NU se zice "am decat un mar"!! Nici "doctora"!! -5

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui ina.click

regula mea personala e ca de la matusici, bunici, nea Ghio, tanti Leana si asa mai departe nu putem avea pretentii de corectitudine gramaticala. Deci sa-i lasam la gainile lor :)

De la noi in schimb, cum suntem parinti cu clase multe si teava de internet acasa, da.


Ce-mi plac mie generalizarile astea cu "toti taranii si toti batranii sunt needucati!". Nu ca noi, dom'le, boieri cu scoala si internet...

_
Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

m-ai scos din context :)

ideea e ca in mesajele precedente, argumentul suprem parea sa fie "dar bunica asa zice deci e corect."

Ok, bunica e bunica. Tu nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui ina.click

m-ai scos din context :)

ideea e ca in mesajele precedente, argumentul suprem parea sa fie "dar bunica asa zice deci e corect."

Ok, bunica e bunica. Tu nu.


Scuze.

La pariu ca-s bunica? Vitrega, e drept, da's bunica.

_
Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

www.hotnews.ro/stiri-esential-12644061-live-video-text-liderii-europeni-sunt-asteptati-ajunga-consiliul-european-incepand-ora-15-15.htm" target="_blank">Liderii europeni au inceput sa ajunga la sediul Consiliului European din Bruxelles.


Din ciclul "Ce face soacra?" "A inceput sa moara".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

www.hotnews.ro/stiri-esential-12644061-live-video-text-liderii-europeni-sunt-asteptati-ajunga-consiliul-european-incepand-ora-15-15.htm" target="_blank">Liderii europeni au inceput sa ajunga la sediul Consiliului European din Bruxelles.


Din ciclul "Ce face soacra?" "A inceput sa moara".


o fi tradus din ... engleza ... acu daca zicea "au inceput sa soseasca ..." era tot de ras?!, ma gandesc ca e posibil sa ajunga pe rand si nu toti o data, asta chiar ar fi ciudat...

limba romana are multe "intelesuri"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani
IMHO = in my humble opinion - asta mi-a placut mult ca expresie, insa daca o folosesti si ceilalti nu stiu ce inseamna, s-ar putea sa creada ca ai nechezat ca un cal sau mai stiu eu ce aiureala

Cum ar veni, pe romaneste, "Dupa Umila Mea Parere" - DUMP - (in engl. rahat, printre altele). Deci, ori nevorbitorii de engleza cred ca nechezi, ori vorbitorii ca vorbesti porcos... hhmmm... nic nu stii cum sa zici... dupa umila mea parere, "Dupa Umila Mea Parere" are exagerat de multe litere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

Citat:
citat din mesajul lui nadaflorilor
o fi tradus din ... engleza ...

Da, da... din romana... dar nu prea bine (IMHO).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui parpalak

Citat:
citat din mesajul lui nadaflorilor
o fi tradus din ... engleza ...

Da, da... din romana... dar nu prea bine (IMHO).


ok, puteti necheza cat va tin plamanii, dar verbul a sosi are ca sinonim verbul a ajunge si ambele se regasesc in limba romana si sunt utilizate cand unu cand altul dupa cum ii vine la inde-limba vorbitorului, ca nu va place voua si ca va inspira nechezaturi ori ce stiu eu ce alte onomatopei e alta poveste

rog pe oricare dintre voi sa-mi explice ce e gresit in "au inceput a sosi..." si de ce e gresit sa utilizam a ajunge in loc de a sosi

ganditi-va ca poate fi subiect de capacitate pentru copii vostri si ca in functie de raspuns castiga sau pierd puncte intr-o situatie asemanatoare cu cea de anul acesta (a se vedea discutia despre subiectiva si predicativa) (sunt convinsa ca celor care au avut capacitate anul asta nu le-a prea venit a necheza )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

O fraza nu trebuie sa fie numai corecta gramatical dar si clara.
In fraza Capcaunului ar fi fost de preferat folosirea verbului a sosi.

A ajunge undeva e diferit de a ajunge la ceva.

A ajunge mai e sinonim si cu a atinge.

"Liderii europeni au inceput sa atinga sediul Consiliului European din Bruxelles."

E mai corect spus "au inceput sa soseasca".










--------------------------------------------------------------------------------------------------
Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana

O fraza nu trebuie sa fie numai corecta gramatical dar si clara.
In fraza Capcaunului ar fi fost de preferat folosirea verbului a sosi.

A ajunge undeva e diferit de a ajunge la ceva.

A ajunge mai e sinonim si cu a atinge.

"Liderii europeni au inceput sa atinga sediul Consiliului European din Bruxelles."

E mai corect spus "au inceput sa soseasca".










--------------------------------------------------------------------------------------------------
Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi


asa e, dar daca ziaristul de ocazie a tradus ce au spus altii in alta limba si el(/ea) nu are exercitiu nici in limba romana a tradus ca atare, suna fortat si aiurea, dar nu e chiar incorect, de aceea am spus mai inainte ca "limba romana are mai multe intelesuri"

moldovenii de peste prut cu toata limba lor moldoveneasca noi spunem ca romaneste vorbesc, oare cati dintre romanii de dincoace de prut inteleg ce spun respectivii?!... am avut cateva ocazii si am fost socata, auzeam cuvinte romanesti dar in context pentru nu mine nu avea nici un inteles:
ex.: va rog sa ma scuzati, ca va deranjez de la intreruperea pentru masa; in timp ce alerga cucoanei ii umbla cocul prin cap

si iar am ramas in pana de exemple....

Mergi la inceput