Viatza in Germania-cap.77

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Cu Western Union ajung de la 1 min. la altul. Trebuie doar sa dai codul la parintii tai si se pot duce imediat sa-i ridice. Nu stiu exact ce comision au, eu am platit pt 100 euro, taxa de 9 euro.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Citat:
citat din mesajul lui aschiutza

Andreia si noi incalzim inca. Eu sunt o mare friguroasa si cind sunt 10 grade afara nu putem sa nu incalzim.

Am nevoie de ajutorul vostru. Trebuie sa trimit repede in tara la familie niste bani. Suma peste 1000 de euro. Care banca accepta in Ro transferuri EU avantajoase si ce taxa iau ei in plus? Ce taxe ati olatit voi in Germania? E nevoie de cont in euro? Cu care banca aveti expereinte bune si cu care proaste?

------------------
Still looking for pieces of heaven...


am trimis pe ruta Postbank - Bancpost, acolo tb sa fie un cont in euro. Ajung f repede si fara comision de trimitere. Dar la ridicare trebuia sa platesti ceva, plus o taxa mica de admin. a contului. Mie mi-a convenit, a mers rapid iar costuri mai mici de atat nu gasesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Noi trimitem lunar in tara bani pe un cont Raiffeisen. Comisionul e zero si intra bnii in 2-3 zile in cont.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RuxandraV spune:

Buna seara

Apropo de transfer de bani, si eu vreau sa va cer (inca o data ) sfatul: in cazul unui transfer din Ro in De (de cateva mii de eur) ce e mai avantajos: western union/ transfer bancar/ atlassib?

Multam mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Fetelor, va multzumesc la toate pt raspunsuri, atit pe Pm cit si aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns K3loo spune:

Hello ! Remember me ? Nu aveti motive, dar nu conteaza :). Nu am intrat de mult pentru ca nu am mai avut chef. Dupa ce nu am prins postul pentru care am concurat. Deci... momentan Germania inca ma asteapta :p.
In rest, sper ca sinteti bine (nu am citit nimic din urma) si pina o sa-mi mai vina cheful va urez sa vi se intimple lucruri bune si frumoase.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anduc spune:

Bravo, Ruxandra! Felicitari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anduc spune:

Hristos a inviat!

Fetele cu experienta de Bavaria, mai precis Munchen, imi puteti spune, va rog, cam care ar fi preturile actuale la chirii pentru apartamente de 2-3 camere? Vrem sa facem o comparatie cu ce exista acum unde stam noi in Frankfurt.

Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Citat:
citat din mesajul lui Anduc

Hristos a inviat!

Fetele cu experienta de Bavaria, mai precis Munchen, imi puteti spune, va rog, cam care ar fi preturile actuale la chirii pentru apartamente de 2-3 camere? Vrem sa facem o comparatie cu ce exista acum unde stam noi in Frankfurt.

Multumesc!

Adevarat a-nviat!
uita-te pe immobilienscout24 si pe sueddeutsche. Acum 5 ani era 900 warm in Neuperlach pt 3 cam.. Depinde f mult de zona, cu 900 warm iti iei 2 cam. mici in Innenstadt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Hello,

Soacra-mea pt 3 camere in Neuperlach plateste 900 euro warm, eu pt 4 camere date de stat cu chirie, platesc 800 warm tot in Neuperlach. Acum 10 ani am stat cu chirie timp de 6 ani la apt cu 2 camere la privat si am platit 3 ani 960 warm dupa care s-a ridicat la 1100 pe luna. Sant foarte scumpe chiriile in Munchen.

Mergi la inceput