Gemanutzele!

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Lora, raspund repede! Si eu am facut cozonaci: sunt acum in tavi la crescut, iar in cuptor am tavile cu drobul de miel. Sunt franta! Pasca am mai facut alte dati, poate fac maine la socrela. Tb sa ma scuipe careva, ca ma deochi! Acum, pot sa zic si eu reteta mea de cozonaci: 5 oua (mari) la 1 kg de faina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LoraG76 spune:

Eu drob n-am facut, cica a facut maica-mea. Cu alta ocazie.
Cozonacii au iesit bestiali!

Lora, mami de Iustina (31.10.2004) si Adelina (02.09.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Lora, felicitari! Eu inca nu stiu rezultatul final, sunt acum in cuptor. Sper sa iasa gustosi, caci de aratosi ...sunt!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Black, nu am nici o problema de sanatate majora, cu capul am ceva probleme dar in fine, acolo e mai greu de umblat ...am probleme de imagine. Nu imi place de mine cum arat si cand ma gandesc cum aratam inainte de copii, imi vine sa pun iar lama pe vene.
In plus am o structura genetica foarte nesimtita, nici un stres si nici o suparare nu ma doboara, nu ma scade in greutate, varsta nu ma ajuta, metabolismul lenes, eu si mai lenesa decat el nu fac nici o farama de miscare si vad ca de la o vreme nu mai merge nici cu curele de slabire. Pe scurt, sunt asa cum imi spune numele, Buflea la trup si sirena in suflet , tanara, zglobie si nebunatica doar cu gandurile, ca daca e sa le pun in aplicare, fac imediat febra musculara. Si cum vaicareala nu necesita nici un efort fizic, apelez des la ea, ca asa cica ma simt mai bine.

Acum ca am facut un portret al aspectului meu fizic de ne-invidiat si psihic de compatimit, sa trecem la intrebarea nr 2. ... Nu stiu exact ce cautam noi in America, nu ne-am dorit sa emigram, eu mereu am spus ca am emigrat din intalmplare ... Am aplicat o singura data la loteria vizelor, am castigat eu si desi nu aveam un motiv seios de emigrare ( din contra), am plecat pentru ca provocarea a fost prea mare. Dupa 10 ani de America inca nu pot spune ca a fost o decizie buna ... Dar ne-am facut o viata aici, au aparut copiii, nu ma vad mutandu-ma inapoi in Romania mai ales din cauza lor , ma vad imbatranind aici dar cu gandul "acasa".
Cel mai greu imi este din punct de vedere social - am avut tot felul de dezamagiri cu diaspora si imi lipseste enorm familia din Romania si teama ca parintii mei pe care ii iubesc enorm, imbatranesc si eu nu pot fi alaturi de ei.
Eu lucrez in finance intr-o corporatie mare si mi-e bine, dar fac pe psihologul amator pe aici pe forum ca cica ma pasioneaza relatiile dintre oameni , iar barbatul lucreaza in IT la o companie care a intrat in faliment si acum se vinde ...deci in curand nu o sa mai lucreze deloc pana o sa gaseasca altceva, chestie care imi da panik ataks.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

In alta ordine de idei, eu cred ca m-am nascut gresit in zodia asta ...fetelor, de unde atata harnicie pe capul vostru ? Ce fac copiii vostri in timp ce voi cozonaciti atat in bucatarie ?
Ca eu cand sunt acasa, nu stiu cum sa scap mai repede de fiertul unei supe, din cauza de cei mici, care trag de mine in permanenta - minima mancare pe care o fac, o fac cand ei stau la TV sau cand mai iese barbatul cu ei afara, deci asa, cateva ore ...

E drept ca acum e mama la mine si o sa avem si noi acasa de Paste tot ce ati gatit voi acolo, dar de Craciun de ex, cand nu era nimeni, cu greu am reusit sa infasor niste sarmale si si atunci mi s-a parut ca TV-ul le-a spalat creierul celor mici.

In plus, trebuie sa recunosc, ca bucataria si treburile casnice in general nu sunt punctul meu forte, eu cand ajung acasa nu stiu cum sa ma invart sa plec de acasa - spre disperarea sotului (Rac de zodie) care ar sta ca viermele, numai in casa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LoraG76 spune:

buflea, hai ca esti comica...crezi in zodii? eu nu's care-i treaba cu ele si nici nu-mi bat capul, m-am nascut exact atunci cand a fost cazul!:))
harnicie??hmmmm...imi place sa gatesc. Dar, mai ales, mi-ar placea sa am timp sa gatesc. Jumatate de zi azi am fost singura cu fetele...si n-au stat la TV. Iustina mai sta, uneori, dar Adelina deloc si asta ma bucura. (cu toate ca, recunosc, sunt mom. cand parca mi-as dori sa stea putin locului, acolo, sa pot face si eu ceva linistita). Prin urmare, am bucatarit cu ele printre picioarele mele, cu Adelina pe masa, cu Adelina sub masa..cu Adelina rasturnand punga cu faine pe jos, cu Adelina furand farfuria cu rahat si bagand mana in aluat....cam asta a fost, in mare. a, si trantind o oala cu putere de gresie...in curand voi vorbi la trecut de gresia din bucataria mea. Si cu o Iustina care intreba non-stop: da' nu se mai face odata? da' cand se face? da' ce-ai pus acolo? da' de ce? pfuaiii...ce zi am avut. Dar sa stii ca de framantat aluatul l-a framantat al meu sot. M-am scos.

Despre slabit??? Ai incercat dieta Rina? Eu am tinut cateva zile si mi se pare destul de usoara si pertinenta, daca pot zice.

Ma omoara durerea de spate, capitulez..deci noapte buna!


Lora, mami de Iustina (31.10.2004) si Adelina (02.09.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Ah, mi-a mai venit inima la loc ... Pai eu daca fac cozonaci in asa conditii, dupa ce ii bag la cuptor trebuie sa ma duc la terapie, de aceea mai bine nu fac ... Da, da, stiu ce-o sa spuneti, ca nu sunt gospodina si nu ma supar ca asa este. Plus ca ma mai scuz ca daca fac chestii din astea bune, le mancam si nu e cazul la siluetele noastre, dar asta este fix o scuza, ca si daca nu le fac tot nu se vede pe siluete.

Da, cred in zodii, mai exact in caracteristicile generale ... Si nu cred cand nu-mi convine. Cand m-am maritat scria la astre ca gemenii cu racii sunt ca nuca in perete -am citit si am spus "prostii". Acum cand ma enerveaza barbatul ma gandesc mereu la zodiac ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doinabita spune:

Hristos a inviat!
Paste fericit!
Alaturi de cei dragi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doinabita spune:

Buna fetelor!
Aseara mi-a plecat mititica cu Cata si Ioana la Bucuresti!Imi este asa de greu...ma invatasem cu cea mica- Amalia. Dar ma intaresete gandul caci mi-a spus Ioana ca intr-o luna si jumate cam...atunci cand vin caldurile , iar ei stau la etajul9 , o sa vina cu Amalia sa stea aici ca sa ii fie mai usor fetei cu caldurile.Cata sa vina la fiecare sfarsit de saptamana .Lui nu prea i-a venit bine ,dar a inteles caci la bloc ,la et. 9 feteii va fi greu pe caldura.Ne-am jucat cu ea, gangureste,se joaca, se ascunde...uffffffffffff...ce greu e cand pleaca...Daca a stat la aer in curte,s-a odihnit bine, manca foarte bine, veselie maxima la ea, mirata sa vada cateii,gainile,cocosii, porcii,mirata ca nu stia ce sunt.Se bucura cand rupea floricele, sa o pui sa paseasca prin iarba, bucurie maxima... Am o catelusa mica si se uita la ea si radea in hotote, iar lacel mare lup, se stramba de radeam cu lacrimi...Am fost cu fata in parc la leagane, la copii,s-a simtit foarte bine!
Voi ce ati facut? cum ati petrecut de Paste?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Gata minivacanta de Paste! A fost bine, am dormit pe saturate, am mancat la cozonaci cat pt 3 vieti de-acum inainte!

Doina, ce bunica mandra esti! Esti ca soacra-mea cu Dragos in fata rudelor: nimeni numai era ca ea! Sa treaca repede timpul si sa o ai cat mai mult pe nepoata cu tine! Vezi ce inseamna sa ai rabdare? Acum te cauta copiii!

Buflea, eu tind sa cred in zodii in general, dar norocul si-l mai face si omul! Io nu-s asa gospodina ca Lora, eu recunosc ca gatesc de multe ori de necesitate si din ambitie , dar tare ma bucur cand imi iese ceva bun!

Lora, ai toata admiratia mea! Eu eram singura vineri acasa, Dragos era in deplasare la mamaie. De maine il duc la mama (mamaie este internata in spital) si am emotii sa nu o apuce iar gandurile de duca.

Mergi la inceput