Gemanutzele!

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Doina, sa-ti traiasca nepotzica ...cat e de mare ?
Ma uitam asa si la parintii mei, cata dragoste pun bunicii in nepoti - e ca o motivatie noua a existentei lor. Copiii mei le dau viata parintilor mei, e greu ca sunt agitati si fac nazbatii, dar ii tin activi, se simt iar utili, ii vad cum intra cu placere in lumea lor si cat de mult le lipseste asta cand sunt acasa in Romania.

Pe de alta parte, ma uit la copiii mei, cum habar n-au de cata dragoste sunt inconjurati. Ma uit la ei cum ii privesc superficiali pe bunici, aproape cu indiferenta, uneori cu obraznicie (fiu-meu stie ca taica-meu nu stie engleza si ii face tot felul de poante amuzante zice el, ca sa-l puna pe taica-meu intr-o situatie jenanta),
e clar ca nu realizeaza ca se poate si altfel ... ca asta e cursul vietii, stiu, asa mi-am tratat si eu bunicii, ca pe niste membrii de familie batrani care stateau cu mine cand nu puteau ai mei si pe care ii pacaleam mai usor .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Buflea, unul din motive pt care am ajuns in Braila a fost sa il vedem si pe "tata batran", adica bunicul sotului, singurul bunic in viata! Nu-ti spun ca abia il astepta pe stranepot, am niste poze extrem de emotionante cu Dragos care il tine de gat si il pupa. Iar socrela traieste si respira pt Dragos. Noroc ca peste 2 saptamani ne intoarce si ea vizita, sa pot merge eu mai linistita la garzi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Fetelor, ce spunea zodiacul de azi, ca desi am avut o zi linistita la serviciu, acasa m-au facut astia mici varza cu nervi.

Sa va spun - stau amandoi la masa si fica-mea se apuca sa faca tot felul de fetze, sa scoata limba, sa se prosteasca si fiu-meu rade de lesina, da din maini, varsa laptele, ii sta mancarea in gat. Si pentru ca el rade ea si mai tare se maimutareste. Ok, inteleg, sunt foarte draguti, copilaria e frumoasa, ei sunt niste copii veseli ... dar acest circ nu se mai termina. Am facut proba, i-am lasat sa se sature de mascareala - 45 de min au ras, au dat din maini, s-au prostit, mancarea s-a racit ... dupa 45 de min, nu le-a mai fost foame - au vrut apa ca li se uscase gura de ras si adio apetit.

Barbata-meu are idea fixa ca trebuie sa manance separat - desi inca o resping, incep sa ma gandesc din ce in ce mai serios la ea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doinabita spune:

Black,asa este,rabdarea face mult...
Buflea, ca bunici,simtim un nou sens al vietii.Mainutareala, joaca pe care o fac copii tai la masa e normala, e alintare.
Eu am rabdare, am avut si inainte cu copii cat 10. Cand sunt mici e una...cand sunt mari e alta...iti trebuie rabdare si tact toata viata Nepotica mea face 9 luni pe 27 aprilie, e o dulceata de fetita. Am poze multe dar nu sunt priceputa in a le pune in album. Nu ma pricep...
Eu abia astept sa vina aici cu Amalia sa se joace in curte, sa creasca "libera" nu la cutie la bloc...Daca vorsa o lase aici sa o crestem noi,ca sa poata si Ioana sa aiba servici, cum hotarasc ei eu sunt de acord.Nu mi-a frica sa cresc copii, mi-e chir drag.
La noi e nor, picura , frig...


pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufymic spune:

Hristos a inviat!

Ma bucur sa vad ca sunteti bine toate pe aici si ca ati avut parte de sarbatori pascale frumoase si reusite!

Eu voi ajunge in tara peste cateva zile, si voi sta tot cateva zile...
Nu stiu cand voi mai apuca sa intru pe forum...

va pup si sa ne re-auzim cu bine!


Povestiprafuite

www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=Iarna%202012&page=55" target="_blank">Pozele noastre in concurs(ym1 si 2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Pufy, sa ai parte de un drum usor, linistit inapoi acasa!

Doina, si la mine ploua, este frig/ceata/urat! Ce mare este deja Amalia! Azi-maine ne spui ca umbla si vorbeste!

Buflea, ce veselie la voi! Ma imaginez si eu cu 2 copii, dar numai zic nimic, sotul a inceput sa dea rau inapoi, ca-s datorii, ca cine-l creste, ca nu ma vede pe mine stand iarasi 1 an acasa (ceea ce-i perfect adevarat ).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Doina, pai insista si ofera-ti serviciile ... stau tot la voi in oras, sau in alt oras ? Ideea este ca cu cat sta mai mult acasa cu atat se desprinde de profesie, iese din ritmul muncii si a socializarii adulte ... nu stiu, eu sunt genul de parinte care nu a renuntat la profesie pentru copii. Pe mine serviciul ma balanseaza in egala masura in care o face sentimentul matern si nu as putea renunta la unul pentru celalat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui blackgirl0
Buflea, ce veselie la voi! Ma imaginez si eu cu 2 copii, dar numai zic nimic, sotul a inceput sa dea rau inapoi, ca-s datorii, ca cine-l creste, ca nu ma vede pe mine stand iarasi 1 an acasa (ceea ce-i perfect adevarat ).

Oh ! Cred ca ai sarit peste prima fraza din postul meu in care spuneam ca eram varza de nervi . Adica DA, veselie pe ei ... in fine, nu ma plang, sunt intr-adevar foarte veseli ...dar e clar ca si eu am o problema cu rabdarea ...

Eu te incurajez sa mai faci unul pentru ca va fi bine pentru copiii in viitor. Eu sunt singura la parinti si desi nu am simtit lipsa unui frate / sora, acum la maturitate regret ca nu am ...
Este totusi un efort in plus - atentia se imparte, nevoile cresc ... dar daca aveti familia extinsa prin preajma cred ca este posibil. Oricum nu lasa prea mult sa treaca, ca cu cat trece timpul nu iti mai vine sa o iei iar de la inceput.

Ia uite ce sfaturi mai dau eu aici de parca eu as fi planificat ceva - aiurea, fica-mea a fost un accident - am ramas gravida cand fiu-meu avea 3.5 luni, alaptam ... cand mi-am facut testul si a iesit pozitiv, prima mea reactie a fost sa-l beshtelesc pe barbata-meu . Mereu am spus ca eu am un copil dorit (pentru ca la primul am facut tratament) si unul daruit .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doinabita spune:

Buflea, ei nu stau cu noi in acelasi oras.Nu le dau idei caci nu e cazul, am avut niste experiente urate cu fiimiu...daca vrea, eu sunt aici...gata sa ii ajut. Inca mai alapteaza fata, mai e putin si vom vedea ce vor sa faca.Fetele stiu ce a fost...si...eu astept, nu cer, nu dau sugestii, nu dau sfaturi...ca sunt " demodata" ...nu fortez nota cu nimic...
Black, Amalia e mare! Merge de-a busilea, mai si inapoi ca racul cateodata, i-a uitat o babetica pe aici si ma jelesc cu ea in mana...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Inteleg Doina, ai dreptate ... E greu dar e bine sa nu te bagi.

Ma laudam cu vara si maneca scurta ? Eh, mi-a trecut ... E racoare si nor, sta de ploaie ... Azi avem antrenament de hockey, maine de fotbal, vineri meci de fotbal, sambata meci de hockey si inot amandoi ... Dupa cum intelegeti, sarcina mea este sa sofez si sa dau din gura ... Si nici unadin aceste activitati nu scad in greutate.

Mergi la inceput