Avocat in zona Munich/ Contract matrimonial

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Crissa,m-am uitat in fuga pe site-ul consulatului din Bonn si am vazut ca fac si transcrierea certificatelor de casatorie!

In general prin serviciile consulare,dureaza mai mult si costa si mai scump decit s ale faci in tzara!

Documente noi,potzi face dupa ce itzi tranbscrii in Romania certificatul de castorie nemtzesc!

Kari,multzumesc!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRYSSAaa spune:

Eu merg frecvent in tara (mai corect e ca merg frecvent in Germania. Actualmente stam mai mult in Ro).
Daca sarcina imi permite sa ma mai intorc dupa nunta, cred ca este mai convenabil sa le fac in Ro .
O sa sun la primarie si consulat si revin cu detalii concrete.
Ms mult si week frumos (ce a mai ramas din el :D)

2. Am citit topicul dat de tine. Valeeuuu! Tre sa avem grija.
Apropo de cazul fetei:
Conteaza in ce tara nasc?
Daca nasc in Romania aici va fi "domiciliul principal"?
Sa zicem ca ii facem certificate e nastere si Ro si nemtesti.
Ulterior nasterii,sa zicem ca ne mutam in Germania.La granita nu e nevoie de procura, fiind ambii parinti.
Daca e ceva, dupa ani, eu pot sa ma intorc in Ro si sa ii cer sa aduca copilul in Ro?
(



26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Indiferent unde nasti si ce "resedintza"principala are copilu,ai nevoie de acordul tatalui ,atita timp cit exista un tata in certificatul de nastere!

Tu nu potzi parasi nici Germania,nici Romania ,fara acordul tatalui!(germania in cazul in care doresti sa te stabilesti definitiv in Romania)

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRYSSAaa spune:

Salutare Dana. :)
Cu iesirea din tara am inteles-o ...e clar ca iti trebuie acordul.
Ma gandeam la varianta in care amandoi printii vin in Romania(la domiciliul copilului din Ro), in vizita sau ceva de genul si mama nu mai vrea sa mai plece inapoi in Germania.
Tatal, pe baza faptului ca domiciliul comun al sotilor e in Germania, poate acuza mama de rapire sau o poate forta sa aduca, copilul la domiciliul din Germania?




27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Hai ca sunt in graba si nu stiu daca am intzeles bine intrebarea(cu ocazia asta mi-am recitit si eu raspunsul si nu am formulat cum trebuie)!

tu nu te potzi stabili nicaieri ,in nicio tzara ,fara acordul tatalui copilului!

Indiferent unde avetzi domiciliul stabil(ca tzara ma refer)nu vei putea parasi tzara definitiv decit cu acordul tatalui copilului!

Sper s afi intzeles bine!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRYSSAaa spune:

Asta nu pricep. Care tara nu o putem prasi????
Romania sau Germania?

Sa zicem ca...
Noi ne plimbam intre cele 2 tari. Si locuim in ambele parti.
bebe are dubla cetatenie. In Ro si Germania.
Nu conteaza unde l-am nascut, sa inteleg.

Daca pe unul din parinti il apuca despartirea in Ro ... banuiesc ca celalalt nu poate scoate coilul din Ro. Si ramai in Ro si gata.
Ai zice ca, conteaza unde te apuca nervii nervosi, respectiv in care tara. Sau sa nu fie asa? :))))



27+

Mergi la inceput