casatorit

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Corina spune:

Mi-au facut buletin cu acelasi domiciliu,adica la maica-mea si cu numele de fata!! pe urma am transcris casatoria,mi-au refacut buletinul ( ca cica trebuie buletin ca sa faci pasaportul) tot pe adresa mamei mele, si nu mi-am facut pasaport ca nu aveam chef sa stau pe la cozi!! deci azi am buletin ro cu adresa din ro si pasaport frantuzesc!!cind merg in ro intru intotdeauna cu cel francez ,iar buletinul ro il folosesc daca chiar am nevoie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui chatonel

probabil ca e prosteasca intrebarea, andacos :)
dar chiar nu vad de ce cineva isi poate bate capul sa isi faca pasaport pe noul nume, cind asta inseamna timp si bani irositi... poate ca e un sens ascuns, pe care eu nu il vad.
Eu am avut actele ro pe numele de fata si actele fr pe numele de casatorita. Si asa a durat pina cind mi-a expirat pasaportul ro si nu am mai facut altul pt ca il aveam pe cel francez.

Famille Dragoon, mami de Izia, 23 mars 2009

Toulouse, la ville rose



Vezi ca tzi s-au dat variante de raspuns intre timp,daca vrei sa-tzi reinnoiesti documentele romanesti,certificatul trebuzie transcris!

Nu stiu de cind dateaza legea(nu mai spun ca mie mi se pare normal,fireasca legea asta ca iar imi aprind paie-.n cap)fac precizarea pentru ca vad ca marox n-a facut recunoasterea in '99,cert este ca fara transcrierea actului de casatorie in Romania,nu-tzi potzi innoi documentele!

Ca o paranteza,bine e adevarat ca era acum vreo 1000 de ani,mie mi-au pus viza pe 1 an,cu conditzia ca la prelungire sa prezint document cu numele dupa casatorie(viza era pe numele dupa casatorie ,iar pasaportul uc numele de domnisoara,asta presupunind sa merg tot timpul cu certificatul de casatorie dupa mine)!Si tare am eu impresia ca exact asta e motivul pentru care miboun se intereseaza de transcriere!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui chatonel

corina, tu ai primit buletin? mie mi s-a zis ca, avind domiciliul in strainatate, nu pot avea altceva decit pasaport cu dom in strainatate; buletinu cica e pt loco

Famille Dragoon, mami de Izia, 23 mars 2009

Toulouse, la ville rose



Tot eu!

In momentul in care ai pasaport de cetatzean roman cu domiciliu in strainatate,nu mai ai CI romanesaca,exact pe motivul enuntzat de tine:nu domiciliez in Romania!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marox spune:

Citat:
citat din mesajul lui chatonel

te-a scutit de vize kestia asta cu dom in fr, marox?

Famille Dragoon, mami de Izia, 23 mars 2009

Toulouse, la ville rose



Eh, na, si tu, Chatonel! M-a scutit de vize titre-ul de sejour! Dar cum spuneam mai sus, mi se parea important sa am un document romānesc pe numele de casatorie. Buletinul, asa stiu si eu, nu e posibil sa-l ai daca esti cu domiciliul in strainatate. Doar daca, asa cum a facut Corina, te ia cineva in spatiu.

Oricum, pasaportul romānesc a expirat. Cum la 2 ani dupa casatorie am luat nationalitatea franceza, nu m-a interesat sa-l refac. Dar din cite citesc aici inteleg ca nici nu voi putea sa-l obtin daca nu fac transcrierea casatoriei? In fine, n-am nevoie de el, doar daca ar trebui sa merg la ambasada, daca nu le prezint un pasaport valabil nu discuta cu mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

Eu mi-am transcris casatoria in Ro, adica a transcris-o mama ca avea procura. Da cam trei luni a durat. Am facut-o ca sa fie facuta, ca acte Ro nu mai am de mult timp :)). Din cauza cozilor si sentimentului ca unde te duci trebuie sa sari cu bani, ca doar vii d'"afara".
Cand s-o schimba ceva ma duc sa-mi fac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

Eu tocmai acum o luna in urma mi-am facut transcrierea casatoriei la ambasada pentru a putea sa imi fac un nou pasaport, este obligatoriu sa ai transcrierea in registrele de stare civila romanesti pentru a putea sa iti faci un nou pasaport, de data asta pasaport romanesc cu domicliul in strainatate, cu noul nume, pentru ca vechiul pasaport a expirat anul trecut si oricum era pe vechiul nume si sa nu ma car dupa mine cand calatoresc cu fetita cu buletinul cu numele de domnisoara si certificatul de casatorie , ca sa dovedesc in aeroport ca eu-s mama copilului... asta ar fi o explicatie de ce doreste miboun transcrierea??

Buletinul mi l-au oprit acum sapt asta cand am fost sa depun documentele pentru noul pasaport ... si nu mai pup asa ceva pentru ca fac pasaportul cu domiciliul in strainatate, nici ca mai am nevoie \Pentru pasaport britanic mai am de asteptat vreo 2 ani , ma descurc cu asta romanesc pana atunci


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prettysunshine spune:

Si uite-asa,citind subiectul asta am ajuns sa ma bucur ca in Belgia nu se ia numele sotului la casatorieSi noi vrem sa inregistram casatoria,dar doar fiindca sotul vrea sa cumpere un imobil in Romania,dar mi-am prins urechile cand am vazut cate acte cer,daca o facem la ambasada trebuie sa ducem niste acte,insa daca o facem in Romania trebuie si mai multe actecare o fi logica,nu stiu

Mami de Cosmin (03.07.1997) si de ingeras Lucas (15.02.2011-17.04.2011)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Prety...faptul ca tzi-ai pastrat numele ...nu are de-a face cu pastrarea statutului social!

Tu tzi-ai schimbat statutul social(asa parca sa numeste????)si nu numele!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRYSSAaa spune:

Citat:
citat din mesajul lui strumphitza
.... si sa nu ma car dupa mine cand calatoresc cu fetita cu buletinul cu numele de domnisoara si certificatul de casatorie , ca sa dovedesc in aeroport ca eu-s mama copilului...


In certificatul fetitei esti trecuta cu numele de domnisoara?
Adica, daca nasc la 2 luni de la casatorie, si intre timp nu mi-am schimbat actele(se pare ca dureaza peste 3 luni sa imi schimb actele in Ro) ce nume voi avea in certificatul copilului?

Vad ca sunt fete care zic ca nu si-au schimbat actele romanesti.
Dar, daca nu ai cetatenie in tara de adoptie, ci doar rezidenta, ce acte sa faci acolo? Esti practic obligata sa ti le faci pe cele romanesti.
Poate asta e si cazul autorlui!



26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prettysunshine spune:

Andacos,eu ma refeream doar la faptul ca nu am fost nevoita sa-mi schimb actele romanesti,buletinul si pasaportul.Iar casatoria o inregistrez in Romania numai daca e neaparata nevoie,nu mai am chef de stat pe la cozi dupa acte.Iar pastrarea numelui nu a fost o optiune personala,aici pur si simplu nu se ia numele sotului,fiecare ramane cu numele lui,niciodata sotii nu au acelasi nume.

Mami de Cosmin (03.07.1997) si de ingeras Lucas (15.02.2011-17.04.2011)



Mergi la inceput