Un creion, un caiet, o carte - cap 3

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

Adevarat a inviat !
sunteti bine cu totii , da ? ce mai faceti ? Sunt convinsa ca ati petrecut Sarbatorile Pascale cu lumina in suflet, lumina adusa de multumirea vazuta in ochii semenilor nostri la care inimoasele au ajuns in ajun de Paste.

..............................................................
Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )

Oamenii sunt facuti sa fie iubiti si lucrurile sunt facute sa fie folosite. Confuzia in aceasta lume este ca oamenii sunt folositi si lucrurile sunt iubite !



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Adevarat a Inviat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Hristos a inviat!

sper ca ati avut un Paste fericit si vesel!

Am fost si eu sambata dimineat la Izvoare, la Costel si Gheorghita (vineri dupa-amiza nu i-am gasit acasa).
Le-a dus 2 sacose cu alimente (oua, vopsea rosie, zahar, faina, ulei, margarina, unt, mazare, paste, pasta de rosii, un pui congelat, 2 batoane de salam, o tavita cu carne tocata), rechizite (caiete, culori, pixuri, acuarele), jucarii(o minge mare, 2 motorete de la Olishka, 4 seturi mici de lego), periute si paste de dinti (pt ei si parinti), niste sapun si hainele si tenisii trimisi de Olishka. Pachetul de la Manuela a ajuns vineri probabil, am gasit sambata dimineata avizul in cutia postala, dar abia azi am apucat sa il iau.

Mama baietilor lucreaza ca vopsitor la o fabrica de fier forjat si ne=a spus ca patronul i-a promis ca dupa Paste le da un ap. cu 2 camere in niste hale transformate in locuinte de servici, Era foarte bucuroasa pt asta. Speram sa se finalizeze promisiunea si sa se mute din camaruta pe care o impart toti 4, in care nici nu stiu cum incap.

Am pus aici pozele facute http://community.webshots.com/album/582653848buSpOV





Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

chiar asteptam si mesajul tau Laura

eu vad pe chipul lor bucurie
http://good-times.webshots.com/photo/2271630780103233562OJUyJp

poate nu e pe termen lung, poate nu e ce au copiii nostri
dar in mod clar este o picatura care poate declansa in mintea unora dintre acesti copii un declic
sau in mintea parintilor care ii vor sustine sa faca o scoala, sa munceasca cinstit sa-si castige in mod onorabil existenta


Laura

Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)

www.desprecopii.com/info-id-8903.htm" target="_blank">Lumina Sfanta pentru copii



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manuelacrina spune:


Laura multumim !!! pentru ca ai ajuns la acesti copilasi (si sunt sigura ca vei mai merge) si le-ai adus bucuria pe chipuri in preajma Pastelui si pentru ca ne-ai facut si pe noi partasi la zambetele lor !
Ce copilasi frumosi ! Sa aiba norocul sa obtina casuta promisa !
Costel si Gheorghita spor la scoala si multe note bune !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Da, fetelor, sunt tare frumusei amandoi baietii si veseli, in ciuda conditiilor in care stau. Gheorghita, cel mai vesel si mai indraznet, mi-a spus mama lui ca s-a nascut cu 550g, la 6 luni jumate. Mama lor era fericita de asemeni pt ca patronul ei ii promisese ca il va angaja si pe sotul ei la fabrica. Voi tine legatura cu ei, dupa ce se muta, sa vad daca vor ava nevoie de mobila sau alte lucruri, avand in vedere ca acum au un pat si un dulap ce tine loc si de masa.

Inca nu am desfacut cutia de la Manuela, dar mai am acum in vedere sa ajut 4 copii: 2 frati de 7 si 2 ani (cel mai mare e inscris in cl 1 la scoala unde preda soacra mea, asa am aflat de ei) - mama lor aduna cartoane si sticle din gunoaie pt a castiga un ban. Si alti 2 frati - o fata de 8 ani si un baiat de 9, cei mai mici (si cu un alt tata) dintr-o familie cu vreo 7 copii. Si astia 2 stau cam in aceleasi conditii ca cei de la Izvoare. Am mai vorbit cu fetele din Piatra, ma ajuta si ele cu ceva haine, incaltamine si jucarii pt cei de care am aflat acum.




Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

Pozele fac cat o mie de cuvinte; ce cuvant ar putea defini cel mai bine bucuria acestor copii?
Ma bucur de fiecare data cand vad poze de la fata locului, cand vad speranta in ochii parintilor. Multumim Laura25 ca, asa cum spunea si Manu, ne-ai facut partasi la bucuria acestor oameni.
Va ,
Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Hristos a Inviat!

tuturor!

Lumea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

Adevarat a Inviat!


am vizionat de dimineata un filmuletz (nu stiu daca intamplator am dat peste el..)
unii dintre voi poate il stiti
am fost impresionata de gestul de la final in care un om privat de libertate ofera cruciulitza copilului lui ingerash, unei fetitze din Glodeanu
este un miracol sa vezi cum suflete considerate impietrite se deschid precum florile

www.youtube.com/watch?v=xq9SW9sRnZo&feature=youtu.be" target="_blank">miracolul din suflet

am fost impresionata o data in plus pentru ca, mi se pare ca ce am vazut in filmuletzul asta, ne-am straduit sa facem si noi, iar daca Dumnezeu ne va ajuta si de aici inainte, o sa continuam sa facem pentru altii copii...pentru copiii din familiile noastre







Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)

www.desprecopii.com/info-id-8903.htm" target="_blank">Lumina Sfanta pentru copii



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aka spune:

sambata dimineata am ajuns la Alina la Topliceni incarcati cu o gramada de bagaje. era portbagajul plin aproape numai cu ce aveam pentru ei. am cumparat zahar, ulei, faina, fasole, paste, orez, cozonac, ciocolata, detergent, pateu, cateva mezeluri plus rechizitele pe care le-am primit de la Alinuk, si am mai avut cateva hainute pentru copii. vorbisem vineri cu ei si le spusesem ca ajung pana in 12, dar am intarziat si am ajuns pe la 16. i-am sunat cand am intrat in sat si ne-a asteptat tatal Alinei in capatul ulitei. eu n-am mai fost la alta familie dar m-au impresionat foarte mult. am stat putin, copilele mele dormeau in masina si n-am vrut sa le deranjez. sunt oameni cu foarte mult bun simt, v-au multumit din suflet pentru ajutorul dat. la prima vedere nu mi-am dat seama care este casa :(, sunt doua cladiri, par nelocuibile din punctul meu de vedere. si daca ma gandesc ca Alina are media la scoala peste 9.50 mi se pare aproape incredibil ca acei copii traisesc si invata in acele conditii. si totusi uite ca se poate. vorbeam cu Alina si spunea ca se gandeste sa dea mai departe la ase, dar taxele sunt in jur de 2000 lei si suma este foarte mare pentru ei. am cateva poze dar n-am reusit sa le incarc, revin cu link.

va multumesc inca odata pentru ajutorul dat, sunt sigura ca aceste sarbatori au fost ALTFEL pentru ei. si au vazut acea raza de speranta de care au nevoie.

Mergi la inceput