Nasterea la Arcadia - Iasi (37)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Simonik21 spune:

Hello,mamici si burtici!
Mamici k tot veni vorba de vigantol... voi dati din sticluta pana se termina? Mia zis cineva k dintr-o sticluta sa-i dau doar 29 de zile...dupa trebuie cump altul. Voi cum faceti? K doctorita la spital nu a specificat nimic k sa stiu.

fericita cu Stefan Darius 15.02.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nico_A spune:

Citat:
citat din mesajul lui Simonik21

Hello,mamici si burtici!
Mamici k tot veni vorba de vigantol... voi dati din sticluta pana se termina? Mia zis cineva k dintr-o sticluta sa-i dau doar 29 de zile...dupa trebuie cump altul. Voi cum faceti? K doctorita la spital nu a specificat nimic k sa stiu.

fericita cu Stefan Darius 15.02.2012

Mie tot asa mi-a spus d-na Ruginosu...doar o luna e valabila solutia, de la desfacerea ei. eu personal nu-i dau Vigantol, ii dau D3

Mami fericita cu Ioan Gabriel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_iulia spune:

KATY ai facut analiza la sange bebeului si i-a iesit ca ar avea deficit de fe sau ca ?
doar asa poti sa te orientezi ,daca te tine ,adica daca ai curaj sa-ti lasi copilul intepat sau saca esti curioasa fa-i analize si abia atunci ai sa stii SIGUR daca are nevoie de suplimente de CA sau FE ,eu cred ca la 3 luni nu are nevoie ,debea dupa 6 luni poti sa te mai gandesti dar la fel in urma unor analize ,nu asa dupa ochi .
Legat de vitamina D3 eu ii dau de la FITERMAN si am o prietena care lucreaza la ei si mi-a zis ca pot sa lolosesc linistita o sticluta pana se termina .Mi se pare ca am citi pe undeva ca doza de vit D se schimba in timp ,ca se da per kg /corp ,deci dozele se mai pot mari ,nu cred ca se merge doar cu 2 picaturi pana la 2 ani ,dar nu sunt f sigura ,o sa ma mai informez .
ASA si am fost si la d-na dr ZBRANCA care a zis asa ca eu am nevoie de niste sedative (sa nu ma mai stresez atat )ca copilul arata f bine si sa renunt la toate produsele care le-am folosit pana acum si sa spal copilul cu TARATE ! Si sa ma duc sa-i fac vaccinul de 6 luni !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:


BAg si eu diseara tarate, La un moment dat spalam in fiecare seara.
Si o sa mai pun pe fata comprese cu tarate. Adica niste dischete demachiante inmuiate in infuzia de tarate si puse pe obrajori... zone cu probleme :)

O sa iau si eu fitterman de luna viitoare si o sa o fol pana termin. Daca nu are efect asta e :D oricum e soare afara

Eu luam de la biofarm k e de doua ori mai ieftina ca fitterman si o schimbam la o luna. Mie pediatra si farmacista mi-a spus ca tb schinmbata la o luna. Cei de la arcadia a zis k asta fitterman nu tb, dar ped si farm a zis k tb chiar daca e de la fitterman... so ... cine stie


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madline82 spune:

Vad ca vb de Fe, fetelor azi i-am facut Estelei analize, si e f anemica, asa ca aveti grija cele care au bebei care papa mai mult san si mai putin altceva,( ma refer strict la cei diversificati) nu e de joaca, limita minima in intervalul de referinta pt fier total era de 35 si ea are 10..a fost un soc f mare pt mine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Madline, sora mea e medic de familie si mi-a zis sa ii fac analiza pt fier ca la ea toti bebelusii alaptati exclusiv au prob cu fier. Am zis ca fac la 6 luni inainte de vaccin.
Cu toate ca nu imi venea sa cred ce spune....
Eu chiar ma gandeam sa aman diversificarea la 7-8 luni. Sa vad dupa analize.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gravidacori spune:

vai MADA, ce m-ai speriat . se poate recunoaste asa din exterior daca copilul ar putea avea anemie?tu cum ai ajuns sa ii faci analize? mi-e asa o groaza sa o intep iar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madline82 spune:

I-am luat sange pt ca a racit , are febra de 4 zile, si am vrut sa vad daca e de natura virala si in acest caz continuam cu antitermicele sau de nat bacteriana, si se impunea antibiotocul, si dak tot a intepat-o am zis sa ii fac si Fe. De azi suntem asadar pe antibiotic. Cat despre intepatura doar doar in acel moment, am fost la Praxis, vin acolo multi brbei si fetele sunt f finute, asa ca mai bine o intepatura si sa previi unele chestii decat sa stai cu frica si sa se mai complice lucrurile. Fe total are val 10 si Hbot 10..
Lena, sora ta are perfecta dreptate, dupa 6 luni fa-i o analiza la fier, macar stii unde stati. Ca mai usor tratezi o usoara anemie decat una mai severa. Cori nu vreau sa te sperii, fa-i analiza si dak e cazul luati suplimente, ca acum e tardiv sa se regleze lipsa din alimentatie..plus ca mimozele noastre sunt niste sclifosite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana.irina spune:

Buna fetelor! Multumim pentru urari!

Fara sa ii fac analizele, medicul mi-a recomandat Fe de la 6 luni, cate 5 picaturi de ferhausman, de doua ori pe zi. Eu nu i-am dat, dar la 7 luni cand a vazut-o dr, a zis sa ii dau Fe pt ca ii pare anemica. Si am inceput sa ii dau dar numai cate 5 picaturi pe zi. Si intradevar de cand ii dau fer e mai rozie in obrajori si nu mai are cearcane si tenul atat de alb.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DadaIna spune:

Pupicei fetelor si multe lunite Maria!Eu am mai scris ca alaptarea exclusiva dupa 6 luni poate fi periculoasa tocmai din motivul anemiei.Noi suntem ok cu toate.Mada sa se faca bine puiutul mic.
Vigantol noi luam in continuare 4 picaturi zilnic.Fe nu luam ca nu a fost cazul.

Mergi la inceput