NU se zice "am decat un mar"!! Nici "doctora"!! -5

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Monnvas, fara indoiala ca esti in domeniu si ai o alta perspectiva.
Totusi, din ce spui tu se poate intelege si ca, raportandu-te la anumite norme putem vorbi gresit fara prea mari probleme.
Eu sunt de acord ca matusa mea de la tara "va da de mancare la gaini" si de acum incolo, asa cum a facut toata viata ei. Si va gati "purcei cu groscior" (sarmale cu smantana ) in cate o duminica.

Cu toate acestea mi se pare aiurea ca eu sa nu ii explic copilului meu ce este corect si ce nu. Ar trebui sa-i spun ca prima exprimare e la fel de corecta sau gresita ca si a doua ?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

regula mea personala e ca de la matusici, bunici, nea Ghio, tanti Leana si asa mai departe nu putem avea pretentii de corectitudine gramaticala. Deci sa-i lasam la gainile lor :)

De la noi in schimb, cum suntem parinti cu clase multe si teava de internet acasa, da.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Poti sa-i explici diferenta dintre o vorbire ingrijita si una neglijenta.

Citat:
citat din mesajul lui Lali

Monnvas, fara indoiala ca esti in domeniu si ai o alta perspectiva.
Totusi, din ce spui tu se poate intelege si ca, raportandu-te la anumite norme putem vorbi gresit fara prea mari probleme.
Eu sunt de acord ca matusa mea de la tara "va da de mancare la gaini" si de acum incolo, asa cum a facut toata viata ei. Si va gati "purcei cu groscior" (sarmale cu smantana ) in cate o duminica.

Cu toate acestea mi se pare aiurea ca eu sa nu ii explic copilului meu ce este corect si ce nu. Ar trebui sa-i spun ca prima exprimare e la fel de corecta sau gresita ca si a doua ?






CRISTIAN (7.03.2009)
--------------------------------------
Where there's a will there's a way

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

De pe aici, de pe forum:
aceeasi oameni
copii lui
degringolada creeata

Corect:
aceiasi oameni
copiii lui
degringolada creata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Savvy spune:

Sunt de acord cu Monnvas, poate si pentru ca si eu sunt "din domeniu".
"Greselile de exprimare" trebuie raportate la context - formal (serviciu, diferite institutii etc.) sau informal (acasa, pe strada, cu prietenii etc.).
Pana la urma, de ce atata incrancenare in a trage o linie cat se poate de clara si eventual vizibila de pe Luna in cazul unor constructii/sintagme etc.?
Din pacate (pentru cei care dau examene la limba romana) sau din fericire (pentru cei care-si vad greselile intrate in DOOM), limba este intr-o continua evolutie. Ce este gresit astazi poate deveni norma peste 20 de ani, ceea ce este corect pentru noi acum poate deveni desuet sau rizibil pentru urmasii nostri. Probabil am mai scris asta: bunica mea spunea "a ramanea" si scria "pentruca", "dela", iar eu, maniaca fiind, o corectam tot timpul. Pana am ajuns la facultate si am inteles cum devine problema. :)
Asta nu inseamna ca nu trebuie sa invatam sa scriem si sa vorbim corect, doar sa retinem ca normele acestea sunt (relativ) fluide si ca peste 20 de ani va trebuie sa ne revizuim cunostintele.

Mami de Robert (07.07.11)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

vuzave rezon, madam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Citat:
citat din mesajul lui Savvy

Ce este gresit astazi poate deveni norma peste 20 de ani, ceea ce este corect pentru noi acum poate deveni desuet sau rizibil pentru urmasii nostri. Probabil am mai scris asta: bunica mea spunea "a ramanea" si scria "pentruca", "dela", iar eu, maniaca fiind, o corectam tot timpul. Pana am ajuns la facultate si am inteles cum devine problema. :)


Sper, totusi, ca prin evolutia asta lingvistica si acceptarea greselilor drept reguli de scriere la un moment dat ( pentru ca, de vreme ce majoritatea scrie gresit, e mai usor sa fie declarat regula generala ), sa nu prind sa vad cu ochii mei declarat corect scrisul 'modern' al tinerilor de azi, de genul pentru k, dc , mamik ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Si eu imi amintesc cat de desuet mi se parea tatal unei colege de liceu, de altfel prof de mate, atunci cand spunea "sunt".

La vremea aia imi ziceam: "uite, e prof, si habar nu are sa vorbeasca corect romaneste!"

Azi de cate ori "sunt" ma gandesc la el si la cat de nedreapta eram...



--------------------------------------------------------------------------------------------------
Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Pazea sa nu ajunga"succesuri" forma corecta...!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariuta spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana

Si eu imi amintesc cat de desuet mi se parea tatal unei colege de liceu, de altfel prof de mate, atunci cand spunea "sunt".

La vremea aia imi ziceam: "uite, e prof, si habar nu are sa vorbeasca corect romaneste!"

Azi de cate ori "sunt" ma gandesc la el si la cat de nedreapta eram...



--------------------------------------------------------------------------------------------------
Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi


Parca totusi forma corecta de pronuntie e "sint" cu (i din i) pentru ca provine nu din indicativ, ci din conjunctivul latinesc?! eu asa stiam, ca "sunt" e un latinism fortat.

Mergi la inceput