Viatza in Germania-cap.77

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Alayana,

acum ceva timp am facut o imputernicire (mai precis tatal fetei mele a facut-o), scrisa in germana pe o parte si in romana pe verso. A mers cu ea la notar (vezi ca la Ortsgericht in apropiere de rathhaus la Römerplatz fac legalizari) si a legalizat-o si apostilat-o. A fost cea mai ieftina varianta. Dac amergi la traducator si apoi la un notar "de pe strada" (adica are cainetul lui), cred ca iesi mai ieftin cu un drum la Bonn:-( Incearca intai acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

Helbi,multumesc iti mai aduci aminte cat a costat legalizarea si apostila ?
Adica pot eu s-o scriu in romana si pe partea cealalta s-o scriu si in germana ?Credeam ca numai la un traducator autorizat se poate face aceasta traducere .
Ieri am apostilat certificatul ei de nastere in Darmstadt si a costat 18 euro .


Enza multumesc




Mamica fericita de bebe NOURA (09.10.11)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

hallo

vine, vine primavara. sau vara mai degraba. bate un vanticel asa placut la Munchen. indata ma duc acasa la mine.

alayana, intotdeauna cand doresti sa faci o procura este bine sa intrebi mai intai cum sa sune procura. sa o rogi pe sora ta sa intrebe la autoritatile unde ii va trebui procura cum sa fie formulata. ca autoritatile din Ro sunt in stare sa spuna ca nu-i bine formulata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Fetele,buna seara!

A venit caldura,ce fain! Ntura oricum e in urma tare fata de anul trecut...

Vreau sa va intreb ceva.
In octombrie,pe 3 fiind liber si ziua mea,vrem sa zburam undeva,cu tot cu copii si am vrea sa rezervam de-acum.Ziua pica miercuri deci vrem sa luam 2 zile copila de la scoala.Atunci va fi la gimnaziu.Se poate? E greu sa lipseasca 2 zile de la gimnaziu,trebuie motivare sau ceva,voi ce stiti sau cum sa procedez? Pina acum nu a lipsit de la scoala decit cite o zi si nu a fost nevoie de vreo scutire,oricum ea va recupera materia...
Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Fetelor, nu stiu cum e in Bayern, dar la Frankfurt a fost o zi mizerabila: frig, ploaie, nici urma de soare:-(


Alina, in mod normal pt 2 zile se accepta la noi scutire de la parinti. Totusi, depinde de la scoala la scoala si e posibil sa refuze diriiginta. Totusi, eu as rezerva si la inceputul scolii in septembrie, as si vorbi cu diriginta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crotaru1 spune:

Alayna,

eu am facut anul asta 2 imputerniciri, ambele in limba romana,m-am dus cu ele scrise de acasa, numai semnatura am dat-o in fata notarului. Ei le-au trimis la apostilat si au costat 22 euro fiecare.

Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alina

Fetele,buna seara!

A venit caldura,ce fain! Ntura oricum e in urma tare fata de anul trecut...

Vreau sa va intreb ceva.
In octombrie,pe 3 fiind liber si ziua mea,vrem sa zburam undeva,cu tot cu copii si am vrea sa rezervam de-acum.Ziua pica miercuri deci vrem sa luam 2 zile copila de la scoala.Atunci va fi la gimnaziu.Se poate? E greu sa lipseasca 2 zile de la gimnaziu,trebuie motivare sau ceva,voi ce stiti sau cum sa procedez? Pina acum nu a lipsit de la scoala decit cite o zi si nu a fost nevoie de vreo scutire,oricum ea va recupera materia...
Multumesc!

Alina,mami de 2 copii minunati




Alina, noi am facut o miscare de-asta in 2009. am luat bilete din primavara ptr septembrie si cred ca ne-a scapat partea cu inceperea scolii. asa ca am mers la scoala si am vorbit cu profesoara, care ne-a trimis la director. am mers la scoala inca din luna iunie. iar dl director ne-a spus ca sa facem o hartie scrisa, in care sa spunem de ce anume nu vor veni copii la scoala timp de cateva zile. si ne-a mentionat apasat ca trebuie sa ne luam concediu cand au si copii vacanta.
sfatul meu e sa te duci sa vorbesti cu profesoara, sa vezi ce spune.

la noi sunt 23 de grade!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Helbi si Kariguld, multumesc mult .

Doecamdata habar nu am ce profesori/diriginte va avea,in mai,cindva sunt inscrierile la gimnaziu,pe 2 mai abia primim übertrittszeugnis si oricum cred ca abia in sept vom stii clasele...asa ca deocamdata nu am cu cine sa vorbesc.

Cred totusi ca vom renunta si vom alege ceva pt prima vacanta de toamna...si sotul meu zice ca e aiurea sa mergem sa zicem ca lipseste 2 zile pt ca are o "iesire" cu parintii .

Kari,stii,auzeam la radio in urma cu vreo 2-3 ani ca pe aeroportul din München a fost politia,la inceputul scolii,in sept si a dat amenzi tuturor familiilor cu copii care plecau sau se intorceau din vacanta la inceputul scolii ,ma rog,e stiut ca atunci preturile sunt muuult mai mici .

Totusi mi-am amintit o faza:cind a fost mama ea tare bolnava si am plecat de urgenta in Ro,fiica-mea a lipsit 2 zile pt ca s-a intimplat ceva si nu am mai avut cu ce ne intoarce la timp ,prietena mea i-a zis inv si a fost ok,nu s-a intimplat nimic...

Aici am trecut direct in vara...daca marti am fost in cizme ,azi suntem in sandale .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Alina, in cazul mamei tale era alta situatia si ulterior puteai sa o si motivezi. Acum e nasol ca abia incepe Gym si o iei in mini- vacanta. Nici diriginta si nici profesorii nu apuca sa o cunoasca bine. E posibil sa va trimita la director, dar asta nu inseamna ca nu o si lasa libera. De la 3 zile in dus oricum nu merge decat cu aprobarea directorului. La 1-4 e mai lejer...

Am mai auzit ca ultima zi inainte de vacante si prima dupa vacante nu le aproba nimeni:-(

Ce norocoase sunteti cu vremea ... aici a iesit putin soarele , dar tot racoare a fost si a si plouat ... acum e iar innorat:-( Si nici pt We care la noi e luuuung ( pina miercuri au liber) nu se prevede a fi peste 17-18 gr:-( si cu ceva ploaie, ca sa nu uitam ca inca nu e vreme de vara:-( Am o prietena care pleaca maine la Fuessen si am vazut ca vremea tine cu ea:-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

si noi am trecut direct la sandale si tricou. ieri au fost 30 grade, anuntate!!! dar la masina arata 36 grade.

Alina, asa si noi cand a murit socrul ne-a lasat imediat copii de la scoala. dar cu vacantele e mai dificil, asa stiam si eu de la altii. acuma am luat bilete la copii, fiecare zboara in directie diferita in vacanta din august. noi la munca!



Mergi la inceput