Strugurasi de Sept-Oct 2011 *46*

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

Ionela, e atat de frumos ce ai scris tu incat am salvat intr-un doc cu scris maaaare, rosu sa deschid din cand in cand sa citesc.

Sei, ce activa este Ela, draga de ea. Referitor la alunita, si a noastra e plana si destul de decolorata, deci sa nu imi fac griji...

Fetele care dati carnita deja, din cate am citit eu (nu dati cu pietre, zic si eu, pana la urma fiecare face cum stie mai bine), organismul bebeilor secreta enzimele specifice metabolizarii proteinelor din carne abia de la 8 luni.Pana atunci le fortam organismul care nu este pregatit pt asa ceva si pana la urma de ce sa ne grabim,nu?

am mai citit de orez (am vazut la voi retetele cu orez), s-a mai scris pe aici, e recomandat pt bebei orezul integral, dar mai ales orezul salbatic. eu una o sa evit orezul pana pe la 9-10 luni. se pare ca orezul este unul dintre alimentele cele mai incarcate cu pesticide din lume si acestea ar fi neuro-toxice pt creierul bebelusilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui JadeJador

rach multumim frumos , esti tu o draguta
cum e sotul ? a racit sau ...?

seidana wow , bravo Elei

klaudita lui T i a iesit al doilea dinte fix la o saptamana de la primul

bunny si mie imi plac f mult bentitele care le ai facut
suuper

camady am vazut papuceii , f frumosi !
vad ca au magazin si in mall la mine , o sa merg si eu sa i vad
merci

_


de T 6+







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Hayat_Kh

Sei , Elena e o scumpica... Cate face ea...



_

Mami fericita de Razvan Octavian 15.09.2011


Vizitati Sifonierul Strugurasilor






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui mikka11

Ionela, e atat de frumos ce ai scris tu incat am salvat intr-un doc cu scris maaaare, rosu sa deschid din cand in cand sa citesc.

Sei, ce activa este Ela, draga de ea. Referitor la alunita, si a noastra e plana si destul de decolorata, deci sa nu imi fac griji...

Fetele care dati carnita deja, din cate am citit eu (nu dati cu pietre, zic si eu, pana la urma fiecare face cum stie mai bine), organismul bebeilor secreta enzimele specifice metabolizarii proteinelor din carne abia de la 8 luni.Pana atunci le fortam organismul care nu este pregatit pt asa ceva si pana la urma de ce sa ne grabim,nu?

am mai citit de orez (am vazut la voi retetele cu orez), s-a mai scris pe aici, e recomandat pt bebei orezul integral, dar mai ales orezul salbatic. eu una o sa evit orezul pana pe la 9-10 luni. se pare ca orezul este unul dintre alimentele cele mai incarcate cu pesticide din lume si acestea ar fi neuro-toxice pt creierul bebelusilor.

fericita de Maria Alexandra (20.09.2011)


nu as putea sa zic ca e activa, doar ca le face.. de regula e ardeleanca

Despre orez si eu am citit asta, indiferent ca e salbatic sau nu tot plin de pesticide e.. si ca ar fi mai repede cel alb indicat ca prn prelucrare, mai dispar din pesticide...

Cu carnita.. 2 sapt eu vreau sa ii dau legume doar si eventual galbenus.. OARE daca e alergica la lactate am sanse mari sa fie si la galbenus? si abia spre 8 luni sa papam carnita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

hayat merci frumos

may tu de ce nu mai pui poze cu Bea ?
imi e dor de fatzuca ei

seidana cum ii faci si ii dai supica ?

alayna voi ce mai faceti ?
sunteti acasa deja , nu ?

andreea nici tu nu ai mai intrat de atat de mult timp
ce mai faceti ? mai da ne vesti despre voi

elly ti am zis eu ca dispari iar doo luni
hai , treci la apel , ca de nu , iti banez accesul pe grup :)))

ingeras , mariana voi ?

_


de T 6+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

Racheel si cat manancain i-2 ore.Eu mi-as pierde si mama rabdarii atat, dar cred ca si ea.
Jade de care branza i-ai dat? Poate ii iese lui T vreun dintisor? A mea ma refuza de la inceput.De asta ma gandesc poate T are vreun disconfort.
AZI I-AM DAT CARTOF CU PASTARNAC...........refuz total.Apoi am pasat un sfert de banana cu jum de para si a mancat...........pot spune cu placere.

camady's baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

camady impropriu spus i am dat....ca nu a inghitit nici cat un varf de ac
branzica am facut o eu , mai mult am incercat de curiozitate sa vad daca mi iese
am facut o din lapte de vaca si cu pastile de calciu
dupa gustul meu , e o porcarie

si eu m am gandit ca poate ii mai iese vreun dinte dar l am tot cautat si nici urma
l am cautat si de afte , nici de astea nu are
chiar nu stiu de ce refuza

_


de T 6+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marryan spune:

Hayat nu am ajuns sa ii dau nimik, ca am venit acum de la urgente

am incercat sa blenduiesc avocado sa il dau crud fara combinatie si incercind sa curat cutitul de la blender, am uitat ca era in priza si am apasat pe buton inconstient si mi-am perforat degetul in 3 locuri


Cea mai fericita de Valeria, 17.08.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Buna dimineata mai spre amiaza fetelor


Jade, se simte mai bine sotul.Mersic


Camady, nu stiu cat sa-ti spun ca mananca dar eu sunt multumita.Am bagat carnita sa vad daca ii place.I-a placut, in sensul ca deschide gurita fara sa faca figuri.Am dat de 3 zile carnea, si acum as vrea sa o incerc si cu un sfert de galbenus de ou.

Dureaza atat pentru ca ea se mai joaca, mesteca si inghite incet.
Imi mai pierd si eu rabdarea de-mi vine sa




Azi, Anastasia mi-a cazut din pat.A pans saracuta si eu odata cu ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

Sei, cred ca nu are legatura galbenusul cu alergia la lactate...

pana la urma evitam orezul de tot,sau cautam bio. noi eram consumatori mari de orez basmati, de cand am tot citit astea, m lasat-o mai moale.

camady, se pare ca Evei ii plac mai mult fructele

rach, si eu m-am mirat, pe bune, cat mananca in 2 ore? stii ca nu e bine sa manance la tv sau cu jucarii, nu? si nici sa insisti daca nu vrea mai bine o mai lasi, incerci altceva...asa facea si fina mea si eu mereu ii spuneam ca nu e ok ce face, sa lase copilul in pace ca va manca atunci cand va dori, cat va dori, pana la urma mi-a dat dreptate
astept pietrele, astazi nu imi pot tine gura...sau mana pe tatatura

oana, mai pui, te roooooog mult, linkul de la parajitura cu branza?

Mergi la inceput