casatorit

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui prettysunshine

Andacos,eu ma refeream doar la faptul ca nu am fost nevoita sa-mi schimb actele romanesti,buletinul si pasaportul.Iar casatoria o inregistrez in Romania numai daca e neaparata nevoie,nu mai am chef de stat pe la cozi dupa acte.Iar pastrarea numelui nu a fost o optiune personala,aici pur si simplu nu se ia numele sotului,fiecare ramane cu numele lui,niciodata sotii nu au acelasi nume.

Mami de Cosmin (03.07.1997) si de ingeras Lucas (15.02.2011-17.04.2011)








Am intzeles!Si la italieni este la fel!

Insa tu tzi-ai schimbat statutul civil,tu nu potzi face dovada ca esti casatorita in Romania,de asta trebuie inregistrata casatoria si in Romania!

e un mare avantaj pentru voi ce-i ce raminetzi cu acelasi nume dupa castaorie,ca nu va preseaza nimeni sa va transcrietzi casatoria,ins ade facut ea trebuie facuta!(cred ca acum am fost mai clara)

Acest "trebuie facuta" este valabil pentru cei care au SI cetatzenie romana!Sau doar cetatzenie romana!

Dana


www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

Citat:
citat din mesajul lui CRYSSAaa

Citat:
citat din mesajul lui strumphitza
.... si sa nu ma car dupa mine cand calatoresc cu fetita cu buletinul cu numele de domnisoara si certificatul de casatorie , ca sa dovedesc in aeroport ca eu-s mama copilului...


In certificatul fetitei esti trecuta cu numele de domnisoara?
Adica, daca nasc la 2 luni de la casatorie, si intre timp nu mi-am schimbat actele(se pare ca dureaza peste 3 luni sa imi schimb actele in Ro) ce nume voi avea in certificatul copilului?

Vad ca sunt fete care zic ca nu si-au schimbat actele romanesti.
Dar, daca nu ai cetatenie in tara de adoptie, ci doar rezidenta, ce acte sa faci acolo? Esti practic obligata sa ti le faci pe cele romanesti.
Poate asta e si cazul autorlui!



26+


pai tocmai ca in certf ei de nastere sunt trecuta cu numele nou ca noi ne-am casatorit in ian si fetita s-a nascut in aprilie si deja eram luati si fetita in pasaport , pe care-l are de la o luna, e cu numele dupa tacsu bineinteles si eu aveam numa buneltinul cu numele de domnisoara, pasaportul imi era expirat, si de aia trebuia sa ma car prin aeroport cu certificatul de casatorie acum o sa fim toti Smith si nu o sa se mai uite nici un vames stramb la mine pe sub ochelari ...sper

s-a inteles ceva sau inca nu-s treaza bine dupa ziua de ieri cand am sarbatorit piscoata ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRYSSAaa spune:

Sa vedem daca am inteles bine:
- ne casatorim cu 1 luna inainte de nasterea bebelului
- certificatul de casatorie spune ca eu voi lua numele lui
- la nasterea lui bebe, eu voi fi trecuta in certificatul de nastere cu numele nou/ numele familiei? Desi am buletinul cu numele de domnisoara? Nu imi cer si mie buletinul? Sau cum e?
Ms.



27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRYSSAaa spune:

2. Am intrebat la primarie/ starea civila de la mine. Dureaza 1 luna preschimbarea certificatului de casatorie si pot lasa procura.
O sa revin cu lista cu actele necesare.

Apropo, mie in Germania mi-au oprit certificatul de nastere in original (cand am depus actele de casatorie) si cica nu mi-l mai dau inapoi.
Sper sa imi dea astia de la primarie altul, desi la noi nu e prea comun sa ramai fara el.



27+

Mergi la inceput