Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(65)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

HRISTOS A INVIAT!!!

Va pupam pe toate burticile, pe toate mamicile si pe toti gemenashii!

Noi azi avem 1 anishor!!! Primul anishor!!!

Duminica facem petrecere cu bebelushi, juniori, mamici, tatici, bunici etc. Nu taiem motz, ca nu e obiceiul pe aici, insa punem obiecte pe tavita, sa vedem ce viitor stralucit ii asteapta pe shmekeri .

Ai mei nu merg singuri inca, numai tinuti de manuta. Sper sa-si dea drumul, ca am programat deja concediul in 2 iulie si va fi jale daca vor sta atarnati ciorchine de noi. Carla face cativa pasi singura daca o las de manuta, dar cand isi da seama ca nu mai are sprijin, se lasa jos. Ai vostri pe la cat timp au inceput sa mearga singurei? Oare nu depinde si de termenul la care s-au nascut? In sensul ca prematurii sa meaga mai tarziu...

ADISHOR, ai mei au primit deja de ziua lor, in avans, de la cele 2 nase, 2 triciclete. Sunt absolut FASCINATI de ele!!! E super ca pot sa le imping pe amandoua in acelasi timp, insa dezavantajul e ca bordurile nu le prea poti urca decat daca iei toata "masinaria" in brate. Asadar, noi le folosim mai mult cand stam in parc, nu la plimbare pe strazi.
A fost alegerea mea sa primeasca 2 bucati pentru ca tricicleta ptr. gemeni, in opinia mea, are "durata de viata" destul de mica, in sensul ca odata ce vor fi un pic mai marisori, fiecare va dori sa pedaleze in alta directie. Eu am cautat mult timp pe net trici ptr. gemeni pentru ca din aia doream sa iau initial si am gasit pe un site, second hand, albastra cu alb, o vindea cineva din Sibiu, cu 450 lei. Nu mica mi-a fost uimirea cand am gasit la un magazin in oras aceeasi trici ptr. gemeni (si pe culoarea albastra si pe culoarea roz), noua bineinteles, la 240 lei . Asadar, multi oportunisti mai sunt...Culmea, insa, acea trici second era singura de pe net pe care am gasit-o ptr. gemeni.

MONAS, esti foarte tare tu cu Circul Globus! Si la noi a fost circ mare vreo o sapt. si acum mi-am dat seama ca, de fapt, pe ai mei nu-i dureau gingiile, cum am crezut eu initial, ci le era foame pe la ora 18.30. Cand am fost plecati la ski, soacra-mea cu sora-mea au renuntat la iaurtul de la ora 18.00, pe motiv ca la ora 20.00 picii nu mai mancau aproape deloc cina. A fost ok asa vreo o luna, dar se pare ca au crescut si au alte "pofte", iar de o sapt. de cand am reintrodus iaurtul de la 18.00, s-a reinstalat pacea in teritoriul nostru .

Va pupam pe toti!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

mmammarutza: La Multi Ani cu sanatate si voiosie!!!!
noi nu mergem de mulra vreme, deci oricum dupa ce auimplinit un an cam la o saptamana au inceput sa mearga mult in casa iar afara numai de vreo 2 saptamani. oricum acum mersul lor seamana a miscare browniana, deci pana pe la 2 ani nu ma bazez ca vor merge cuminti de manuta acolo undre vreau eu, ci numai cum au ei chef. si cand se plictisesc de mers o iau in 4 labe imediat.deci pt deplasari sa folosim carutul prin oras ca in rest avem viteza melcului beat.
in sfarsit i-au iesit si Evei dintii de sus, iar lui Fabi inca doi de jos.ma supara rau ca nu maimmaninca mancare gatita. numai cereale dimineata si iaurt cu branzica seara. in rest mai nimic. tb sa-mi fac curaj sa -i programez la analize adica la recoltat sange, ca vreau sa stiu cum stam cu sanatatea.
cam atat deocamdata.
PS mama e in miniconcediu iar pe mine ma ajuta sor-mea care cred ca e depasita oleaca de situatie:). noroc ca Eva si-a reluat dormitul full time noaptea si asa ca macar de grija asta am scapat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salexa spune:

Hristos a Inviat mamici, burtici si pitici!

Azi am fost la control si ne-a spus ca am colul deschis si ca are 2 cm. Luni ma interneaza pentru injectiile de maturare a plamanilor. Mi-a dat gynipral 1 la 6 ore si no spa. As vrea sa va intreb daca voi stiti, la 31 saptamani nu poate sa "ma coasa"? Ca tot ma gandesc cand merg prin casa sa nu iasa
Fetitele au 1,700 kg si 1,500 kg, a spus ca sunt in grafic, doar ca sunt prea mici si ca trebuie sa mai stea in marsupiu.

Multumesc


FIV 1 dr Albu Dragos reusit
mutatia 1691 in factorul v nu a fost identificata
mutatia 20210 in factorul II nu a fost identificata
mutatia 677 heterozigota
mutatia 1298 heterozigota
mutatia 675 4G PAI homozigota
mutatia 844G PAi nu a fost identificata
31 saptamani+2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

SALEXA, din cate stiu eu, cerlajul se poate efectua numai pana prin sapt. 20. Acum este prea tarziu. Oricum, greutatile bebelusilor "comunicate" de eco pot fi aproximative, iar la ei acum si 100 gr. conteaza. Asadar, pune-te si stai NUMAI LA PAT!!! Ca nu cred ca doresti sa nasti tare prematur si sa-ti petreci urmatoarele luni prin spital. Eu am nascut la 34 sapt. si 5 zile (greutati: 1800 gr. si 2300 gr.) si am stat 16 zile in Maternitate, care mi s-au parut o vesnicie.
Suntem alaturi de tine...ODIHNESTE-TE pentru ca vei avea nevoie!!!

Dar ce liniste se asternu pe aici...burtici, mamici, ce mai faceti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geo80 spune:

Hristos a inviat!

salexa- stai numai, numai la pat, sau mai bine interneazate 31 de saptamani e cam putin. colul 20 nu e asa de rau am auzit si de mai mic si a mers pana la 34 de saptamani, sanatate .

fetelor a avut cineva hernie ombidicala la copil, Tudor al nostru are un inceput de hernie ombidicala, si cica si un reflux gastric, in schimb Lavinia este f bine docamdata, acestea ar fi rezultatele controlului.
ps :am inteles ca exista un inel ombidical prin farmacii, a folosit cineva ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

Gravidutze, viitoare mamici, pentru cele care doresc sa ahizitioneze o pompa de san electrica AVENT, am gasit una cu 300 lei, folosita de 2 ori, in cutie, este donata de cineva in scop umanitar. Parerea mea e ca ar fi o afacere profitabila, avand in vedere ca eu anul trecut, in ianuarie am dat pe ea 420 lei. Aveti link-ul aici: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=363878493652271&set=a.318298691543585.77970.301970883176366&type=1&theater



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salexa spune:

Multumesc fetelor pentru sustinerea voastra. Nu imi imaginam cat de greu este sa stai in pat si sa nu faci nimic. Asta da odihna inainte de venirea "monstruletilor"



FIV 1 dr Albu Dragos reusit
mutatia 1691 in factorul v nu a fost identificata
mutatia 20210 in factorul II nu a fost identificata
mutatia 677 heterozigota
mutatia 1298 heterozigota
mutatia 675 4G PAI homozigota
mutatia 844G PAi nu a fost identificata
31 saptamani+2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Zic si eu ca fetele-stai doar in pat, te scoli doar pt cisi, alceva nu. Nu gatit, nu mergi la bucatarie, la frigider, sa ai totu la indemnana. E al naibii de greu, o saptamana am dus-o asa.

Nu stu sincer cum de nu te-a internat cu 31s, gemelara si col deschis 2cm..Cu Dumnezeu inainte si sa stai cumintica la orizontala.

Citat:
citat din mesajul lui salexa

Multumesc fetelor pentru sustinerea voastra. Nu imi imaginam cat de greu este sa stai in pat si sa nu faci nimic. Asta da odihna inainte de venirea "monstruletilor"



FIV 1 dr Albu Dragos reusit
mutatia 1691 in factorul v nu a fost identificata
mutatia 20210 in factorul II nu a fost identificata
mutatia 677 heterozigota
mutatia 1298 heterozigota
mutatia 675 4G PAI homozigota
mutatia 844G PAi nu a fost identificata
31 saptamani+2



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salexa spune:

Sugubina multumesc mult de sfat. A vrut de ieri sa ma opreasca la spital si sa incepem injectiile de maturare a plamanilor. Dar nu am putut ramane deoarece sambata am cununia civila si nu prea aveam cum sa raman. Luni la prima ora ma asteapta de bunavoie la spital si direct internare.

Pentru toate fetele

FIV 1 dr Albu Dragos reusit
mutatia 1691 in factorul v nu a fost identificata
mutatia 20210 in factorul II nu a fost identificata
mutatia 677 heterozigota
mutatia 1298 heterozigota
mutatia 675 4G PAI homozigota
mutatia 844G PAi nu a fost identificata
31 saptamani+2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

Salexa, pe tine te interneaza doar pt injectiile de maturare a plamanilor? Te intreb pt ca mie mi le-a dat sa le fac acasa. Ma tot intreb de ce mi le-a dat asa devreme. @ Mmamarutza: La multi ani pentru minunile tale!! (desi cu intarziere)

27 &

Mergi la inceput