Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (39)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ella81it spune:

Buna ziua si de la noi
ptr.ELLY ,sper sa mai stea beb inca putin in burtica!
VIRGIL ca si tine ,in ziua cand am pierdut dopul am si nascut,acum sunt curioasa ce simti cand pierzi apala Alex mi-a rup doctorul mebranele ,in timpul unei contractiimare greseala ,apoi era ud din cap pana in picioare.
ONUTZA multumim ca ne ti la curent cu starea lui ELLY,transmite-i toate gandurile noastre bune
GYAN locuiesc in Italia,intr-un ,,satuc,,foarte linistit!Acum 1 luna au spart o banca ,cu o bomba artizanala ,au luat cu totul aparatul bancomat
ANITTA ai grija sa nu te obosesti prea rau,lasa geamurile sa le faca sotul tau,cam riscant sa stai cocotata acum
Va doresc o duminica placuta !

www.flickr.com/photos/22873079@n04/2215811271/" target="_blank">POZE
ELLA mamica de Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tigruta spune:

Mai fetelor am tras o sperietura..am iesit cu Luca afara si am mers la un leagan intre blocuri.eu stateam pe o bancuta si m-am ridicat sa merg dupa el doar ca am uitat de gardut si am cazut in 4 labe asa cumva, m-am lovit mai mult la picioare, ca am pus mainile, burtica am strans-o putinera plin acolo si toata lumea a sarit eu inca eram cu fundu in sus si ma intrabau toti daca m-am lovit..offf a fost si jenant, dar bine ca nu m-am lovit la burta.. dupa aia mi s-a intarit burta o perioada..acum e bine si va dati seams ca am stat cu inimsa cat un purice pana a miscat..marti mergem la eco..
Noapte buna, mergem la somn..

Elena mami fericita de Luca (22.06.2010) si 33+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefulici spune:

Citat:
citat din mesajul lui tigruta

Mai fetelor am tras o sperietura..am iesit cu Luca afara si am mers la un leagan intre blocuri.eu stateam pe o bancuta si m-am ridicat sa merg dupa el doar ca am uitat de gardut si am cazut in 4 labe asa cumva, m-am lovit mai mult la picioare, ca am pus mainile, burtica am strans-o putinera plin acolo si toata lumea a sarit eu inca eram cu fundu in sus si ma intrabau toti daca m-am lovit..offf a fost si jenant, dar bine ca nu m-am lovit la burta.. dupa aia mi s-a intarit burta o perioada..acum e bine si va dati seams ca am stat cu inimsa cat un purice pana a miscat..marti mergem la eco..
Noapte buna, mergem la somn..

Elena mami fericita de Luca (22.06.2010) si 33+

Offff, bine ca ai scapat cu bine. Eu zic ca e totul ok dc nu ai nimic pana acum. A fost dooar socul, de asta ti s-a intarit burtica. Te pup si stai linistita.

http://lmtm.lilypie.com/p1DRp3.png?Nr8NoC0w
2 sarcini pierdute la 5 s si 7 s, mutatie MTHFR ( A1298C) genotip heterozigot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Buna seara! Ah, am emotii pentru Elly, mari emotii. Imi doresc sa fie bine bebelinul, si sa mai stea putin la dospit. Desi si eu am nascut la cateva ore dupa ce am pierdut dopul gelatinos. Din cate am inteles, poate trece pana la o saptamana pana sa nasti din momentul in care pleaca dopul.
M-am gandit eu ca nu va atrage tortul meu, l-am dus la tomberon azi dimineata.
Noi am fost azi plecati, abia acum vreo ora ne-am intors. Vreau sa va spun ca M. a mers cu bicicleta cateva ore, cu intrerupere de masa si de urcat un deal la cules de viorele. In rest, intr-una, nu stiu de unde mai avea atata energie. A fost o zi superba! Socrii mei au o casuta foarte aproape de padure. Era zapada, dar cald, asa incat a stat in tricou, iar privelistea era interesanta: petice de zapada de 50 de cm inaltime, iar el pedaland fericit in tricou. Libertate maxima!
Cand am venit acasa, mirosea ingrozitor a fum in fata blocului. Brusc m-au napadit emotiile: daca a mai ars ceva la mine in casa, timp de 9 ore, cat am fost plecati?... Dar nu, am intrebat vecinii care erau jos. Cica a ars o fabrica, nu apartamentul meu.

Anitta, mama lui M - 7 ani si bebelina 28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Virgi, ce tare se foieste voinicul tau!!! Iti toceste pielea! Zici ca acu' evadeaza. :))

Anitta, mama lui M - 7 ani si bebelina 28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina04and spune:

Buna seara burticilor,


Anitta cum ai facut tu cu tacamurile asa am facut eu cu checurile. Dupa ce am stat in picioare sa le pregatesc le-am pus in cuptor si am uitat de ele. Putin mai lipsea si erau scrum. Este incredibil cat de repede am inceput sa uit. Imi venea sa si plang de ciuda. Pentru ca ziceai ca tu ai doar hainute spalate afla de la mine ca eu nu am spalat nimic. Si noi suntem in aceeasi prioada. Eu cu foarte putin inaintea ta.

Aever sa imi spui cum a fost cu patutul. Sunt curioasa pentru ca si sora mea a cumparat tot un transformer cu sertare de la bebe design insa a avut mari probleme cu el pentru ca vreo doua sertare nu se potriveau si au uitat aia sa ii puna si manerele de la sertare in pachet si a stat pe telefoane pana a rezolvat. Sper ca nu este cazul la tine. Ea a cumparat varianta pe verde. In rest patutul e ok si e si rezistent. Foarte frumos caruciorul.

Elena m-am linistit cand am vazut ca nu sunt singura care nu are nimic pregatit. Oricum ma gandeam sa incep sa spal hainutele de pe la 32 de sapt.


Ellyshorule m-au apucat emotiile. Iar eu cand am emotii sunt varza cu stomacul. Doamne ajuta sa fie totul bine.

Tigruta / nu esti singura care ar manca mai mereu. Asa sunt si eu ma trezesc si noapte si imi e foame iar dimineata primul lucru pe care il fac este sa mananc ceva pentru ca am stare de lesin de la stomac. Ai grija la burtica, bine ca nu ai patit nimic.


Onutza multumim pentru vesti si pentru capitolul nou.

multi pupici pentru burtici si o seara frumoasa

[29+] In curand mamica si am o minune in burtica Natalia Gabriela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gyan spune:

Tinem pumnii pt Elishor sa le fie bine.
Anitta nu stiu citi morcovi pun ca fac mai mult.Ideea e ca eu beau doar cca 220 ml/zi,de nevoie nu ca-mi place.Stiu ca pielea poate capata o nuanta portocalie dar nu i bai ...de-abia o sa am si eu culoare mai frumoasa,decit galbeneala de acum (de la anemie).Oricum nu e prima data cind folosesc,anul trecut de ex.m-am “reparat” prin metoda asta in aprox 2 luni-bine,am luat cant.dubla atunci.Si am ajuns de la Hb 7g/dl -cind vroiau sa mi puna singe- la 12.
Daca inainte eram tare speriata de ce ar trebui sa cumparam,acum am trecut in extrema cealalta.Nici eu n am pregatit mare lucru, am cumparat doar citeva hainute(body-uri de vara in principal,citeva scutece) dar le spal mai incolo si sa vedem ce mai primim apoi ne mai orientam. O sa astept pina in ultimul moment si pt carucior si patut ca ne-au fost promise.Daca nu, bani sa fie ca le cumparam imediat.
Uite,asta a fost postat de cineva(nu mai stiu cine) cu citeva pagini in urma.
http://forum.anticonceptionale.ro/t15252-lista-lucruri-bebe-acasa.html
Hainute:

- doar din bumbac
- nu se recomanda pt primele 2-3 luni hainute care se inchid la spate, sunt greu de schimbat
- pijamalutele intregi, combinezoanele, body-urile sunt mai utile in primele luni decat costumasele bluzita cu pantalon, deoarece bebeii se foiesc mult si le aluneca pantalonasii
- de preferabil, combinezoanele, body-urile sa fie cu capse in fata, suprapuse parte peste parte, cele care se baga pe cap sunt mai greu de folosit la bebe mic
- aveti in vedere faptul ca bebeii cresc foarte repede si nu apuca se le poarte pe toate de prea multe ori
- luati in considerare succesiunea anotimpurilor, e inutil sa luati hainute de vara pentru bebe 3 luni daca pana atunci deja va fi toamna-iarna
- e de preferat sa cumparati hainutele mai aproape de DPN, ca sa puteti lua in calcul si ce mai primiti (second-hand sau nou noute de la musafiri)

1. Body (se inchid intre picioare ) maneca lunga (iarna) sau tip maiou sau maneca scurta (vara) (4)
2. Combinezoane (body cu maneca si picior) (4)
3. Pulovere (iarna) sau bluzite (vara) pentru iesit afara sau mers in vizita (1-2)
4. Pantaloni sau pantaloni-salopeta pentru iesit afara sau mers in vizita (1-2)
5. Perechi manusi de interior, antizgariere cu unghiile (2)
6. Perechi sosete interior (4 perechi)
7. Caciulite interior (2-3)
- daca e cald in camera, doar dupa ce face baie
8. Pereche manusi fas (iarna) (1)
9. Pereche ghetute-botosi exterior (iarna) (1)
10. Costum fas exterior (iarna) (1)
11. Caciula fas exterior (iarna) (1)
12. Bavete (2)
- cele mai practice sunt cele cu o parte din plastic sau musama care se leaga la spate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Gyan voiam sa te intreb ce valori ale glicemiei ai in medie.
Eu am pe nemancate 80-85 si dupa mese 95-105 in general, si daca mananc cereale dulci sau prajituri sare la 130. Nu-mi dau seama cat ar avea un om normal glicemia masurata cu glucometrul.

Elena 28+ cu Bebster

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gyan spune:

Elena_gd ai PM de la mine.Sper ca a functionat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana85 spune:

Mi s-a oprit respiratia cand am citit despre Elly! Nu pot sa cred... cu atat mai mult cu cat noi suntem de-o varsta a sarcinii - eu cu o zi in urma doar.

Oricum, bebe e deja mare si voinic, a facut si dexa... daca cumva, Doamne fereste, e inevitabil sa vina pe lume acum, nu e niciun pericol.

Am iesit si noi la plimbare azi ca a fost cald si soare (vreo 24 de grade), ne-am plimbat pe plaja cateva ore si am mancat o caracatita la gratar tare buna .

Voi va plangeti la 28 de saptamani ca nu e gata bagajul? Ce sa mai zic eu, la 34? Dar gata, gluma-i gluma, trebuie sa ma pun pe treaba. Saptamana asta fac si bagajul meu, spal si calc hainutele si comand si patut. Asa nu se mai poate .

Sa avem o saptamana usoara si cu Elly graviduta inca. Macar asta care vine.

Diana 33+ cu Mirciulica

AMR 6+

Mergi la inceput