Un creion, un caiet, o carte - cap 3

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Gata si actiunea de Paste pentru Tg. Bujor!

Am reusit sa fac mai multe fotografii acum si cred ca ele vor vorbi de la sine

1. http://valerie.ro/tg-bujor/poze3.html
- treburile administrative: chitanta de la Kaufland + magazin fructe in valoare de 370 lei. De cei 30lei ramasi am luat cartofi, morcovi si banane din piata

2. http://valerie.ro/tg-bujor/poze1.html
- foto #1: drumul spre Tg. Bujor, era un cer superb;
- foto #2: drumul spre casa lor;
- urmatoarele fotografii sunt cu pachetele descarcate si semi-desfacute.

3. http://valerie.ro/tg-bujor/poze2.html
Din pacate cand am ajuns noi Fanica era la munca, departe de casa, asa ca am discutat doar cu cele patru fete si unul dintre baieti
- foto #1 - casa lor;
- foto #2 - fata cea mica se ascundea in spatele celei mari, rusinoasa dar totusi nerabdatoare sa vada si ea pachetele ce se descarcau . Baiatul si-a gasit repede o sapca in pachetele de la Helbi si si-a pus-o pe cap bucuros, apoi ne-a aratat mandru ca are bratara cu "Doamne Doamne" data de preotul din sat, de Paste
- foto #3, #4 si #5: Georgiana (fata imbracata in maieu alb, cea mai "descurcareata" si vorbareata dintre surori) a vrut sa scrie un bilet celor care i-au ajutat. Nu-i cea mai corecta gramatica insa chiar vine din inima unui copil care e obisnuit cu lipsurile si greutatile. Mi-a spus ca a scris "Va Multumim" (ambele cu litere mari) pentru ca se adreseaza unor "doamne bune"
- foto #6 si #7: "bucataria de vara" - acolo gatesc in fiecare zi, o groapa facuta in pamantul din spatele casei. Erau tare mandre ca tatal le-a facut burlan la plita
- foto #8: la iesire am vazut trei morminte mici mici si am intrebat (cam speriata ce-i drept) ce e acolo Mi-au spus ca au avut o gaina care a facut cinci pui si trei dintre ei au murit. "I-am ingropat, doar nu era sa ii lasam sa ii manance cainele." Chiar daca e o joaca de copii m-a impresionat cum au asezat ei acolo flori, lumanari, bucati de covoare si cruce pentru fiecare pui in parte.

_

Va multumesc si eu pentru ajutor, stiu ca le-am facut viata mai buna pentru o perioada insa cred ca cea mai mare nevoie ar avea de... putina indrumare, cineva care sa ii invete cum sa iasa din situatia in care sunt (casa abia sta in picioare, peretii sunt ca vai de ei, hainele pe fete nu erau dintre cele mai curate, curent nu mai au de cateva luni bune etc)... Ele nu stiu ca se poate si altcumva, nu au radio, nu au TV... Poate cei care inca mai merg la scoala sa aiba o sansa, altfel nu stiu cum. As fi vrut sa stau si sa vorbesc mai mult cu ele insa nu prea stiu ce as fi putut sa le spun asa, in cateva zeci de minute...



PS: Isi recunoaste careva hainutele donate printre hainele in care sunt imbracate fetele?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Am dus si telefonul de la vasilache insa deocamdata este inchis deoarece nu mai stiu PUKul pentru a-l deschide Mi-a spus atunci cand mi l-a dat insa de doua luni... am uitat complet! Am sunat, am trimis SMS (lui vasilache) insa cred ca atunci m-a contactat de pe telefonul pe care l-a donat... asa ca nu am reusit sa dau de el.

Am trimis si PM acum 2 zile, inca nu am primit raspuns.
Sper sa rezolvam curand si cu telefonul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Raluca, multumesc pt ca ai dus familiei, lucruruile donate de fetele de aici, sau cumparate de noi.

Pe mine sincer, m-a socat casa. Nu imi pot imagina cum se poate trai in secolul nostru in asemenea conditii Tare mult m-as bucura sa fie ajutati cu renovatul casei, caci aia numai casa nu e

Multumim si Georgianei pt scrisoare, chiar daca e scrisa cu destul de multe greseli...totusi, intentia si sinceritatea mesajului, mi-au placut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabby2011 spune:

rall
Una din fete avea puloverul cu flori cumparat de noi din Dragon
Intr adevar in fata unei asemenea saracii ramai fara cuvinte..si totusi sunt un exemplu acesti copilasi....cu cata grija au facut ei morminte pt pui si le au ingrijit........la mine la tara sunt morminte de oameni care nu arata asa,sunt lasate in voia vremii,fara sa fie ingrijite
Mi ar place sa putem face mai mult pt ei sa i scoatem cat de cat din sit in care sunt nu doar sa le trimitem pachete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manuelacrina spune:


Offf Doamne, imaginile astea m-au socat de-a dreptul ... cum erau cele mici in piciorusele goale direct pe pamant si asa in maieu ... chiar e greu de imaginat cum pot trai acolo, in groapa aceea ca bucatarie ...
Dar ati vazut ce copii frumosi sunt ?! ce fete frumoase, ce trasaturi frumoase ... oare ce se va alege de ele ???? cate din ele mai merg la scoala ? tot in piciorusele goale merg ? cele mari se gandesc sa-si caute de lucru ? Impresionant gestul Georgianei cu "biletul" si mesajul in sine ...
Aici e meritul tatatului , ca a tinut copiii uniti si ca trudeste din greu sa le asigure bucata de paine ... este un om deosebit care merita ajutat !

Raluca multumim mult ca ai ajuns la ei si ca ne-ai povestit in imagini de o mie de cuvinte !
Intr-adevar au nevoie de indrumare, de sprijin pentru a se ajuta singuri, pentru a-si depasi conditia ... m-as bucura sa-i putem ajuta mai mult in acest sens. Poate daca se rezolva cu telefonul putem comunica mai usor cu ei.
Cred ca i-ar ajuta in prima faza sa le luam pui de gaina de crescut ... de aceea le-au facut asa morminte, ca puii erau la mare cinste pentru ei ... sa le luam seminte de legume sau rasaduri de legume. Si unde era vacuta ? o mai au ?
Si casa nu stiu cat mai rezista dupa cum arata ... este incredibil cum au putut trece iarna asta care a fost cu viscole si cu geruri mari intr-o casuta din pamant cu multe gauri ...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

Rall ai facut o treaba exceptionala!
Cu simt de raspundere.

Iti multumim

sunt inca sub imperiul emotiilor transmise de imagini si de ce ne-ai spus
..aproape fara cuvinte acum

atat de frumosi copiii
..atat de fragede si sensibile fetitele
iar locul acela ... nu stiu cum sa-l numesc:
un amestec de salbaticie, casa din vremuri pe care credeam ca nu le-am apucat si oameni senini



Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)

www.desprecopii.com/info-id-8903.htm" target="_blank">Lumina Sfanta pentru copii



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Citat:
citat din mesajul lui manuelacrina

Si unde era vacuta ? o mai au ?


Ea e doamna vacuta: http://valerie.ro/tg-bujor/vacuta.jpg
(manca iarba pe langa casa, pazita de baiatul mai mare, de 12 ani)

Din cate am inteles e puiul vacutei initiale, ea s-a imbolnavit anul trecut si a murit (una dintre fete mi-a povestit ca tatal lor ar fi putut sa o taie si sa o manance insa i-a fost asa mila de ea ca a lasat-o sa moara... de moarte naturala)

Pe mine ma suprind lucurile astea, ca au bunatatea asta... Si cu puii, si cu vacuta, si faptul ca Fanica a acceptat sa creasca baietelul mic chiar daca nu e fiul lui (va povesteam ca mama lor a plecat de acasa si apoi s-a intors cu inca un copil si l-a lasat cu ceilalti frati, in grija lui Fanica) si faptul ca el mereu vorbeste despre copii cu drag, ca, atat cat poate, incearca sa le ofere ce e mai bun. Si surorile se vedeau ca erau apropiate, se tineau de mana, copiii mici stateau in spatele celor mari; toti sfiosi, cu mult bun simt...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

Buna dimineata,
bucurie de fiecare data cand vad poze cu copiii "nostri", dar si tristete ca mai sunt oameni care traiesc in astfel de conditii. E bine ca-i putem ajuta si sper sa-i putem ajuta si pe viitor.
Multumesc Rall ca "ne-ai dus si pe noi la ei"; pozele tale m-au facut sa vad totul prin ochii tai.
Sanatate multa fetelor.
Va ,
Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

eu am ramas fara cuvinte...

giulia si alex-raoul (22.09.2002)
"Un copil este o raza de soare ce iti va lumina viata. Un copil e o promisiune a lui Dumnezeu ca viata merge inainte. Un copil e atingerea raiului. Un copil e tandrete si dulceata. Un copil e mereu surprinzator, emotionant, fermecator si captivant. Un copil e o minunata binecuvantare. Dar in primul rand un copil e dragoste."

Lumina sfanta pentru copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

Buna dragilor,
Tg Bujor este cel mai dificil caz pe care il avem si chiar daca am vazut poze pe telefon, marindu-le pe bucatele, am ramas pe moment fara cuvinte. O asemenea saracie eu n-am vazut... Asa copii frumosi care traiesc intr-un bordei, n-am mai vazut ...
Rall,tu cum crezi ca am putea face sa le schimbam viata ? Nu-i putem ajuta sa primeasca de undeva (poate din Galati) o locuinta sociala ? Toata viata lor au locuit acolo ? Trebuie sa facem ceva !




..............................................................
Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )

Oamenii sunt facuti sa fie iubiti si lucrurile sunt facute sa fie folosite.
Confuzia in aceasta lume este ca oamenii sunt folositi si lucrurile sunt iubite !



Mergi la inceput