casatorit

casatorit | Autor: miboun

Link direct la acest mesaj

Sunt un om din Tunisia c#259;s#259;torit cu o femeie din Romānia
dupa nunta vom trimite certificat casatorie pentru Romānia pentru a face transcrierea
Vreau s#259; #351;tiu cāt de mult timp pentru a lua transcrierea de certificate casatorie īn Romānia de 3 luni? (maxim īn 3 luni)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

salut miboun!

nu stiu cit timp ia transcrierea unei casatorii in ro (o poti face si la consulat in tunis daca e unul) , dar... la ce-ti foloseste transcrierea? ca daca nu-ti foloseste la nimic, de ce iti bati capul degeaba?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

La mine a durat trei luni,dar asta se intimpla acum vreo 9 ani!Poate intre timp s-a mai schimbat modul de lucru!

Chatonel,sotzia nu-si poate schimba de exemplu pasaportul pe noul nume daca nu are casatoria recunoascuta in Romania!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

andacos, la ce foloseste sa aiba pasaport pe noul nume? :P

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui chatonel

andacos, la ce foloseste sa aiba pasaport pe noul nume? :P

Famille Dragoon, mami de Izia, 23 mars 2009

Toulouse, la ville rose



Nu intzeleg intrebarea ta!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

probabil ca e prosteasca intrebarea, andacos :)
dar chiar nu vad de ce cineva isi poate bate capul sa isi faca pasaport pe noul nume, cind asta inseamna timp si bani irositi... poate ca e un sens ascuns, pe care eu nu il vad.
Eu am avut actele ro pe numele de fata si actele fr pe numele de casatorita. Si asa a durat pina cind mi-a expirat pasaportul ro si nu am mai facut altul pt ca il aveam pe cel francez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corina spune:

Chatonel,si eu am facut ca tine pina in ziua cind a trebuit sa ma duc in ro pentru o succesiune si a trebuit sa imi refac toate actele ,mai ales buletinul care imi expirase de mult!!!
Miboun, dureaza cam trei luni transcrierea in ro! succes!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

corina, tu ai primit buletin? mie mi s-a zis ca, avind domiciliul in strainatate, nu pot avea altceva decit pasaport cu dom in strainatate; buletinu cica e pt loco

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marox spune:

Eu mi-am facut pasaport pe noul nume dupa casatorie, la ambasada de la Paris si cu toate astea n-am facut niciodata recunoasterea casatoriei in Romānia. Am dat doar actul de casatorie, netradus si n-am avut nici o problema. Asta era in 99, poate de atunci s-or mai fi schimbat legile.

Chatonel, mie mi s-a parut util sa am si un acte romānesc pe numele francez. Mai ales ca pe pasaport era trecut "domiciliu in Franta" si mi-am imaginat ca o sa fie mai usor la trecerea frontierelor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

te-a scutit de vize kestia asta cu dom in fr, marox?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Eu mi-am depus actele pt.recunoasterea casatoriei in Ro.in urma cu vreo 3 -4ani.Din momentul in care am depus dosarul cu toate actele mi sa spus ca trebuie sa astept 6 luni.Mai devreme nu se putea in nici un caz.

Mergi la inceput