Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (38)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

ANDRA_C,
si eu mi-am luat chiloti de unica folosinta din farmacie,numa aveti grija sa precizati ca vreti chiloti si nu pampersi pt adulti...Sunt pe marimi(eu mi-am luat M).Absorbante mi-am facut din fasa de tifon si vata sensiblu(cica-i mai buna absorbanta)

Virginia 33+ cu ,mami de Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelu spune:

Si eu mi-am luat chiloti de unica folosinta, de la Sensiblu... dar gasiti si la Cora, Carrefour, la raionul de bebei.

Fetele, vin si eu cu o intrebare de blonda ... tot citesc despre absorbantele de spital... trebuie absorbante speciale, nu merg absorbantele normale Always spre exemplu? Nu dati, dar nu ma pricep... eu chiar ma gandeam sa iau Always

Ioana 32+ cu Bianca Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella81it spune:

ANITTA eu am cumparat de la un magazin cu lucuri ptr.copii,dar am vazut si in farmacii.
IONELU absorbantele astea sunt mai lungi si mai groase,eu la prima nastere le-am folosit doar in spital acasa am luat always ptr.noapte.

www.flickr.com/photos/22873079@n04/2215811271/" target="_blank">POZE
ELLA mamica de Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Am si eu o intrebare legata de cei chiloti de unica folosinta: cate perechi ar trebui sa cumpar? Se consuma o pereche pe zi sau se schimba la fiecare absorbant?

Elena 28+ cu Bebster

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Sa vedeti ce-am patit: am deschis geamul sa aerisesc inainte de somn si mi s-a parut ca miroase a plastic ars, asa ca l-am inchis dupa cateva minute. M-am gandit ca o fi dat cineva foc la ceva pungi. Dau sa ma duc spre baie, cand colo, de la noi mirosea. Intru in bucatarie, un fum gros, sa pic jos, nu alta. Si brusc mi-am adus aminte: am pus la fiert tacamurile, cu bicarbonat si detergent, sa fie stralucitoare! Le pusesem in urma cu vreo 3 ore si uitasem de ele. Cutitele cu maner de plastic au fost puse chiar dedesubt, iar deasupra linguri si furculite. Manerele s-au topit, imbiind furculitele si lingurile sa se afunde in masa de plastic moale, formand un tort negru, tepos de la dintii furculitelor. Am reusit sa deschid geamul larg fara sa fac hipoxie cerebrala si sa arunc in oala doua cani cu apa. Apoi am luat "tortul" si l-am aruncat la gunoi. Noroc ca mai am un set de tacamuri, sa am maine dimineata cu ce sa tai o felie de paine s-o ung cu unt.
Si noroc ca nu m-am culcat fara sa fac un tur de orizont prin casa. Acum geamurile-s deschise, M invelit pana-n urechi, doarme, iar eu n-am chef sa fac dus dupa baia de fum.

Anitta, mama lui M - 7 ani si bebelina 28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana85 spune:

Vai, Anitta, ce-ai reusit sa faci . Bine ca n-a fost mai rau...

Despre chiloti... nu stiu ce sa zic dar eu cand i-am vazut m-am codit sa ii iau. Nu suport materialele plastice pe piele, de nici un fel si aia imi pareau chiloti de plastic. Asa ca am decis ca nu-i iau, o sa port normali de bumbac si daca e nevoie ii arunc si gata. Oricum, mie astia de unica folosinta mi s-au parut scumpi, cam 1 euro bucata.

In afara de comoditatea "ii folosesc si-i arunc", mai au vreun avantaj?

Absorbante eu am luat gen Always, cu cea mai mare putere de absorbtie. Ziceti voi ca nu-s suficiente? Somoiogul de vata chiar nu cred ca l-as suporta, cu atat mai mult cu cat eu foloseam tampoane si absorbantele ma cam enervau.

Diana 33+ cu Mirciulica

AMR 6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gyan spune:

Dupa cum se vede treaba incep pregatirile finale cu cumparaturile.Mi se pare tare folositoare lista pusa aici cam cu ce e nevoie(nu mai stiu cine a pus-o)..dar eu ii zic mersi Nu stiu exact care s preturile prin oras dar, apropo de cumparaturi,am gasit in ikea cadita buna la 30 lei si inca vreo 2-3 chestii care au meritat.Imi place tare mult atitudinea relaxata a mamelor care deja au un copil,stiu ele mai bine de ce.Se vede treaba ca la primul te arunci la fel si fel de cumparaturi care pe parcurs poate nu sint asa utile.Neputind sa umblu prea mult prin magazine ca sa vad la fata locului si eu am ajuns la concluzia ca,in functie de nevoi,unele se mai pot cumpara si mai tirziu.
ella81it in ce oras locuiesti tu de este asa periculos cu hotii? chiar sa intre peste tine ...totusi ...
elena_gd tarite poti lua cite o lingura de 2-3 ori pe zi,nu-ti fac rau,cel mai bine le amesteci in mincare cind maninci ca sa se distribuie uniform,ca sa zic asa.La mine nu prea au dat rezultate,acum vad ca functioneaza binisor altceva.Beau in fiecare zi intre mese o cana de suc de morcovi facut de mine.Daca nu ti creste glicemia,poti adauga si 100-150 ml suc de sfecla rosie si atunci rezultatul e garantat.Plus ca ajuta si la anemie.Cele 2 merg si combinate (taritele si sucul)-nu impreuna ci cum am zis.
Virgi,supertare filmuletul tau,ce frumos ca ati reusit sa surprindeti la timp momentul.
Vai,Anitta,numai aventuri.Bine ca s-a limitat la atita paguba dar cred ca o sa persiste ceva vreme mirosul de fum.Si bine ca iti mai pastrezi umorul dupa asa intimplare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteropipan spune:

salutari fetelor
revenim si noi dupa cateva zile in care nu prea ne-a stat curu pe acasa ..asa ca nici timp sa intram pe net nu prea am avut..
au fost niste zile superbe aici,asa ca am tot fost la plimbari cu pitica,nu am reusit sa mai dormim la pranz de vreo 3 zile:))),dar ce nu facem noi pt niste ore relaxante la plimbare...
insa ne-am cam obosit, asa ca alaltaieri seara am avut niste contractii de toata frumusetea..de o bagasem pe maneca...am zis ca nasc:)...am avut cam 6-7 contractii in decursul a aprox a 3 ore,unele la cate 10-20 min distanta intre ele...si durereoase..pfuai..rau...asa ca la 12 noaptea am trimis sotul la farmacie sa imi ia no-spa ...surpriza..astea de aici nu stiau de no-spa(dr meu stie, ca atunci cand mi=a recomanadat cel din tara sa iau,in mom in care eram acolo in vacanta si am avut scurgeriile acelea maronii, l-am sunat pe dr meu de aici sa-l intreb daca sa iau sau nu reteta pe care mi=a prescris-o dr din ro..imi daduse si utrogesteron si inca una,nu mai stiu)..in fine,,ii zice fara reteta nu va pot da nimic..suna la spital sa intrebe acolo,dr gin de garda ce pastile pot lua pt contractii..dr de garda..pai trebuie sa o vad intai si dupa sa ii prescriu ce sa ia...se facuse deja 1:30 noaptea...pitica mica dormea...cu cine sa o las, sa o scol??,..nu...asa ca am asteptat sa vina dimi ,ca si asa aveam programare la dr meu(asa stiam eu,dar am incurcat data..pana la uram e 26.03 nu 23.03 cum credeam eu---adica data de ieri:))
mergem ieri la dr..ia-l de unde nu-i:)))..plecat in atena, se intoarce luni..al meu sot incepuse sa faca spume si clabuci,,,ca aveam programare si el nu e aici(saracu nu avea nici o vina, ca eu de fapt incurcasem data), ca daca nasteai aseara, ca daca aia ca daca ailalata...in fine m-a vz dr de garda...totul ok cu piticuta din burtica, avem la 31w+1 , aprox 1800 gr,toate in regula,m-a monitorizat aprox 20 min,,,nicio contractie:)

insa un lucru m-a nelinistit...pitica care luna trecuta era cu capul in jos,intoarsa....acum s-a intors invers..e cu cappul inn sus..in buricul meu:))...sper sa se intoarca iar ,sa nu ma pasca vrea cezariana:(...o sa ma apuc sapt viitoare de mers in 4 labe prin casa, cica ajuta:))))

a-ti scris o groaza ..nu am apucat sa citesc tot...dar am vz ca Elly e cam aproapre de mom intalnirii ci bebita si ai intrat in panica ca nu are totul preagtit
Anitta, a vrut sa faca gigea tacamurile,da le-a facut bune de aruncat la gunoi:))...Doamne,noroc ca nu a fost mai grav ...dar imi inchipui cum mirosea in casa ,ca am comis-o si eu o data cu niste spaghete uitate pe foc

CEA MAI FERICITA MAMICA DE PRINTESA DULCE, ASTEROPI IOANNA
8 MARTIE 2010 a venit pe lume minunea mea!!!!!!!!



http://www.flickr.com/photos/asteropipan/

ALINA 29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteropipan spune:

am trimis ca iar ma apucase bla bla mult si am scris o groaza ..asa ca mi-a fost teama sa nu se piarda..

Mirina, felicitari pt permis

din ce imi mai amintesc..vb de chiloti de unica fol....eu nu-i suport neam..am avut de bumbac..si doar o singura pereche am patat-o un pic doar...

eu am inceput deja sa fac bagajul pt spital..hainutele,paturicile,landoul pt bebe sunt spalate,calcate...azi am pus si pt mine camasile de noapte, mai am de dat jos din sifonier setul de la avent cu sterlizator si toate necesare...si luni sa imi aduca sotul bagajul din depozit sa le pun si sa fie gata,la usa in caz de ceva
azi am cumparat si carut dublu pt pitice...ca doar nu o sa stau toata vara inchisa cu ele in casa...al meu o sa fie nevoit sa lucreze mai multe ore,pt ca din cauza crizei a dat afara oameni si o sa stea el in locul unui post ...asa ca aveam neaparat nevoie de carut dublu pt mandre...ca asta mica, Asteropi, nu e genul care sa mearga frumos cu mami de mana...e zvapaiata rau si ce vede si ii place,intr-acolo fuge....am ales un MACLAREN TECHNO pt ca e f bun pt nou-nascuti...se intinde spatarul de tot la orizontala,plus ca e si f usor si de manevrat si ca kg...

nu mai am baterie la laptop...
va pupam...multa sanatate...si sa stea cuminti fluturasii si floricelele la mamici in burtici..

CEA MAI FERICITA MAMICA DE PRINTESA DULCE, ASTEROPI IOANNA
8 MARTIE 2010 a venit pe lume minunea mea!!!!!!!!



http://www.flickr.com/photos/asteropipan/

ALINA 29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Buna dimineata!
La mine in bucatarie miroase grozav. Am dat perdeaua jos acum, dimineata, am bagat-o intr-o punga si la cosul de rufe murdare. Dar miroase!!!!.... Va trebui sa varuim, sa spal totul pe acolo. Problema e ca de maine ma intorc la munca pentru o saptamana. Vad eu cum fac sa ma descurc intr-un fel. Am zunat zilele trecute pe cineva sa vina sa ne spele geamurile si n-a vrut. Alta data am apelat la altcineva si la fel. Oamenii se plang ca n-au bani, dar nu fac nimic sa-i castige, sunt absolut uimita. Daca nu gasesc pe nimeni saptamana asta, va trebui sa ma cocot singura. Iar sotul meu e plecat din tara, se intoarce abia joi. Oricum, nu o sa varuiesc eu, il astept pe el, mai rezistam cateva zile cu mirosul.
Astero, la caruciorul asta poti avea o parte landou si o parte sport? Ce misto ar fi! Nasol cu contractiile dureroase, bine ca nu s-au repetat, ca e devreme rau de nascut acum.
Gyan, tu bei o cana de suc de morcov pe zi? Din cati morcovi il faci? Mi se pare destul de mult, ai grija sa nu te faci portocalie, din cauza betacarotenului. M-am intalnit eu intr-o zi cu o prietena care mergea in viteza la spital cu fetita, era portocalie, icterica. Mamica - speriata rau. Pana la urma era din cauza sucului de morcov in exces, bine ca nu era hepatita.
Eu n-am notat nici o lista, poti sa o afisezi tu din nou sa o vad si eu? Mersi.
Cand citesc ca v-ati terminat bagajul pentru spital, parca ma apuca putin panica. Si ma refer aici la bagajele celor care sunt cam de-o varsta cu mine, nu la cele care nasc in mai. Eu n-am pregatit nimic. Am niste hainute (necalcate, doar spalate) si-atat. Hainute dintre care multe sunt maricele. Dar eu zic ca mai avem timp, nu? Mai e cineva ca mine, fara bagaje? sa nu ma simt in minoritate, zic.

Anitta, mama lui M - 7 ani si bebelina 28+

Mergi la inceput