimativa a pop-out-ului. Am plimbat-o personal pe la cele 3 departamente direct implicate: HR, Director Adjunct si Director Financiar; am rugat frumos sa fie discreti (ca n-am chef sa se arunce toate colegele pe mine care mai de care cu sfaturi, intrebari si alte balarii – io-s mai antisociala de felul meu) si cam asta a fost. Am primit felicitari si sfaturi (de la barbati, da?), intrebari directe: “cat ai de gand sa stai acasa?”, ai tai te sprijina? Esti ok? O sa fii ok?. Doamna de la HR a venit si mi-a soptit sa nu care cumva sa renunt la dreptul meu de a avea 2 zile libere pe luna pentru controale, mi-a explicat cum se procedeaza si ma monitorizeaza cu atentie acum (dansa nu a putut avea copii si acum este aproape de pensie, deci cumva o sa fiu rasfatata de HR-ul meu).

Alexa, Bobocel, bun venit! Fasolici vesele si sanatoase!

Andie, suntem cam la fel cu extraterestrii
Adriana, felicitari pentru inimioara!

Eu in continuare sunt o vaca nesimtita. Nici un simptom. Mi-a mai tras cate un junghiulet prin burta (in aceeasi linie cu buricul) mai ales dupa cate o sesiune de tavalit cu donsoara Catel Rasfatat. Nu greturi, nu ameteli. Nas infundat bifez, somnic de voie bifez. Mi-e pofta non stop de porcarele: pizza, cheesburgeri, de-astea . Si sete, torn la apa in mine ceva de speriat. Aseara am mancat 3 sandwichuri la grill, cu cascaval si-as mai fi mancat daca mai aveam paine; eram de-a dreptul orgasmica cand simteam cascavalul ala topit.
Joia viitoare am programare la discutii cu nea doctoru’; marti mi-a dat o listuta cu ce programari sa mai fac (dublu test – 15 mai, triplu test – 5 iunie, morfo trim 2 – 17 iulie - deocamdata).

V-am pupacit pe toate, as mai avea io ce sa povestesc, dar m-am intins deja cat o zi de post



gogoasa hormonizata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubulina42 spune:

Hello, furnicutelor, ce repede apar pagini noi, iu-huuuu! Dau si eu repede din degete, inainte de a pleca la job, macar cat sa va puuuuup!
Loaaaaaana, Onuuuutz, Cami, Pooooopi, mama,ne-a fost dor de tine, bine ai revenit in arca noastra:):), super fain capitolul nou, multumim, Deny!
Wow, suntem 35!! ne-a crescut familia! pai 35 noi si cu puiutii din burtici, e-heeeeem suntem ditamai gashca!

Ok, mai gasisem ceva pentru greturi (sfaturi noi), dar nu stiu unde le-am pitit, asa ca sper sa reusesc sa le trec mai tarziu.
Onutz, ideea e ca nu ma pot loga, nu ca ma delogheaza, mai incerc si azi, ca prea raman in urma cu raspunsurile!..
Bun venit burticutelor noi!

va puuuuup si am disparut! tre sa beau sucul de porto.Ma simt super deocamdata, insa tare as mai fi dormit...



8 sapt +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa1986 spune:

Fetelor eu nu am mai avut rabdare si m-am dus la eco,sacul gestational are 7 mm si bebelinul meu 2mm, ma emotionasem toata cand mi-a spus dl.doctor ca il vede, mai ales cand mi l-a aratat , sapt viitoare o sa il vad din nou, de abia astept.

5+ cu o minune de la D-zeu :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A.C spune:

Multumim pt.capitol! Super dragut ! Data mea de nastere : 3.07.1980 ( ca sa treci in listuta )
Abia astept sa merg saptamana viitoare la eco,sa ma ia si dr de familie in evidenta...Mi-e dor de samburelul meu.Vreau sa-l vad,sa-i aud inimioara...
Cu pregatirile de Paste cum stati,fetelor?Eu azi am vopsit oua,doar ce am terminat.Cozonacii i-am comandat si maine fac drob si pasca. Iar sambata mancarica. Va pup si zile frumoase si calde va doresc de sarbatori !

Alina 8+ mami de Delia ( 5 ani si 9 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MACARIE spune:

buna burticoaselor

alexa1987, felicitari pt samburel , la ce eco ai fost de sa vazut asa devreme ?
ma duc si eu azi la unul mai performant cu toate ca am zis ca o sa am rabdare pana saptamana viitoare , nu pot

spre sa fie bine si sa vin cu vesti bune

5+

------------------------------------------------------------------

Mamica de buburuza mica si terorista xenia 21-02-2008
.............................................


Nu va ingrijorati de ziua de maine,caci ziua de maine se va ingrijora de ea insasi.Ajunge zilei necazul ei.......Iisus Hristos

--------------------------------------
hainutele noastre: https://picasaweb.google.com/102280662496723264658

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa1986 spune:

Buna,
MACARIE au am fost la Regina Maria, am card aici si de aceea, nu am mai avut rabdare :), vroiam sa stiu ca e acolo. Bafta multa la eco astazi, sa ne spui ce face samburelul, apropo am si prima poza cu el

+5 sapt cu o minune de la D-zeu :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mami_de2 spune:

Ipopica mi-a placut 'postul' tau:))
ma regasesc in multe p-acolo!:))
Cand povesteai de cheeseburgeri si de cascaval topit in gura, mai sa imi cada balele pe laptop si alta nu :)) esti incredibila;))
*eu azi am facut ciorba de loboda si sunt la al 3 lea castron in numai 5 ore!:)sunt de coma! nu as manca nimik zilele astea decat ciorbe d-astea acre care mai de care! sunt super tari! sau mi s-a pus mie pata..nu stiu!
*cred ca drept desert,ma duc si mai trag si eu la mica mea placere : merdeneaua! desi de vreo 2 zile de cand am citit de o gagica ca a facut intoxicatie alimentara ca a mancat cascaval pane la un mall, mi-e frica de mor sa mai cumpar ceva de mancare din oras;)) dar cred ca imi calc pe teama si trec pe la o patiserie sa ma delectez din nou cu O MERDENEA ca lesin aici!! :))

7+
Signature: 25 martie - de Buna Vestire un frumos test pozitiv= cea mai frumoasa minune din viata mea!
Daily pills: 1 FembionI, 1 Magne B, 1 Acid folic, 1 Cetebe, 1 Aspenter (3 pe sapt.) ; Utrogestan vaginal 300 mg pe zi;
*Age: http://lbdf.lilypie.com/3DHqp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bobocel_07 spune:

Fetelor dar scrieti nu gluma.Multumesc ca m-ati adaugat in listuta,sunt asa de fericita ca ma aflu la aceasta odisee.Eu nu mai pot de oboseala,azi am stat numai la spital(cineva din familie a facut o criza de lombosciatica)si am stat numai in picioare si ma simt sfarsita.As baga o tura de somnic dar mi-e frica ca la noapte nu mai dorm.De doua nopti nu pot dormi,mi-e somn de nu mai pot si nu pot atipi,dimineata la 7 iar ma trezesc si oricat as vrea nu se mai prinde nimic de mine.
Alexa ma bucur ca ti-ai vazut samburelul si te-ai mai linistit.
Bob multumesc de incurajari,stiam eu ca totul este bine
Ipopoca multumesc de primire

bobocel_07 5+




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valicutza spune:

bine ai revenit ipopica ne-a fost dor de tine
eu tocmai ce am ajus de la controlul de protectia muncii , a zis ca daca e nevoie o sa imi dea concediu de risc maternal mai tarziu in sarcina, peste vreo 2-3 luni, ca sigur o sa imi fie greu sa fac naveta 2 ore zilnic o sa vedem situatia.
va pup , ma duc sa ma intind ca sunt atat de obosita

http://lmtf.lilypie.com/2PQCp3.png
10+ fericita cu dragonel de 2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Looana spune:

Buna seara gravidutelor
Am aparut si eu pe ziua de azi,am fost de dimineata la ecograf si l-am vazut pe samburel are deja 1.8 cm ,inimuta lui bate 168/ min. deci m-am incarcat cu energie si m-am linistit .Dupa aceia mi-am cautat drum e duca,m-am dus la o prietena lacafea,desi nu beau dar azi mi-am facut de cap cu una.
Alexa felicitari pt ecograf,te-ai linistit asa a avea si la mine in saptamana 5 bb,dar sapt.viitoare sigur ai vezi inima cum pulseaza.Fetelor eu am vopsit oaule acuma seara.
As vrea si eu o reteta de pasca,nu stiu as manca ceva tarta cu brinza,eu cozonac nu fac pt ca nu vrea sa ma agit .Vrea sa fac drob,friptura de miel,ciorbita de miel,sarmale si o salata de vinete,ajunge atita si o prajitura mai vreau desigur.
Voi ce prajituri vre-ti sa face-ti?
Va doresc o seara frumoasa la toate gravidutele si o noapte buna cu somnic dulce

Looana Primavara incepe cu tine

Trombofilie Ereditara MTHF C677-T heterozigot
Imunofenotipare limfocitara (limfocitare T, B, NK)
4 sarcina naturale oprite din evolutie + 1 Fiv (intre sap. 5-7)

Mergi la inceput