NU se zice "am decat un mar"!! Nici "doctora"!! -5

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

apropos de tema cu kind regards, pe mine ma umfla rasul de cate ori gasesc in mail formularea "kindly click on the below link"
pentru ca ma inchipui pe mine clickaind cu gratia unei ducese "oh but of course, I shall kindly click..."

referitor la DEX, ok, e iltera de lege, dar e uneori o litera cam stupida. Mai nou, a intrat in DEX pluralul geace. De la geaca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

a, si tot din categoria lost in translation, doua faze.

1. cumnata-meu baraia un client cerand niste specificatii de ceva timp. supervizorul clientului ii trimite acestuia forward un mail de la respectivul cumnat - cererea de specificatii - , cu cumnatul in copie, mentionand in franceza "il s'agit de les caracteristiques tehcniques". Adica "este vorba despre specificatiile tehnice"

Cumnata-meu, nestiind boaba franceza, interpreteaza linia de text drept "se tot agita cu specificatiile astea" si explodeaza fulminant "io ma agit?!! ma agit? dupa ce ca ma tin de fundul lui ca doar e proiectul lui nu al meu, tot eu ma agit?"

si faza 2, tot cu franceza

sefa unui fost coleg triomite clientului mail anuntand ca a terminat taskul si adauga "excusez le retard". adica "scuzati intarzierea".
colegul, care stia ca se intarziase din cauza lui, declara ofuscat "oi fi eu retard da macar ma pot scuza singur"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

Citat:
referitor la DEX, ok, e iltera de lege, dar e uneori o litera cam stupida. Mai nou, a intrat in DEX pluralul geace. De la geaca.

Am verificat acum in DOOM 2 si apare plural geci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui ina.click

referitor la DEX, ok, e iltera de lege, dar e uneori o litera cam stupida. Mai nou, a intrat in DEX pluralul geace. De la geaca.


mai rau, de la "giaca". cica "geaca"-i doar o varianta acceptata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

giaca?!!

@danielag: habar n-am, era un articol, cica in urmatoarea editie DEX intra geace....sau giace?....habar n-am.

Ma duc sa-mi caut pantoafele....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Eu stiam ca forma corecta este " innascut " .
Acum, vad ca peste tot se scrie " inascut ".
Cum este corect, de fapt ?







allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Geaca - Geci.

Mi-a placut pluralul de la pantof : pantoafe.




allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Nu se mai stie cand sa se scrie copii si copiii.
Spre exemplu, chiar pe panouri publicitare, este scris " copiilor ".
Ce or invata copiii astia in scoli, de nu mai stiu sa scrie corect romaneste ?!






allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

In DEX este Giaca cu pluraul giace - deci cu "i" nu cu "e".

Iar in DOOM II este geaca cu plural geci.
Acest cuvant este precedat de semnul exclamarii ceea ce anunta schimbare de norma fata de DOOM 1.

Allinta nu este gresit copiilor




Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Se revine la scrierea într-un cuvânt a pronumelui negativ compus niciunul, niciunii, niciuna, niciunele cu sensul „nimeni” si a adjectivului pronominal corespunzator niciun, nicio.

Se scrie corect Abtibild din germanul Abziehbild, format din abziehen a desprinde plus Bild imagine.

Copiilor se scrie corect cu doi i si nu cu trei. Forma de N plural articulat este copiii.

Matase din latinescul metaxa, are forma de genitiv-dativ mat#259;sii, nu matasei.

Se spune corect confort, confortabil, confortant, conform cuvântului francez confortant din care provine, nuconform cuvântului englez comfort.

Formele corecte ale cuvântului copil: copii, copiii, copiilor, nu copiiilor.

Plastilina, plastiline
Se spune corect plastilina, si nu plastelina, cuvântul provine din germanul Plastilin.

Înota, înot
Se spune corect a înota, cu un singur n, nu înnota, cuvântul vine din latinescul innotare din care a pierdut un n.



Am gasit raspunsul la intrebarea mea :

Dupa voi cum se scrie corect: înnora sau înora, înnebuni sau înebuni, înnopta sau înopta, înnegri sau înegri, înnascut sau înascut?

Ei bine, toate aceste exemple se scriu corect cu doi n. De ce? Pentru ca sunt cuvinte formate prin derivare cu prefixul în-, si cum radacina începe si ea tot cu n (nor, nebun, noapte, negru, nascut), vom avea nn.

Asadar, înnora este format din prefixul în- + nor, înnebuni s-a format prin derivarea cu prefixul în- a lui nebun, înnopta este format din în- + noapte, înnegri este format din prefixul în- + negru, iau înnascut e format din în- + nascut. Lista ar putea continua cu astfel de exemple, dar momentan nu-mi mai trece niciunul prin minte.

Pe baza acestui tipar, apar si cazuri de hipercorectitudine, atunci când unii vorbitori tind sa scrie cu doi n cuvinte precum înota sau îneca, care în mod normal se scriu cu un singur n. Asta pentru ca spre deosebire de primele exemple, înota si îneca nu sunt formate prin prefixare.




allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput