Viatza in Germania-cap.77

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Fetelor, va multzumesc inca o data la toata lumea pt raspunsup despre banca. Sora-mea si-a facut cont de euro la Bancpost, i-au luat 0,5%. Amu sa vad cit mi-au luat mie, dar oricum tanti de la ghiseu de aici nu prea avea habar de SEPA, mi-a zis sa trec pe formular numai o parte din IBAN, noroc ca m-am razgindit si m-am dus la automat si acolo nu a mers decit cu IBAN-ul intreg (la Bancpost au un EUR01 in coada) asa ca picam in nas daca incercam pe baza formularului. Mai ales ca ai mei aveau nevoie urgenta de bani.

Incep din nou sa traiesc acu ca au inceput sa treaca florile la Birke (mesteacan?) .

Un 1 mai frumos, care iesiti la picnic si la ars de vrajitoare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Salutare!
Noi am fost la munte de 1 mai, am avut o vreme superba.

Am probleme cu o masea si ma duc diseara la dentist. De cand sunt aici nu am avut niciodata probleme si nu stiu la ce sa ma astept. Stie cineva ce preia TKK daca ai dureri si trebuie sa mergi, deci nu e de moft? Mersic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Cristina, radiografie, tratare de carie si canal preia TKK. Plomba o preia doar de amalgam sau materiale ieftine, asa ca daca vrei altceva sa spui din start, ca unii doctori uita sa iti spuna alternativele si iti trinteste direct amalgamul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Cristina, nu uita sa-tzi iei si Bonus-Heft-ul. In caz ca ai pb mai mari si costa, in baza acestui Heft partea ta e mai redusa.

Eu nu mai vreau sa aud de dentisti, desi eu inca n-am inceput (in 15 am programare). Am operat-o de 2 ori pe Bianca, acum o ora ultima data, si numai cind o vad pe ea cit sufera, si ma apuca lesinul. A avut pb cu caninii care nu au iesit cum trebuie, ci spre cerul gurii, asa ca a trebuit facut Freilegung (are saraca 2 gauri in cerul gurii), apoi i-au fost lipiti brechetii pe dintii, dupa care am fost la KO si a inceput sa-i traga in pozitia corecta. Am intrebat daca se putea sesiza mai devreme pb asta si ne-au zis ca varsta ideala pt a depista anumite pb la copii e intre 11 si 13 ani....si nu s-a vazut decat la radiografie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

hai ca m-am intors cum m-am dus. E o lucrare mai mare, o carie ascunsa care nu s-a vazut decat la radiografie (ce bine ca merg 1 data pe an la Vorsorge si curatat) si care a atacat 2 masele alaturate. Mi-a facut progr. si pana atunci traiesc cu Dolormin. Ma rog, a zis ca putea sa faca si la urgenta dar nu recomanda ca nu iese cum tb.
Mi-a spus de plomba, au zis din start ca amalgam nu pun, si ca primesc acasa maine-poimaine un calcul sa stiu ce ma asteapta.

Andreia, da-i un pup si de la noi, draga de ea:(( Asa-i, ma uit si eu la a mea si ma apuca frica numai cand ma gandesc. Azi i-a scos si ei ultimul dinte, a iesit neasteptat de usor, chiar in max. 10 min. era gata cu tot cu anestezie, apoi mai luam o pauza. La inc. lui iunie avem progr. la KO , chiar sunt curioasa ce idei mai are.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Cristina, merci mult! si noi.

Eu merg de 2 ori pe an la control si stiam de paradontoza. Acum cica s.a mai accentuat si incep in 15 tratamentul cu ultra-sunete. Zice ca e o metoda mai noua si mai buna decat injectarea in gingie a nu stiu carei substante. Si plateste casa tot.

Acum 8 ani mi-am pus o plomba si am platit vreo 150 euro eu si restul casa, in calcul intrind si Bonus Heft-ul.

S-a incalzit si la noi, in sfarsit. Desi...de maine is pina pe We cica va tot scadea temp. cu 1 grad. Dar macar am avut We asta lung frumos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Andreia si Cristina, bafta la dentist!

Eu am facut prostia sa imi scot toate 4 maselele de minte dintr-o data (bineinteles adormita), dar am tras mult timp pe urma, erau bine inradacinate in maxilar si am avut mai bine de o jumatate de an senzatie de "gol" si ca se poate rupe maxilarul. Plus o luna am mincat numai piure de bebei si bananae pisate . Asa ca imi dau seama ce simte Bianca acuma *pupam pui mic*. Pe mine m-au ajutat sa imi pun ceva rece , pernute din alea cu gel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Neata dupa o noapte alba

A avut dureri f mari, asa ca acum doarme si o sa- i scriu un Entschuldigung pt azi.
Daniela, nu prea are cum sa isi puna pernuta cu g rece ca la ea OP- urile sunt exact in cerul gurii ( e vorevt zis Himmelmund?!)
A luat Nurofen, dar va dura iar cuteva uile pina isi revine, si saptamini pina se cicatrizeaza.

Mie dr mi- a zis doar de o masea de minze ca ar trebui scoasa, o masea normala plombata ca cica intr- un colt s- a spart plomba si tratent pt paradontoza. A zis ca el spune onsinte cit costa, ca sa nu aine surprize ulterior. O sa va in 10 zile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Andreia, nu are voie sa manince inghetata? Sunt din alea numai din suc de fructe de exemplu, daca nu sunt prea acide. Daca nu, un cub de gheta sa suga. Eu zic sa o tii pina luni acasa. Durerile astea se urca pina in creieri si nu cred ca se va putea concentra la scoala. Eu m-am mirat de ce mi-au dat atuncea scutire pt doua saptamini, dar zau ca as fii ramas mai mult timp acasa. Mai aratam si ca un hamster .

La mine functioneaza prima Ibuprofen (e acelasi lucru cu nurofenul?).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Daniela, inchetatat fara lactoza poate minca. Dureri are in continuare, ceva mai estompate. A luat si ea si Nurofen pt copii si Ibuprofen (cica Nurofenul ar fi o idee mai puterinic), dar cred ca citeva zile bune vor mai persista durerile. In plus, gaurile sunt deschise, pina se va vindeca locul va dura cred ca spre 2 luni....

Mergi la inceput