NU se zice "am decat un mar"!! Nici "doctora"!! -5

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Pai 10 nu stiu nici eu ce inseamna... ca la restul m-am prins.

Cornelia

Ce n'est pas en regardant la lumière qu'on devient lumineux, mais en plongeant dans son obscurité.
Mais ce travail est souvent désagréable, donc impopulaire. (Carl Gustav Jung)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matilda33 spune:

Pai cred ca 10 e "ten" sau "te-n".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Roxanaz, Nelia m-am prins io la un moment dat ce inseamna RSVP.

Era vorba de o invitatie de la ambasada Canadei si scria chiar pe invitatie cu litere aurii.

Invatati fetelor! Invatati! Ca maine poimaine o sa va auziti copiii, cand nu le iese vreo problema la mate, zicand: Fudoizece, fudoizece.

Si apoi exasperate o sa ziceti: "ce tot bolborosesti acolo, m-ai inebunit cu "fudoizecele" ala. Si cupchilu cu cel mai suav zambet din lume explica: "FU in romneste si cifrele in engleza. Hai mami ca poti!"

Si apoi mai este deja celebrul, de la robotzi citire: 3,14ZDA.
Si asta la nervi se spune cam asa... prescurtat: treivirgulapaispe, treivirgulapaispe. Si o sa aveti impresia ca odraslele voastre sunt toba de mate si viseaza numai cifre.
Dar crudul adevar o sa va dea peste cap!





Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui Letitia1

ASAP : as soon as posible si este folosit foarte frecvent in corespondenta de zi cu zi la birou.



daca ar fi asa, viata mea ar fi un dolce far niente, ca am dezvoltat capacitatea sa ignor taman emailurile care-l contin, in ideea ca oricum tot ce fac, fac cat mai curand posibil (inca nu mi-a reusit sa fac nimic mai curand decat este posibil ) dar daca mi-o subliniaza careva, si-a asigurat o dulce amanare.

sa-mi aduc si eu contributia - KR si BR stiti ce inseamna? ma scot din sarite, dar nu le foloseste decat...taman profa noastra de engleza, pe care n-a invatat-o nimeni ca prescurtarile astea anuleaza mesajul pe care cica incearca sa-l transmita (chit ca nu crede nimeni in el).

*in postul urmator va povestesc si despre mesajele subliminale pe care le pot ascunde expresiile standard comprimate-n prescurtarile pe care le-am dat ca exemplu. pana atunci insa va las sa le ghiciti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Mianna, te pomenesti c-or fi Kindest, respectiv Best regards?
Noi aveam o vorba in facultate; incheiam orice fraza cu:" Best regards, Jimmy", indiferent de ce vorbeam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Stati asa, sa se trezeasca fii-mea ca aseara mi-a turuit vreo 10 prescurtari de care n-am auzit in viata mea.

Cand se mai messuieste (scuze - asa se zice - si trebuie sa fiu in pas cu moda, nu?) astupa monitorul cu mainile. Cica sa nu vad nimic.
Si chiar daca trag cu ochiul, inteleg ceva?


Radem, noi radem da' masacrarea asta a limbilor nu-i normala.
Mie imi transmite dorinta adolescentilor de a sari peste etape de a trai cu viteza maxima. Ceea ce nu-i Ok (okay - Nu exista un consens cu privire la ortografie: poate fi gasit sub formele „OK”, „O.K.”, „ok”, „okay”, „okee”, „okie”, „kay”, „k” sau „kk”. Si dupa cum mi s-a explicat aseara "pe mess" se scrie doar "K")

Sau poate e doar o joaca copilaroasa, adolescentina aparuta in loc de:
"Ini, bini, tzitzi, papa
Vaser guter, tzoli, boli, tzinc - iesi afara" sau:

"Am, dam, dez,
Zizi , mani, frez,
Zizi, mani, pomparez,
Ani, dan, dez"

"An, dan, denus,
Zaracatemus,
Zaracatica, bambus,
Labele de urs.
Baba fara par
A mancat un mar"






Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

de la nepotelul meu stiu,ca m-a pus sa citesc cu voce tare:

ice tee foot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Unde am ajuns

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana

Invatati fetelor! Invatati! Ca maine poimaine o sa va auziti copiii, cand nu le iese vreo problema la mate, zicand: Fudoizece, fudoizece.

Si apoi exasperate o sa ziceti: "ce tot bolborosesti acolo, m-ai inebunit cu "fudoizecele" ala. Si cupchilu cu cel mai suav zambet din lume explica: "FU in romneste si cifrele in engleza. Hai mami ca poti!"





Cornelia

Ce n'est pas en regardant la lumière qu'on devient lumineux, mais en plongeant dans son obscurité.
Mais ce travail est souvent désagréable, donc impopulaire. (Carl Gustav Jung)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui violetan

Mianna, te pomenesti c-or fi Kindest, respectiv Best regards?
Noi aveam o vorba in facultate; incheiam orice fraza cu:" Best regards, Jimmy", indiferent de ce vorbeam




noi il folosim sub forma de "Kind regards", nu chiar "kindest"

iar mesajele subliminale pe care le transmitem cu ajutorul lor sunt cam asa: cele mai multe mailuri se incheie cu "Best regards"; "Kind regards - unii cand vor sa para dulci si cumsecade, altii (ca mine) cand subliniaza ca e nitel mai jos de "best regards", dar inca nu s-a atins limita rabdarii, desi e foarte aproape.

iar cireasa de pe tort e simplul "Regards", cand adresantul, daca are cat de cat habar de acest cod, intelege ca l-ai injurat de fapt, in gand sau cu voce tare, in limba ta materna, in timp ce scriai mesajul

Mergi la inceput