Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (39)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Pfffffffff si mie chiar ca mi-a stat inima cand am citit despre Ellyshor si m-au apucat niste emotiiii
Nu cunosc care-i treaba cu pierdutul dopului gelatinos, ruperea membranelor ( chiar ma intrebam intr-o zi daca voi fi in stare sa recunosc pe propria piele cand o sa mi se intample toate astea) dar ma rog din tot sufletul meu la Doamne Doamne sa il mai tina pe babyboom inca o saptamana macar in burtica la mami
Anitta, mamico, nu te necaji cu tacamurile arse! Dar tot nu ne-ai lamurit .. ai facut dushul ala pana la urma sau nu ? Cat despre lucrusoarele bebelinei.. ai timp berechet, plus ca.. sunt sigura ca mai ai o gramada de chestii folositoare de la M !
Tigruta, cum te simti puiule acum ? sper ca nu mai ai contractii sau dureri! Imi pare tare rau pentru sperietura pe care ai tras-o

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
cu Dorian 31 weeks +

AMR 8 weeks +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Onutza, cum sa nu scoatem motatele pentru Elly? Le scoatem, just in case, ca sa fie totul bine. Fie ca mai sta Babyboom in burtica, fie ca iese, o sustinem si o incurajam pe Elly sa fie amandoi bine!

Alina, sper sa n-am probleme cu patutul. Noi am zis sa il livreze la sfarsitul lui aprilie, deci mai e pana sa ajunga sa-l montam si testam.

Fetelor, azi imi programasem eu in cap ca merg la analize. Dar in afara ca n-am nici un chef ma simt ca batuta. M-am plimbat ieri si probabil ca m-am plimbat prea mult...ma dor toate. Plus ca am fost la baie acu vreo ora, de unde sa mai recoltez urina? Asa ca azi stau pe acasa si ma ocup de treburi pe aici. O sa pun niste rufe la spalat si sa fac ceva de mancare pana merg la servici. Odihna in stil Anitta scrie pe mine azi. Eu ma intreb totusi, o fi ceva normal sa merg incet si ca rata sau am eu o problema "speciala"? Stiu ca am crescut in greutate, stiu ca se relaxeaza ligamentele, stiu ca se schimba centrul de greutate, imi dau seama ca e normal sa mergem ceva mai greu si sa obosim mai repede, totusi mi se pare ca merg muuuuult prea greu si obosesc exagerat de repede. Poate totusi nu face parte din limitele "normalului" la gravide si am eu o problema in plus(in afara de cea evidenta de la mansarda)

Andreea, 28+ cu BebeLUnu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tigruta spune:

Neatza fetilii..va servesc cafeaua

Sunt bine acum, va multumesc de grija mai mult m-am speriat..oricum de dormit dorm tot mai rau, abia ma intorc, ma dor si coastele mai nou, ufff..

Am pus sa fac ciorbita ca nu aveam nimic de mancare

Oare ce face Ely?? tare ma gandesc la ea..

Va doresc o zi frumoasa

Elena mami fericita de Luca (22.06.2010) si 33+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

O sau un lapte cu cereale,la mamici cafeaua,la burtici cerealele!
Sa avem o saptamana buna,usoara si cu spor!Cu spor celor care merg la treaba(sau muncesc acasa),usoara pt fetele cu dureri si contractii,buna pt toate!Si mai ales pt ELLYSHOR
DIANA,plimbare pe plaja?caracatita?Tu ne faci in ciuda???.Pupam mamica si inimosul!
TIGRUTA,esti bine azi?
ANITTA,spor la treaba!Mai bine fuji la servici,ca acasa vad ca dai foc la tigai!
ONUTZA,suntem ZEN,


Virginia 33+ cu ,mami de Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella81it spune:

Buna dimineata!Eu dau un laptic cu miereasta beau eu acum,am avut o noapte tare agitata si chiar nu imi facea bine acum o cafea.
Zilele astea ,fiind singura acasa,m-ama gitat cam mult si azi-noapte m-a apucat frica ca o sa ajung si eu la spital
Matteo a fost si el tare agitata,Alex la fel,ce o fi fost cu noi?
ALINA eu am 32 de sapt.si inca nimic pregatit,dar saptamana asta spal,calc si fac si geanta ptr.spital
DIANA plimbare la mare ?Ma bucur ptr.tine
TIGRUTA ma bucur ca esti bine!Spor la gatit!
Sa va spun si ce am visat asearaam visat pe bebe Matteo,era exact ca in pozele de la eco,doar ca se nascuse mai devreme si doctorii imi spuneau ca e bine doar ca e putin ma mic ,dar creste el repede
Azi nu ma misc de pe canapea!
Va doresc o saptamana frumoasa ,fara contractii si cu vestii bune de la ELLY


www.flickr.com/photos/22873079@n04/2215811271/" target="_blank">POZE
ELLA mamica de Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joana2672001 spune:

Dragelor neatza

Urari lui Elly
sa mai stea babyboom in burtuca si daca nu sunt sigura ca totu e bine. A facut dexa el e marisor asa ca nu ar treb sa fie probleme.

Eu care am fost atre ZEN zilele trecure astazi sunt daramata. Nu mai dorm deloc bine, am avut cintractii BH toata noaptea, nu stiu daca de la pozitia de somn sau ceva insa de abia ma ridicam din pat sa merg la baie pe langa faptul ca ma durea pielea burticii destul de tare. Nu imi mai gasesc deloc pozitia si sunt din ce in ce mai grea, ma misc mai rau ca o rata, ma sufoc destul de des, stiu ca sunt normale toate astea dar parca prea m au lovit. Si pe fondul la asteptarea cu Elly m am apucat de bagaj de spalat asa incet incet ca simt ca dupa ce stau 5 min in picioare sunt extrem de obosita.

Hai ca m am plans destul



Ioana, mamica lui Cristian 33 saptamani +

AMR +6 Saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

vin si eu sa ma plang..tot cu raceala/virusul asta tampit..ma tine deja de aproape 2 saptamani si nu ma lasa, tusesc ca un magar, mucesc rau de tot si ma doar la inghitit..colac pest epupaza aseara am vazut 2 puncte albe pe amigdala. De dimineata fuga la dr de familie care mi-a zis ca nu e supra infectie/puroi..ciasa se manifesta virusul asta. Miane dimineata un exudat faringian si unul nazal si vedem..imi pomenea de augumentin...sa il sun si pe gineco..asa ma enerveaza!!!!!

Tin si eu pumnii pentru Elly sa vina sanatos bebe grabitul, asa fac berbecii astia dau cu capul sa iasa ei primii...

-------------------------------------------
Mami de Eva Ilinca 25.07.09 si 29s+ Clara
"Bratele mamei sunt facute din tandrete. Acolo copiii dorm in siguranta." Victor Hugo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha81 spune:

Buna dimineata si o saptamana superba va doresc!
Ellyshor de cand am citit m-au cuprins niste emotii teribile si o stare de agitatie! Sper ca bebe sa mai stea cumintel la mami in burtica inca putintel macar! Ma bucur ca mama ta sta cu voi si ca va avea cine sa te ajute, conteaza foarte mult! Suntem cu gandul la tine si iti tinem pumnii sa fii bine!
Cred ca asta este saptamana de facut bagaje pentru cine nu le-a facut inca, inclusiv. Noi ieri am dat jos din pod patutul si sacii cu hainute ale Biancai sa le sortam, spalam calcam, aranjam. Atentie fetele care sunt la primul copil: nu luati hainute in prostie pentru ca bebeii cresc foarte repede! M-am speriat cand am vazut ca am 5 saci cu hainute pana la 6 luni, unele chiar si cu eticheta! Deci astazi am program administrativ si o sa imi fac si o listuta cu ce mai trebuie sa cumpar: pampers, forfecuta unghii, ser fiziologic, comprese sterile, baneocin pudra,... dar intai sa aranjez hainutele!
Am vazut ca saptamana aceasta va fi Baby Boom si pentru ca mai am cateva maruntisuri de luat vroiam sa va intreb daca merita sa merg si eu. Este mai interesant ca baby expo?

pozeBianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns titi143 spune:

Buna dimineata fetelor.
Intrun tarziu am si eu timp sa intru si ce vad, Elly a pierdut dopul. Sper totusi bebe sa mai stea la caldurica. Cumnata a pierdut dopul cu o saptamana inainte de a naste, deci se poate sta si putin timp asa, mai ales ca ea nu la pierdut pe tot dopul, doar o parte. Eu sincera sa fiu nu l-am vazut cand l-am pierdut pe al meu.
Tigruta ai grija, si eu cand eram cu Edi am cazut, dar eu am cazut in fund, si daca nu ma insel era cam pe la 34 de saptamani. Asa m-am speriat, dar din fericire nu s-a intamplat nimic. E bine ca totul e ok in urma cazaturii.
Fetelor voi vorbiti de bagaj, eu am 35 de saptamani implinite si de bagaj nici nu e vorba sa il fac, nici daca vreau. Toate sunt unele peste altele si nu gasesc nimic acum. Sa nu mai spun ca renovarile merg cu viteza melcului, mai ales ca nu ne ajuta nimeni, doar eu , sotul si Edi. Asa ca nu am reusit nici macar sa terminam livingul si mai avem bucataria si holul. Nu ne asteptam sa fie asa de greu sa dam tapetul jos, dar erau 2 randuri de tapet si un rand de ziar, si asta a durat cel mai mult.
In rest noi suntem bine si crestem tot mai mari. Am o burta mare si foarte rotunda, ca toata lumea se mira cum de e asa de rotunda. Bebe misca tot timpul si tot mai puternic.
Sper sa mai intru, dar acum trebuie sa va citesc mai des ca sunt curioasa ce mai face Elly.
Va pup pe toate.


Ramona mamica fericita a lui Eduard (09.10.09) si 35+ Robert Aaron

AMR 4+ SAPTAMANI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns albinuta83 spune:

neata si de la noi!
Asta e ultima saptamana de mers la birou..
Nu am pregatit nici eu bagajul si cand citesc ca fetele sunt aproape gata si cu achizitiile pt bebe ma cam cuprinde panica
Sper sa apuc sa pregatesc si eu tot ca la cum ma misc in ultima vreme... parca ma regasesc in descrierea lui tigruta..cand ma ridic din pat trebuie sa-mi tin burta cu mana
sper sa ajungem si noi la targul de sambata pt ca nu am comandat patutul si comoda din cauza ca pe site sunt doua nuante si trebuie sa le vedem in realitate...
mMine mergem la morfo de trim 3. Abia astept sa vad cat a mai crescut odorul
Sa avem o saptamana usoara...!

AAAA..si Ellysor...suntem cu gandul al tine!



30+ cu Rares-Iustin

Mutatia MTHFR C677T homozigota- tratament cu Clexane 0.4, Cetebe, Magnerot si Folowise.

Mergi la inceput