Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (38)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Ellysorule, tare draga imi esti, cu echilibrul tau si tonusul pozitiv! Si mai ales cu rezistenta de a sta doar in pat! Ce scutece ii faci? Din alea in loc de scutece de unica folosinta?
Vrigi, deci ati mai dat inca o saptamana la spate.

Anitta, mama lui M - 7 ani si bebelina 28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana85 spune:

Buna dimineata si de la noi!

Elly, pai tu esti aproape gata cu pregatirile!

Anitta, multumesc de sfaturi. Pompa nu iau inca, manusi... nu e vorba de cheltuiala in sine, dar nu imi prea place ideea. Dar daca zici ca-s necesare...ma mai gandesc. A, si pe lista spitalului meu erai sfatuita sa duci si perie de par/piaptan. Sincer nu ma gandeam sa iau asa ceva. E necesar? Am sa iau una mica si moale din par natural, ma gandesc ca mai mult pentru curatarea cojitelor de pe caput decat pentru pieptanatul in sine. Ca doar, multi se nasc fara par!

Scutece am luat Huggies si nu prea multe, am zis ca daca nu-mi plac sa nu am o caruta. Era tare limitata oferta, nu cred ca erau mai mult de 4 marci (chiar daca era un magazin enorm) si astea mi-au placut ca cica-s si cu bumbac bio. Am desfacut unul ca sa le studiez , is mici mici mici de tot (teoretic 3-6 kg, deci cred ca ok) si foarte subtiri, par bine facute - imi place ca au decupaj pentru buric ca sa nu il acopera, scai nu lipici ca sa le poti repozitiona si-mi place ca nu au granule si nici lotiune. Cu cat mai putine chimicale cu atat mai bine. Mie sincer mi s-au parut ieftine, 9 euro 56 de bucati. Si daca luam pachet mai mare erau si mai ieftine. Si nu era promotie, la fel le-am gasit in doua locuri. Om vedea...

Azi avem program de cumparaturi si plimbare , m-a incurcat un pic frate-mio ca a venit in ultimul moment cu o cerere de meditatii la distanta, de vreo... 10 ore asa, dar deocamdata am rezolvat si problema asta.

Diana 33+ cu Mirciulica

AMR 6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Chiar ca pretul e foarte bun la scutece.
De perie nu as crede ca e nevoie, iar cojite, din cate imi amintesc, se fac mai tarziu, nu imediat ce nasti. Sigur stiu fetele care au copii mai mici. M parca in jur de vreo 9-10 luni a avut cojite pe cap. Plimbare placuta. Pe mine m-a cam luat somnul, acum, dupa masa.

Anitta, mama lui M - 7 ani si bebelina 28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella81it spune:

Am sosit si eu de la controlcolul a ramas tot la 2cm moale si sensibil in continuare,dar asta ma ajuta la nastere
Am profitat de iesire si am cumparat absorbante spital ,chiloti unica folosinta,absorbante sanii(la Alex nu am avut nevoie)si servetele umede,imi mai lipsesc pampersii si sunt si eu aproape gata
Mai am cate ceva de luat ptr.Matteo dar nu lucruri absolut necesare,gen carusel patut,o jucarie de pus pe manerul carutului,prostiuare!
DIANA plimbare placuta!
ELLY eu am primit din Romania scutecele de finet gata facute,sunt ieftine si bune,am folosit si la Alex.
Acum ma duc sa dorm ca sunt tare obosita!


www.flickr.com/photos/22873079@n04/2215811271/" target="_blank">POZE
ELLA mamica de Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

Am fost si noi furnicutze azi prin casa...am trimis fata la joaca afara,iar eu si sotzul(mai mult el)am rasturnat casa...am facut ordine in bulendrele si papucii de iarna pe care sper sa nu trebuiasca sa le mai scot in curand...Am facut si o ciorba de legume si parjolutze moldovenesti din carne de purcel cu pure de cartofi...asa ca va poftesc la pranz.Totul stins cu un pahar mare de Pepsi...in loc de cafea!.Desert am cumparat baclava!.
Da,ELLY,ANITTA s-a mai dus o saptamana...si sper sa se mai duca macar vo 3 da cu bebe in burta
Nici noi n-am avut chef de iesit azi...parca e mai important sa ne ingrijim cuibul....ne cheama instinctele parintesti

Virginia 33+ cu ,mami de Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_C spune:

Intreba cineva de pompa manuala avent, am gasit-o aici si vad ca mai au chestii la preturi foarte bune
http://www.toyshow.ro/pompe-de-san-accesorii/247-philips-avent-scf-310-20-pompa-san-manuala.html
Va citesc din urma si revin, pupici multi!

-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Andra, mami fericita de fetita Amana (1 an si 11 luni) si viitoare mami de baietel Victor 29s+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_C spune:

Elishorule, scumpa mea, ce-mi place atitudinea ta pozitiva! Eu cred ca mai sta bebe cumintel 2-3 saptamani, oricum e maricel acum si va fi totul in regula! Cat despre cumparaturi, stai calma ca le rezolva cineva imediat, nu te mai stresa si cu asta!
Virgi, felicitari pentru inca o saptamana!

Eu ce sa va zic, Amana face in continuare febra (mica, dar face), dar o las asa nu ii mai dau nimic ca sa-i lucreze si ei un pic anticorpii. Am fost si noi azi in oras sa ne uitam de material de perdea pentru camera bebelusului, dar nu prea am gasit ceva pe placul meu, mai caut zilele astea, dupa ce se face fata bine o scot in oras Am fost in Obor si ne-am luat si noi copacei, floricele, al meu sapa curtea acum, vom pune gazon, abia astept sa aiba Amana unde sa se tavaleasca in iarba (pana acum au facut cainii praf si iarba si au ros pomii pe care-i plantasem in toamna, dar acum am ingradit si nu mai au acces).

Irina, felicitari pentru permis!!!
Diana, la inceput nu au cojite, apar mai tarziu un pic, iar manusile mie mi-a recomandat pediatrul sa nu ii pun, dar oricat de des ii taiam unghiutele tot se zgaria. Pupa inimosul si mai pune si tu poze cu tine radiind care ma binedispun instant

Va pup pe toate, we placut!

-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Andra, mami fericita de fetita Amana (1 an si 11 luni) si viitoare mami de baietel Victor 29s+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Elly si sa stea Babyboom cat mai mult la burtica lui mami!
Fetelor de cand cu problemele cu glicemia a trebuit sa renunt la prunele uscate...astazi am ajuns la apogeu cu nedusul la toaleta si mi-am cumparat tarate...sa vedem daca ajuta cu ceva ca ma ia cu nervi. Stie cineva cam cata tarate ar trebui sa pap?

Elena 28+ cu Bebster

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Eu am dormit azi vreo ora, apoi am iesit in parc cu odorul, si-a luat rolele cu el. Doar ca eu am uitat sa-mi iau ceva de citit si m-am plictisit grozav...
Elena, mie imi face foarte bine mierea, o lingurita pe zi, dimineata, dar nu stiu daca ai voie.
Ella, absorbantele si chilotii se gasesc in farmacii?

Anitta, mama lui M - 7 ani si bebelina 28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_C spune:

Citat:
citat din mesajul lui Anitta_O

Eu am dormit azi vreo ora, apoi am iesit in parc cu odorul, si-a luat rolele cu el. Doar ca eu am uitat sa-mi iau ceva de citit si m-am plictisit grozav...
Elena, mie imi face foarte bine mierea, o lingurita pe zi, dimineata, dar nu stiu daca ai voie.
Ella, absorbantele si chilotii se gasesc in farmacii?

Anitta, mama lui M - 7 ani si bebelina 28+


Sunt excelenti chilotii aia, mie mi-au dat din spital si pentru acasa apoi, dar cred ca se gasesc in farmacii. Dar nu ai treba cu ei, nu apasa operatia, nu strang deloc.

Am mai pus si eu poze pe picasa, si cu burtica

-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Andra, mami fericita de fetita Amana (1 an si 11 luni) si viitoare mami de baietel Victor 29s+

Mergi la inceput