Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(65)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

irip, spune-mi te rog, in ce sapt ti-a dat sa faci injectiile cu dexa si in ce doza. multumesc.
cum mai esti cu contractiile?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

balanta_tm, azi am intrat in sapt 27 si aseara am facut prima doza, respectiv trei sferturi de fiola la 12 ore. Am 4 doze de facut. Am trecut de pe Gynipral pe Nifedipin, caci o lua inima la trap prea tare. Sa vad cum imi e cu Nifedipin. Statul la pat m-a ajutat f mult. Cert e ca e singura pozitie pe care o agreez. MI-a mai spus sa trec la un Arefam pe zi. Imi puneam 2. Tu cum te simti?

27 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

IRIP, multumim ptr. urari si sa dea Dumnezeu la fel la toata lumea!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

deci din fiola aia de 2 ml tragi cam 1.4 ml? sa inteleg ca in 48 de ore vei face toate cele 4 doze?
nu mai retin, tu ai suportat greu pastilele de gynipral inca de la inceput? imi amintesc ca ti se parea ca nu prea te ajutau la contractii, comparativ cu perfuziile.
eu am avut saptamana trecuta niste contractii nedureroase (cam multe) si mi-a ridicat sotul un pic patul - cam 10 cm- in pozitie trendelenburg (picioarele mai sus decat capul), a schimbat si salteaua ca sa nu o iau la vale din cauza pozitiei si a faptului ca salteaua nu mai era chiar ferma (o aveam de vreo 5 ani) si nu stiu daca datorita pozitiei, dar contractiile s-au rarit considerabil (acum am cam 2-3 pe zi). in sapt cu contractiile am mai luat si eu cate jumate de gynipral dar l-am tolerat bine.
in rest, iau nospa, magneziu, utrogestan.
si eu cred ça statul la pat ajuta enorm. eu cum ma ridic sa merg la baie, cum simt ca mi se intareste burta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

Citat:
citat din mesajul lui balanta_tm

deci din fiola aia de 2 ml tragi cam 1.4 ml? sa inteleg ca in 48 de ore vei face toate cele 4 doze?
nu mai retin, tu ai suportat greu pastilele de gynipral inca de la inceput? imi amintesc ca ti se parea ca nu prea te ajutau la contractii, comparativ cu perfuziile.
eu am avut saptamana trecuta niste contractii nedureroase (cam multe) si mi-a ridicat sotul un pic patul - cam 10 cm- in pozitie trendelenburg (picioarele mai sus decat capul), a schimbat si salteaua ca sa nu o iau la vale din cauza pozitiei si a faptului ca salteaua nu mai era chiar ferma (o aveam de vreo 5 ani) si nu stiu daca datorita pozitiei, dar contractiile s-au rarit considerabil (acum am cam 2-3 pe zi). in sapt cu contractiile am mai luat si eu cate jumate de gynipral dar l-am tolerat bine.
in rest, iau nospa, magneziu, utrogestan.
si eu cred ça statul la pat ajuta enorm. eu cum ma ridic sa merg la baie, cum simt ca mi se intareste burta.

da, exact asa fac cu fiola. pana sa incep sa iau gynipral, dr imi recomandase nifedipin de 10 mg, insa nu am apucat sa iau decat 2 pastile caci m-a internat. din aceasta cauza nu mi-am dat seama bine de efectul lor. apoi, dupa externare, am ramas pe gynipral pastile. la inceput nu mi s-a parut ca ma ajuta, insa cu timpul a fost ok. in afara de faptul ca am senzatia de greata, arsuri si ca tremuram era ok . AM impresia ca dr meu agreeaza mai mult Nifedipinul (am inteles ca si sotia dummealui l-a luat de la 20 de saptamanai) Acum astept sa vad cum imi e si cu Nifedipinul si daca nu mi-e bine trec pe Gynipral. Nifedipin de 10 mg se gaseste doar in afara si trebuie sa ma aproviZionez, daca imi va fi bine cu el. Sa stii ca in SPital toate fetele cu prob de col au paturile ridicate pe caramizi. Ai facut fb ca ai ridicat patul. SI eu ca si tine treb sa merg la baie ff des pt ca daca aman am contractii.

27 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

balanta_tm, tu cata apa bei zilnic? eu ma chinui caci imi vine inapoi, stand intinsa in pat mereu. mi-e groaza sa beau, desi inainte era o placere.

27 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

irip, eu beau intre 3 si 4 l/zi. asa este, vine inapoi pe gat, dar se zice ca si apa ar lupta impotriva contractiilor, asa ca vrand-nevrand, beau.
ti-a zis cumva dr tau, alta dexa iti mai face peste cateva sapt sau doar seria asta de 48 de ore?
iti amintesti cumva, fetele alea de la spital de aveau paturile ridicate pe caramizi, le aveau ridicate mult? sotul ar putea sa imi ridice patul cu inca 10 cm, dar ma tem ca mi-ar fi si mai greu sa suport pozitia.
merci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

balanta_tm, nu mi-a mai zis daca vom repeta doza, dar o sa il intreb. patul nu era ridicat f mult. nu pot aprecia dimensiunile caramizii ( caci la propriu, caramizi erau). sincera sa fiu daca nu stiam k exista caramizi nici nu imi dadeam seama ca e ridicat patul. dar acele fete nu aveau cerclaj. ori se pregateau de cerclaj, ori sarcina era prea avansata pt cerclaj. problema era colul scurt si deschis.

27 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salexa spune:

Irip sincer nu stiu de ce ma interneaza. A spus ca imi va face injectiile si ma va trece pe perfuzii de gynipral. Eu beau in jur de 2-3 l apa pe zi. Am contratii doar ziua, patul si pernele le am normal ca pana acum, noaptea merg la toaleta de 3-4 ori. Cand ma bag la somn am o perna pe care o tin intre picioare dar cand ma trezesc mereu o gasesc pe jos. Simt cam 2 ore dupa ce iau pastila de gynipral tremuraturi in tot corpul si am si greturi dar trec.
Sper sa ma tina in spital doar cat imi va face injectiile astea pt ca in pat stau si acasa si trece timpul altfel.



FIV 1 dr Albu Dragos reusit
mutatia 1691 in factorul v nu a fost identificata
mutatia 20210 in factorul II nu a fost identificata
mutatia 677 heterozigota
mutatia 1298 heterozigota
mutatia 675 4G PAI homozigota
mutatia 844G PAi nu a fost identificata
31 saptamani+2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

irip, tu cu colul cum esti?

Mergi la inceput