intimitatea copilului vs. prudenta parintelui

intimitatea copilului vs. prudenta parintelui | Autor: crisseis

Link direct la acest mesaj

Buna tuturor. Am de luat o hotarare importanta si m-ar ajuta parerea voastra.
Situatia in prezent este urmatoarea: sunt divortata de 7 ani, copiii(minori) imi sunt incredintati, fostul sot nu are o hotarare judecatoreasca de stabilire a unui program de vizitare a copiilor. Eu si copiii locuim la mare distanta de orasul in care locuieste fostul sot.El a fost condamnat pentru fapte de violenta si a fost liberat conditionat de curand. Vrea sa-i facilitez o comunicare cu copiii(telefon, messenger, e-mail), insa nu face niciun efort de a veni sa-i vada(macar o data la nu stiu cat...)pe motiv ca n-are bani.
Baiatul, fiind mai mare(14+) e mai interesat sa aiba o legatura cu tatal sau(si prin prisma intrebarilor cu care vine perioada adolescentei); stiu ca si-ar dori sa poata discuta cu tatal lui ce nu poate cu mine si, in general sa aiba o relatie cu acesta.
Problema e ca fostul sot e o persoana fata de care am mari dubii ca s-ar purta ca un parinte responsabil. Noi am plecat din acel oras tocmai pentru ca toata familia era amenintata, agresata si sicanata permanent.
Deocamdata singura posibilitate de comunicare cu copiii o vad prin email, insa doresc ca, macar o perioada sa supraveghez modul in care se poarta discutiile. Daca n-ar fi o situatie mult diferita de multe altele, nu v-as cere parerea.
Nu vreau sa fiu inteleasa gresit, si eu mi-as dori ca intre copii si tatal lor sa fie o relatie cat de cat normala, de comunicare. Din pacate, el este o persoana care s-ar juca foarte usor cu mintea unui copil; nu vreau sa-l manipuleze pe baiat, sa-l invete lucrururi nepotrivite, iar eu sa nu stiu si sa nu-l pot ajuta. Pentru un copil intr-o asemenea situatie(mai ales cand e mai mare si constientizeaza) e foarte greu sa fie "la mijloc". Copilul vrea ca discutiile cu tatal sa fie doar intre ei, iar el sa-mi povesteasca ce-au discutat, iar eu vreau ca, macar o perioada, continutul conversatiilor sa-l cunosc si eu(deci comunicarea cumva sa se faca prin mijlocirea mea).
Consider ca baiatul meu e acum un copil echilibrat, am muncit mult(inclusiv la psiholog) pentru ca el sa treaca peste traumele divortului nostru, am pus distanta fizica intre mine si tatal lor;el a fost condamnat pentru fapte de violenta impotriva mea.
Nu pot fi totusi de acord ca dialogul lui cu baiatul sa fie cel putin o perioada, nesupravegheat. Tin sa spun ca fetita iese din discutie, pentru ca nu-si doreste sa-l vada niciodata.
Credeti ca sunt exagerata? In locul meu l-ati lasa pe baiat sa discute cu tatal lui(avand in vedere toate circumstantele situatiei), fara sa stiti ce anume discuta, doar de dragul respectarii intimitatii de care se prevaleaza un adolescent(aflat in perioada dificila de arogare de cat mai multe drepturi)? Sau ati manifesta prudenta parintelui care a facut si face mari eforturi pentru a-si educa copiii cat mai bine si, mai presus de toate, care nu doreste ca copilul sa fie ranit, manipulat si dezamagit de celalalt parinte?
Veti spune oare ca un copil (mai ales care nu mai e asa mic)trebuie lasat sa comunice cu tatal sau,chiar cu riscul de a-si da seama singur ca tatal il dezamageste si raneste? Pentru ca, in mod clar, copilul meu are toata inima deschisa sa discute cu tatal sau, dar nu-l voi putea scuti de suferinta daca va fi dezamagit.
Veti spune oare ca nu am dreptul sa gestionez relatia lui cu tatal?
Sunt suficient de indreptatita sa fiu prudenta?
Astept cu nerabdare parerile voastre.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buli spune:

aoleu, grea problema.

eu as discuta cu baiatul exact cum ai scris aici, i-as spune toate temerile mele si motivele pentru care ma tem sa-l las "nesupravegheat".
dar daca el isi doreste intimitate, i-as lasa-o.

mai bine sa stea de acasa de vorba cu tatal lui, decat dintr-un internet cafe, de ex.
pentru ca, daca tu zici nununu, dar el totusi vrea, gaseste o solutie si atunci chiar vei fi exclusa.
lasa usa dialogului deschisa, nu-l critica nici pe el, nici pe tatal lui, incurajeaza-l sa spuna tot.

ai incredere in ce ai sadit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisseis spune:

Multumesc pentru raspuns, Buli. Ma voi gandi la ce este mai bine pentru copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Cred ca nu poti sa-i "cenzurezi" convorbirile. Cel putin nu la vedere. Lasa-i sa vorbeasca si vezi dupa ce au vorbit, daca tii musai. Stiu ca se vor gasi mai multi care sa dezaprobe metoda, dar temerile tale pot fi justificate.
Cel putin o perioada, nu-l incuraja. Fa-te ca ploua, lasa initiativele in seama lor, trage nevinovat de timp. Pana te lamuresti care sunt intentiile lui.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Problema e ca si copilul sa doreasca sa-tzi spuna ce discuta cu taica sau!

Eu n-am reusit niciodata sa aflu,asa ca m-am lasat pagubas!

Dar tatal vrea sa aiba o relatzie cu copii,ca din ce-ai scris,nu prea intzeleg asta!Eu stiu prin ce treci,insa eu zic sa lasi lucrurile sa curga de la sine!

Daca tatal va vrea sa aiba legatura cu copii,ai sa vezi tu atunci cum procedezi!Daca nu,nu insista!Copii intzeleg mai bine situatzia decit credem noi!

Si sincer eu ma indoiesc ca baiatul tau de 14 ani va avea o discutzie apropiata cu tatal lui!Tu as acrezi ca vrea sa discute cu tatal lui ce nu poate discuta cu tine,eu insa cred ca pentru asta este nevoie de o anumita intimitate,pe care ,din pacate copii nostri nu o au cu tazii lor!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisseis spune:

Nu stiu in ce fel vede fostul meu sot problema relatiilor personale cu copiii, insa am constatat ca nu face niciun efort sa vina sa-i vada. S-ar putea sa nu ma credeti, dar mi-a propus chiar sa-l trimit pe baiat cu trenul la el(in conditiile in care n-a mers niciodata singur, trebuie sa mearga si noaptea si sa schimbe si doua trenuri pana acolo)! Dimpotriva, imi cere mie sa gasesc solutii ca el sa vada copiii( sa ma duc eu) sau sa cumpar eu cartela de telefon pentru a-l suna pe el, sa vorbeasca cu copiii.Deja ii cunosc metodele. Plaseaza gasirea unei solutii in sarcina mea, pt a putea ulterior sa dea vina pe mine, pt ca el nu-i poate vedea pe copii.
Mi se pare ca in mintea lui, el se vede parinte cu "norma intreaga" , caruia i se cuvine orice. Din pacate, relatia noastra nu e nici pe departe de asa natura incat sa avem un dialog normal pe tema copiilor.
Baiatul nu-si doreste cu orice pret sa discute cu tatal lui, dar nici nu respinge ideea, drept dovada nu copilul a fost cel care a cerut un mijloc de comunicare cu tatal, ci invers.
Pana la urma copilul, discutand cu el, s-a lasat convins ca e bine ca, macar pentru inceput, discutiile cu tatal sa fie stiute si de mine. Am insistat ca nu el e cel in care nu am incredere, ci tatal lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Crisseis,s-ar putea sa ma insel,dar eu nu inzteleg de ce trebuie tu sa inlesnesti intilnirea copiilor cu tatal!

Nu intzeleg de ce trebuie sa trimitzi copilul cu trenul,desi el nu-si doreste neaparat intilnirea cu tatal!

Mi se pare mie,dar s-ar putea sa ma insel repet,ca tu tzii mai mult decit tatal,la acetse intilniri!

E treaba lui sa-si aranjeze treburile,sa-si puna in ordine prioritatziule si sa-si cumpere carteledaca vrea sa tzina legatura cu copii!

Treaba tra este sa-tzi protejezi copii...si atit!

Te-ai intrebat vreo secunda ce se poate intimpla daca tu te agitzi iar el decide sa nu se intilneasca sub diverse pretexe?Te-ai gindit vreo secunda ce va fi in sufletul copiilor?????

Lasa lucrurile sa curga de la sine,nu fortza tu nimic!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

andacos, fix asta spune si crisseis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui buli

andacos, fix asta spune si crisseis


Atunci e ok!

Nu eram sigiura ca am intzeles bine,de asta am si specificat!

Crisseis,tatal trebuie s acaute solutzii daca vrea sa ia legatura cu copii!E treaba lui cum,sper ca fiul tau sa-tzi spun ce disucta,eu repete,n-am reusuit niciodata(e drept ca nici n-am insistat,am intrebat daca nu avrut sa psuna nu am insistat)sa aflu ce subiect de conversatzie au!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisseis spune:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri.
Numai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

trebuie sa ai grija sa nu se intre din nou in cercul vicios al abuzului.
Deja te simti vinovata (sau e undeva incipenta treaba sta) ca nu cumperi cartele de telefon si bilete de tren.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput