Nasterea la Arcadia - Iasi (37)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns camelia33 spune:

Buna seara fetelor!
Mada imi pare rau de micuta ta, ii doresc sa se insanatoseasca repede.Legat de D3 si mie mi-a zis doctorita ca cel de la Fiterman se poate consuma pana la terminarea sticlutei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gravidacori spune:

of MADA, insanatosire ESTELINEI cat mai rapid. chiar asa,daca mandra nu vrea i nu vrea sa manance,ce sa fac?ce as fi putut face?ultima varianta era sa o tin de cap si sa-i bag pe gura ,doamne fereste
DADA, stiu ca ai zis, dar daca nu vor micutele sa pape ce e de facut? apropo, am auzit ca laptele de capra nu e indicat la copii sub 1.5ani. stii ceva? 2 persoane diferoite mi-au zis, si am citit si eu ceva pe net. eu m gasit in tatarasi, dar eu vroiam pt mine,sunt bautoare de lapte,si ati vb aici si mi-am dat seama ca nu am baut in viata mea lapte de capra. am gasit la mine in tatarasi, maine dim iau,6lei litrul.
pana ajung la analize, pot sa-mi dau seama cat de cat asa la ea daca ar fi anemica? sunt cu inima pe jar
vigantolul expira dupa 6 luni, vit d3, dupa o luna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KATY_28 spune:

Multa sanatate Estelinei si insanatosire grabnica!
Si eu stiam din doua surse ca deobicei bebeii alaptati la san pot fi anemici si li se dau supliment de fier.
Mie mi-a zis inca din maternitate sa-i dau 3 pic de D3.
Iulia nu i-am facut analizele lui Andrei, mi-a dat doctorul sa-i dau cate 3 pic de Fe pe zi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DadaIna spune:

gravidacori stie toata lumea ca nici un tip de lapte nu este indicat sugarilor decat laptele matern si cel praf.Laptele de vaca nu este indicat (asa se zice)insa nimeni nu se gandeste ca de fapt, laptele praf e extras din lapte de vaca si multe alte porcarii.Ala de ce se da sugarilor sub 1 an? Ca se face prea multa reclama si ca asa spun unii pediatrii?La fel e si cu laptele de capra. Nu i-am dat la inceputul diversificarii insa acum ii voi da fara sa ma gandesc la vreo consecinta negativa.Nu il bea ca atare pentru ca nu ii place gustul.Nu e la fel ca laptele meu, logic...nu e atat de dulce.I l-am indulcit cu sirop de artar natural (singurul dulce permis in diversificare), cu un varf de lingurita (miere nu e voie pana la 2 anisori), sa il apropii cumva de gustul dulce al laptelui meu insa tot nu il agreeaza. Nu ii dau decat amestecat in mancare, respectiv in piureurile care i le fac si seara in cereale.Asa il consuma bine.
Din cate stiu eu "nu se da" sugarilor pentru ca e sarac in Fe si multe altele.Adica "nu se da" ...eu inteleg mai degraba ca nu se inlocuieste laptele matern cu laptele de capra,de vaca etc.Eu nu il inlocuiesc ci ii dau in plus pe langa laptele meu ca si aliment in diversificare.Sincer nu vad ce rau i-ar putea face odata ce sursele de Fe,Ca si altele le primeste in continuare din laptele meu.Cel putin din tot ceea ce am citit asa am inteles.Ca nu e indicata inlocuirea laptelui matern cu lapte de vaca, capra, etc. si pericolul apare atunci cand se puna baza in alimentatie numai pe acest tip de lapte provenit de la animale.
Nu stiu de ce nu vor micutele voastre sa pape.Incercati noutati.Nu le place o leguma, un tip nou de mancare nu insistati si schimbati alimentul.Reveniti alta data cu acel tip de aliment neagreat.
Incercati cu dovlecel facut pe abur.Scoateti semintele din el si faceti un pireuas cu un varf de cutit de unt sau smantanica.Dovlecelul e foarte aromat.Imposibil sa nu le placa.Eu am luat legumele pe rand si acum am ajuns la piureuri facute si din 3-4 legume cu carnita.Poate sunt si mai norocoasa ca papa tot insa va mai spun o chestie...Daca vi se pare ca mancarea care o faceti are gust rau si nu va place nici voua nu o dati nici copiilor ca nu o vor manca.
Spun asta pentru ca pireul de morcov simplu este groaznic la gust.Eu cel putin nu il pot manca.Cum ar putea manca copilul meu daca mie nu imi place?Nu spun acum ca x sau y face mancarica rea insa incercati sa shimbati putin gustul pana obtineti ceva comestibil.De exemplu la piureul de morcov puneti putin dovlecel sau putin patrunjel radacina facut pe abur sa ii dea aroma.Daca mai puneti si unt sau putina smantanica sau iaurt se schimba situatia.
Atentie sa nu dati cartoful fiert prin blender pentru ca stricati gustul mancarii.Cartoful dat prin blender isi schimba textura radical si capata o consistenta spumoasa lipicioasa.Sfaramati cartofiorii cu furculita separat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_iulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui KATY_28

Multa sanatate Estelinei si insanatosire grabnica!
Si eu stiam din doua surse ca deobicei bebeii alaptati la san pot fi anemici si li se dau supliment de fier.
Mie mi-a zis inca din maternitate sa-i dau 3 pic de D3.
Iulia nu i-am facut analizele lui Andrei, mi-a dat doctorul sa-i dau cate 3 pic de Fe pe zi.

Mami fericita de bebe Andrei Edward 23.11.2011

KATY eu as zice sa mai astepti pana la 6 luni cu picaturile alea cu FE ,dar na tu faci cum vrei ,e bebicu tau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DadaIna spune:

Multe lunite Andrei Edward puiut de mami KATY!!!
oana.irina paloarea fetei nu inseamna neaparat anemie.Mai degraba paloarea unghiilor (pielea galbuie sub unghii) inseamna anemie.Paloarea fetei tine si de gena.Daca unul din pariniti e albicios (cum e cazul la noi) si copilul poate mosteni asta.Si gaza mea are momente cand e palida la fata de ma sperii insa asa sunt si eu mai albicioasa de fire si nu fac bujori decat dupa efort fizic sau la baie.Gaza mea face bujorei mai ales dupa ce se joaca insa predomina paloarea fetei.
Nu neaparat "bujorei in obrajori" inseamna "sanatate". Mai mergeam cu gaza prin piata si mai ziceau taranii ca nu e rosioara in obrajori, ca vai... da nu mananca....in gandul meu.... putin imi pasa de ce vorbea lumea atata timp cat eu o stiu sanatoasa cu pofta de mancare si de joaca.E cam falsa ideea asta cu rosu in obraz.Pe mine chiar m-ar speria sa imi vad gaza sau pe mine rosie in obraji tot timpul pentru ca m-ar duce cu gandul la cuperoza sau alte probleme.
"Testul indicativ al parintelui de a depista anemia copilului
Exista un anume test destul de sigur pe care poti sa-l faci copilului ca sa-ti dai seama daca sufera de anemie sau nu. Acest test poti sa i-l faci singur : trage de geana de jos a ochiului si uita-te in interior.
In cazul in care culoarea este de o nuanta palida in loc de rosu spre roz, atunci s-ar putea sa sufere de anemie.
"
http://www.desprecopii.com/info-id-289-nm-Anemia-la-copil.htm
Noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gravidacori spune:

neata fetelor, nu am inchis un oki toata noapte..of griji de mama
m-am mai linistit un pic pana la analize, m-am uitat pe foaia cu analiza de acu 2 sapt. cand a facut fata viroza si i-am luat sange. hemoglobina scazuta indica daca e cazul de anemie, si la noi este bine.NICI dr nu a zis ca ar fi vreo prb. in sensul asta.
nici la unghii nu e galbui,si la fata mi se pare nici prea roz nici prea palida.cand se trezeste o sa fac si testul ala ,mersi DADA.
cu mancarea,i-am facut pireurile simple pt ca stiu ca nici smantana, nici untul, nici sarea nu e indicta.adevarat k nu au gust, se stie ca mancarea cu adevarat sanatoasa nu e prea gustoasa,acum,am testat-o cu mancare de-a noastra si mananca,i-am dat miez de paine neagra, simpla sau bagata in borsul meu,carne din borsul meu si ii place,dar i-am dat f putin de astea ca au sare,condimente etc.fata unei amice la fel nu manca, dar de cand a adaugat sare in mancare mananca . zic de astea, dar atunci de ce nu papa nici oul,de tara, cerealele,iaurtul?astea ce-i drept,le-a mai ciugulit.si de cand s-a incalzit si iesim afara a inceput sa mai pape.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

La multe lunite bebe Andrei Edward!!!!!!!! de mami KATY

Neatza

Noua pediatra ne-a zis ca la 6 luni sa facem analizele si in functie de ele stabilim daca avem sau nu nevoie de Fe,aceiasi explicatie, precum ca rezervele s-au cam terminat in 6 luni.

Mada insanatosire grabnica la puiut.

Corina stai in Tatarasi ??? Poate ne intalnim la plimbare......depinde de zona...si daca vrei

O zi frumoasa va doresc!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MElise spune:

LenaC multumim de capitol nou.

2 corecturi la mine...am nascut pe 11 martie si doctorita e dr. Mihalceanu.

MElise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gravidacori spune:

luasi lapte de capra,ma bag acusi la o cana
si mie mi se pare cea mai corecta varianta de a face analize intai la copil pe la 6-7 luni, si in functie de rezultat sa se dea FE sau nu,ori altele.
Da, CLAU, stau in tatarasi pe la alimentara non stop flux.am iesit ieri pe esplanada oancea,cu sotul, ca altfel nu pot, pt ca al meu carut e greu si voluminos si ori ies cu ea in brate si stau pana mi se lungesc mainile, ori tarasc sotul dupa mine

Mergi la inceput