Bucurii de sept-oct 2006 (9)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns osna spune:

buna dimineata mamici!

lexi imi pare rau de maria,saracuta!
cam aceeasi problema am avut-o si noi cu matei pentru ca el nu era foarte indraznet,mereu ii luau copiii jucariile din mana si el se punea pe plans fara sa spuna nimic,il mai si impingeau.

pe o parte ii spuneam ca nu este frumos sa loveasca alti copiii si pe cealalta el nu intelegea de ce altii fac acest lucru cu el.sotul s-a enervat si i-a spus ca el trebuie sa se apere si sa spuna cand ceva nu-i convine si acum asa face.bine a durat ceva pina cand a inceput sa reactioneze dar macar acum nu o mai incaseaza sau nu mai e bruscat.

ieri s-a jucat cu vecina de la parter si aceasta i-a rupt o pagina din revista cu mikey mouse si il aud pe fiu-miu cum o certa ca trebuie sa aiba grija de carti si ca daca nu e atenta nu o mai lasa sa se joace cu revistele lui.aia mica mai ca nu a inceput sa planga.

acum e in gradina vecinei si ma duc sa termin curatenia si am pofta de o varza calita ,ma apuc sa o gatesc
sa aveti o zi frumoasa!



mamica fluturasului Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilina spune:

Lexi, imi pare rau de cele intamplate !!
Poate sa zica cine-ce-o vrea ca eu imi exprim liber opinia,fara sa ma gandesc ca voi fi criticata - BINEINTELES CA TREBUIE SA RIPOSTEZE
altfel, va fi cum ai zis tu si se va frustra inutil stiind ca nu are voie sa riposteze. Bineinteles ca si aici exista limite ! cele ale bunului simt, nu jigniri cu loviri ci APARARE a propriei persoane, a obiectelor personale pe care din varii motive trebuie sa si le apere pt ca sunt ale ei.
Vlad la cat e el de zevzec si tupeist, ieri m-a uimit in parc cand un baietel mai mare un pic i-a spus "pleaca piticanie d-aici,nu te joci unde ne jucam si noi" In contextul in care Vlad e comunicativ si inalt, arata ca un copil de clasa 1-2. Dar nu s-a luat in gura cu el, s-a intimidat si a venit repede la noi. Eu i-am spus ca nu-i frumos ce i-a zis copilul acela si i-am spus sa mearga sa se joace acolo unde vrea el, ca leaganele nu sunt proprietatea nimanui, toti copii au voie si au dreptul sa se joace la ele, inclusiv el, deci nimeni nu are dreptul sa puna stapanire pe ele. Ideea e ca m-am dus cu el langa acel leagan, nu i-am spus nimic copilului acela (ulterior am observat cata lipsa de educatie avea) si i-am zis doar lui Vlad - mergi si joaca-te unde vrei tu !!! Nici nu era cazul sa ii fac observatie pt ca acel copil si-a dat totusi seama ca a gresit si nu a mai avut curajul sa spuna nimic

Tot ieri dupa faza asta, un copil mai mic ii cere lui Vlad masinutele lui si Vlad in disperarea lui il refuza categoric pe motiv ca e mai mic decat el. I-am spus ca nici lui nu i-a placut sa fie dat la o parte de baietelul mai mare si ca daca lui nu i-a placut asta, sa nu faca si el la fel cu alti copii !!! Dupa care s-a dus de buna voie si i-a dat masinuta lui baietelului mai mic Deci puterea exemplului da intotdeauna roade, mai ales cand e atat de fresh

Ca sa va mai povestesc cum isi educa unii copii, va dau alt exemplu:
Vlad cu tati la coada la tiroliana in parc
Vlad nu are stare si nu sta la coada, se plimba pe langa asteptandu-si randul
vine un copil mai mare decat toti cei de la coada si invatat de tatal lui se baga in fata
sotul meu ii spune ca exista o coada si copii stau in ordine si isi asteapta randul
tatal acelui copil riposteaza pe ton certaret: sa-i lasam sa se descurce intre ei (adica cel mai mare sa intre in fata si sa sa dea cand vrea el si restul sa se uite ca prostii !!!!!!!!!!!!)
in contextul in care copilul ala era mai mare cu 3-4 ani decat toti cei de la coada, deci o situatie ne inegalitate
sotul meu i-a explicat asta si i-a spus ca nu asa se educa un copil, invatandu-l sa se bage in fata si sa ii pacaleasca pe altii si asa mai departe
insa melteanu' tot meltean ... scandal si vorbe urate
asta e educatia pe care muuulti copii o primesc in ziua de azi
RUSINE !!

Asta e parerea mea, ca trebuie invatati sa-si apere drepturile, atitudine care de multe ori ii lipseste, din pacate, natiei noastre !
dar cu calm si fermitate nu cu scandal
pam pam

Fetelor si maine as emigra daca as putea

PS: scuze pt cat am scris, poate aveti rabdare sa cititi, poate nu, dar eu cu dreptatea si corectitudinea sunt absolut disperata si asta incerc sa-i cultiv si copilului meu !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Lilina, eu sunt de acord cu tine, asa gandesc si eu. Trebuie sa se apere...

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crisnemes spune:

Salutare tuturor!
Revenim si noi dupa o pauza - iar motivul disparitiei nu e altul decat faptul ca nu prea am semnal la internet si nu pot raspunde, si am fost la mare in Bulgaria pentru 8 zile. Nu stiu daca reusesc sa pun poze tocmai din cauza netului care merge foarte prost. Deocamdata alta alternativa nu am.

Dar azi cand am citit ceea ce spune Lexi ca a patit Maria am avut rabdare multa.... si vreau sa spun ca LILINA a pus punctul pe i foarte bine si prin exemplele date a explicat cum e corect (si din punctul meu de vedere) sa le explicam copiilor cum sa procedeze in diferite cazuri.

Gety am vazut pozele cu Maria la mare si ma uimeste cat de mult a crescut si cat e de frumoasa.
Ma uit si la Victor si-mi dau seama pe zi ce trece ca timpul trece foarte repede si copilasii nostri cresc vazand cu ochii.

Azi,maine incepem sa-i sarbatorm - impliesc 6 anisori....

Osna ce frumos ca Matei te ajuta in bucatarie.

Victor de mic isi doreste sa devina bucatar desi eu din "fericire" nu prea gatesc, gateste soacra mea iar eu cand am timp doar o ajut. Nu stiu ce o sa ma fac cand ea nu va mai putea gati si o sa fie nevoie sa ma apuc de gatit caci nu mai stiu mare lucru.

In concediu a fost foarte, foarte frumos ne-am bucurat de mare cat am putut, dar baietii au vrut mai mult la piscina hotelului.

Va imbratisez pe toti si va urez o vara frumoasa in continuare.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

buna dimineata!

cum ati petrecut cu puii sfarsitul de saptamana?
la noi sambata e zi de cumparaturi si i-am tarat pe baieti prin magazine ca mai erau ceva reduceri iar matei are nevoie pentru scoala de papuci normali si de sport.
ieri drept rasplata am fost la un parc de distractii unde ne-am facut abo pe un an si mergem cam o data pe luna impreuna cu prietenii nostri.

lexi tu ai spus ca ai incepu lucru,sta mama ta cu fetele cat esti tu plecata sau cum te descurci?

mama vine abia peste o luna,abia asteptam sa ajunga!

sa aveti un inceput de saptamana frumos!

mamica fluturasului Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana01 spune:

offfffff., am scris tone si s+a deleate+at tot!!!!!!!!recapituland: am fost in vacanta si copiii au fost super independenti, luau singuri mancare, bauturi de la bar, plecau singuri la disco (in hotel, plecau singuri la biliard, a fost o nebunie.

despre violenta: incep sa-i las pe copii sa se descurce singuri. am inteles ca nu e bine sa ii protejez. si nici sa le spun sa intoarca si celalalt obraz. aurora liiceanu, care-mi place mult, scria intr-un reportaj: vrem ca ai nostri copii sa creasca oameni independenti, descurcareti, puternici, dar noi ii cocolosim si incercam sa ii ferim de toate greutatile normale varstei lor. asa ca nu mai fac asta: daca ii bat copiii in parc asta este din cauza mea: ca nu i-am invatat sa riposteze. si de-acum daca vin la mine plangandu-se ca i-a batut cineva le spun ca unii copii sunt nu stiu sa inteleaga ce e bine si ce e rau dar ca ei , daca vor sa nu-i mai bata alta data, trebuie sa fie tari si sa riposteze. sa nu se lase baturi. fie vorbesc cu acel copil sa nu ii bata fie bat si ei. dar ei trebuie sa o faca singuri, nu eu.

din pacate a inceput si tortura psihica, mai ales la daria. are o prietena mai mare cu 2 ani care o tortureaza in continuu: ca ea are haine mai frumoasa, ca are bijuterii mai multe, ca are jucarii nu stiu de care. si o invinovateste de fapte pe care dria nu le face. asta ma sperie si nu stiu ce sa o invat pe daria.

va pup si va trimit repede raspunsul, ca iar ma deloghez si nu mai scriu nimic! puuuup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

buna dimineata si LMA tuturor celor care-si sarbatoresc onomastica azi!

roxana ma buucr ca ai intrat sa ne mai dai vesti.sa va fie de bine concediul!

cristina lui matei ii place sa-l implicam,mereu ne spune ca el este mare acum,doar merge la scoala asa ca la bucatarie e mereu pe langa mine si cand ta-su face cate ceva pe la masina sau il vede cu surubelnita in mana,chiar daca mai rar e prezent.

noua in sfarsit ni se indeplineste dorinta de a ajunge in bayern.dupa 11 ani de nordul germaniei,i s-a aprobat sotului transferul in münchen....si se pare ca vom face craciunul in casa noua,in land nou.

nu ma gandesc inca ce ne asteapta,mi-e groaza de un nou mutat dar mai avem cateva luni.



mamica fluturasului Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GETY spune:

Buna ziua, mamici!

Se pare ca Bucuriile noastre fac parte din grupa copiilor care au fost invatati ca e bine sa stea la rand, ca e bine sa imparta jucariile cu alti copii, ca e bine sa nu loveasca alti copii.
Asa e si Maria: nu loveste, nu riposteaza... si am inceput sa o invatam ca, daca un copil o loveste, sa loveasca inapoi. Si asta pentru ca am vazut ca parintii prefera sa-i lasam sa se descurce singuri intre ei. Exact asta am spus si cand au inceput gradinita anul trecut, cand am aflat ca o fetita loveste copiii: de fata cu toata lumea, inclusiv mamica fetitei, am spus ca am sa o invat pe Maria sa loveasca inapoi, daca o sa fie lovita. O educatoare cumintica a zis ca n-ar fi asta solutia.

Si, totusi... Maria nu riposteaza atat cat ar trebui.

Intrebari.... ca m-am lungit cat o zi de post :
Ce mai stiti despre clasa 0? Ati cumparat ceva copilului?

Roxana01, unde ati fost in vacanta?

Cat despre prietena cu 2 ani mai mare, eu cel putin as tine-o mai departe pe Maria de ea. Mar rarut, ca-i mai dragut...


Osna, cred ca o sa decurga bine cu mutatul. Am vazut ca o sa va indreptati spre sud. Probabil o sa fie si mai cald?
Intreb de caldura, ca la Iasi s-a racorit bine, sunt doar 22 grade acum si parca mi-e dor de caldura de alta data. Parca prea repede am trecut de la caldura la racoare. Inca nu sunt pregatita de pantofi si alte haine mai groase.


Asa creste Maria Diana

My weight

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Buna tuturor.
Am avut muuulti musafiri saptamana trecuta, asa ca nu am intrat pe net. Vad ca s-au mai intors mamicile din concedii.
Osna, nu avem niciun ajutor cu copiii, ne descurcam singuri, pe Maria o duc eu la gradinita si o ia sotul, si in rest el se ocupa de cea mica. Felicitari pentru noul post al sotului. Inseamna ca si Matei va merge la alta scoala pana la urma.
Roxana, noi si sa vrem, nu am putea interveni intre Maria si copiii cu care intra in conflict, din simplul motiv ca nu suntem de fata. Ea se joaca pe afara, eu sunt la serviciu, sotul cu aia mica, asa ca oricum ea trebuie sa se descurce singura. Dar da, i-am spus sa se apere si sa riposteze daca se mai intampla ceva de genul. Cat despre prietena Dariei, eu as incerca sa-i explic ca nu hainele si bijuteriile sunt importante in viata si intr-o prietenie, astfel ca ea sa nu mai dea importanta unor astfel de lucruri.
Gety, se pare ca marea caldura din Romania a venit la noi, ieri am avut 37 de grade, neobisnuit pentru zona asta. Fii-mea cea mica e foarte rea de caldura, nu poate dormi, e maraita intr-una, tare greu suporta canicula...

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

salutare

la noi a fost foarte cald in week-end,peste 35 grade si m-am topit,abia n-ame gasim locul.sambata am fost toata ziua la balta ca in apartament nu s-a putut sta de cald.chiar ma gandeam la cele care sunteti in romania ce groaznic e vara cu temperaturile astea,ori nu mai sunt eu obisnuita ca aici mai rar peste 30.

matei va incepe joi scoala aici in oras unde stam iar dupa vacanta de iarna la noua scoala.ne dorim si speram sa se adapteze.voiam sa reusim pina la inceperea scolii mutatul dar lucrurile nu au mers chiar asa repede. cred totusi ca va fi bine.

asteptam sa vina tati de la munca si sa-l tragem de urechi ca azi e ziua lui si i-am facut impreuna cu matei un tort.

sa aveti o saptamana frumoasa!



mamica fluturasului Matei

Mergi la inceput