Clasa I * 2011 - 2012 * [17]

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anka74 spune:

Mina, asta cu sa-l dai la un sport...al meu face nu unul ci doua sporturi, insa nu reactioneaza violent la violenta.
Dupa doua zile de febra si tuse astazi l-am trimis la scoala, cu rugamintea sa nu faca ora de sport. Vine acasa, il intreb daca s-a invoit la sport, imi zice ca nu...pai bine mama ce-am vorbit noi, ii fac morala la greu si dupa 10 minute imi spune ca au jucat ...SAH in timpul orei, cum era sa se invoiasca! Pai zi dom'le asa, sa vorbim aceeasi limba!
Si raportam si o tema record - 3 ore fara 5 minute ne-a luat astazi tema la mate si romana, e drept ca la mate era tema data pt 2 zile, nu a vrut sa o fractioneze ca "am eu timp" si uite asa, ii amortise fundul pe scaun in seara asta! Sper insa sa fi invatat ceva din aceasta experienta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoemma spune:

Greu de spus ce ar trebui facut in cazul in care e agresat copilul la scoala. Eu, cand eram la scoala, m-am batut cu un baiat. Eu eram premianta clasei, luat mereu premiul I, iar el era cam sarit de pe fix, la invatatura era dezastru si avea iesiri necontrolate, parea chiar putin ticnit. Nu mai stiu de la ce ne-am luat dar stiu ca am ajuns sa-i dau una si el mie la fel. Chiar nu-mi pot aminti cine a inceput efectiv sa loveasca. In orice caz, eu i-am zis atunci ca nu o sa-i iert toata viata. Si ce credeti, ne intalnim peste multi ani la un chef cu toti colegii de generala. Eu uitasem povestea dar el nu, si si-a cerut scuze, amintindu-mi ce ii spusesem eu atunci. Desi nu m-as fi gandit intr-o mie de ani, el a fost chiar atins de ceea ce i-am spus la nervi si a regretat. Dar pe vremea aia nici nu ma gandeam sa le spun parintilor, sa ii chem la scoala...
Daca e ceva ce se repeta cred ca as incerca intai sa ma duc eu sau sotul sa vorbesc cu el, poate se sperie si se linisteste. Abia dupa aia as vorbi cu invatatoarea si cu parintii lui, dar solutia "da si tu inapoi" nu as prea lua-o in calcul. Dar, na, eu am fetita. Daca ar lovi-o un baiat pe ea m-as gandi ca o place si nu stie cum sa-i atraga atentia. Asta zice spiritul pacifist din mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Anka74


1. e posibil ca un copil minor si sub 14 ani sa paraseasca tara fara pasaport...chiar daca e vorba doar de o vizita la vecinii bulgari?!


Evident ca nu! Un copil nu trece granita Romaniei fara pasaport, fie ca e vorba de bulgari, unguri sau mai stiu eu cine. Asa ceva nu se discuta, nu se negociaza.Pasaport si procura de la parinti, daca merge fara voi sau doar cu unul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Anka, si al meu face tenis si exact cum spui tu, asta n-are legatura cu spiritul agresiv. Dar exista cliseul acesta ca daca-l dai la un sport, in special karate si alte asemenea, gata, devine invincibil. A facut si arte martiale la gradi (bine, erau mai de .... forma, asa) dar nu am simtit ca-i schimba atitudinea.

In fine, eu zic ca a trecut incidentul si nu se va mai intampla. M-am calmat si recunosc ca ma enervasem rau de tot, poate mai rau decat era cazul. Dar na, inima de mama

N-am chef de nimic, la ce vreme urata e.....



Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului
www.tocanadecuvinte.blogspot.com" target="_blank">TocanaDeCuvinte
Some people dream of success...while others wake up and work hard at it

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anka74 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anda141

Citat:
citat din mesajul lui Anka74


1. e posibil ca un copil minor si sub 14 ani sa paraseasca tara fara pasaport...chiar daca e vorba doar de o vizita la vecinii bulgari?!


Evident ca nu! Un copil nu trece granita Romaniei fara pasaport, fie ca e vorba de bulgari, unguri sau mai stiu eu cine. Asa ceva nu se discuta, nu se negociaza.Pasaport si procura de la parinti, daca merge fara voi sau doar cu unul.


Asa sustin si eu, al meu are bine mersi pasaport si l-am prezentat la toate punctele de frontiera ...ideea e ca erau parinti care sustineau ca se poate, ca s-au interesat ei si se poate! Acum unde s-au interesat, nu stiu, ma gandeam doar la cat de neplacut le-ar fi sa ajunga la granita cu pustiul din dotare si sa nu ii lase sa treaca. Nu m-au bagat prea mult in seama, macar poate se mai intereseaza odata! Discutia a plecat de la o tabara de engleza in Bulgaria...interesanta ideea insa suntem cam mici, zic eu, si nici concediu nu imi pot lua atunci (ca ar fi o tabara pt copii si parinti)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Mina, sper ca e ok copilul si tu ! Sa speram ca nu o sa avem probleme mari de acest gen. Nici eu nu stiu cum ar fi cel mai bine sa reactioneze copilul agresat, in nici un caz sa se ia la bataie cu celalat ca poate iesi mult mai grav.
Anka74, acum vreo 3 ani, placand in Grecia, am trecut prin Bulgaria. Cu noi mai mergea o familie cu copil, care la fel ca si altii cu crezut ca trec fara pasaport. Bineinteles ca i-au intors inapoi la ora 3 noaptea , nu a intrat in discutie sa iasa din tara fara. Si mie mi se pare f corect sa aiba copilul pasaport .
PS. nu am auzit pana acum de tabara scoala parinti plus copii. Si sincer eu nu mi-as lua cocnediu pentru o astfel de tabara .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada spune:

tabare pentru parinti si copii???
hmmm nu suna prea interesant, eu mergeam in fiecare an in 2 tabere cu sora mea niciodata cu parintii si acum ne amintim cu placere de ele.

abia astept sa zica fi-mea ca vrea si ea in tabara, evident fara noi.
asa plecam in concediu cu frate-su si ta-su... nu in tabara

iar treaba cu pasaportul este foarte clara! nu exista sa iasa fara pasaport, cum spuneati mai devreme pasaport si procura, chiar daca iese cu unul din parinti, celalalt trebuie sa dea procura notariala ca este de acord ca si copilul sa calatoreasca insotit de celalalt parinte.
va spun sigur pt ca am tot mers singura cu copiii neinsotita de sot si fara procura nu merge.
sa va mai spun ca atunci cand ilinca avea 1 an si 4 luni m-au dat jos din tren la Curtici la frontiera ca nu aveam procura de la ta-su la 4 dimineata pe un viscol cu -18 grade???? Nici nu vreau sa-mi amintesc. si era trecuta pe pasaportul meu.
noi chiar mergem saptamana viitoare sa le refacem copiiilor pasapoartele ca au expirat deja, pt vor pleca la sora mea in Ungaria in vacanta de Pasti.

violenta in scoala este binecunoscuta si mediatizata si mai bine.
stim cu totii ca am semnat acel regulament de ordine interioara la inceputul scolii si cu aceasta ocazie si copiii au fost informati si sfatuiti de catre noi, parintii, cum sa se comporte in scoala, in tp orelor si in pauze.

este acum momentul sau cel mult la urmatorul incident sa se ajunga la directorul scolii si mai sus daca nu se rezolva nimic.

eu sunt foarte hotarata cand spun asta, pentru sincer, nu as vrea ca Ilinca sa fie agresata in toaleta, nu as vrea ca ea sa fie amenintata, zgariata, batuta sau nici macar scuipata, in incinta scolii.

Pana la urma adultii din acea institutie sunt direct responsabili de siguranta copilul meu/nostru, daca noi nu avem aceasta certitudine sunt singura ca nu am sta linistite pe scaun si ne-am face treaba la serviciu.
Indiferent de situatie, ca dupa d-nei a fost minor incidentul, d-na inv trebuia sa mearga la cealalta clasa cu tine si sa dicutati cu inv de la clasa /agresorului/- nu gasesc ghilimelele despre aceste incident.
Nu in fata clasei nu cu tam-tam, dar macar informatata, dansa ar trebui mai separte sa ia masuri cu acel copil si anuntati parintii.
V-am povestit despre incidentul de la ora de sport cand Ilinca s-a ales cu 2 degete fracturate, nu a fost nimeni tras la raspundere, nu vorbesc de copii ci de adulti, cum credeti ca am fost eu si fata tp de 3 saptamani cu drumuri din 2 in 2 zile la pansat si sabia lui damocles deasupra sa nu faca infectie sa trebuiasca sa fie operata
Si de ce pt ca adultii care au avut grija de ea sau nu grija ,raspunere mai degraba nu au binevoit sa ne anunte 6 ore???!!!!

Cand am inceput din nou scola mi s-a spus aaaa nu a fost asa grav daca s-a vindecat asa repede???? ee de atunci mie mi s-a pus pata.
Nu sunt o mama superprotectiva, daca daca imi las copilul la scoala mi-l las sa invete dar sa fie si controlat(in ambele sensuri adica sa nu faca ea prostii si sa nu fie expusa la asa ceva)

Eu sunt ceva mai razboinica v-am spus, mai nou, nu eram asa, eram foarte credula, dar am trecut prin ce am trecut si m-am invatat minte. Sunt si la ea in clasa copii mai energici si ea este , dar vad ca nu avut incidente.



Ilinca si Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Suntem ok, multumesc de incurajari. Invatatoarea noastra a discutat cu invatatoarea lor, impreuna cu Matei (nu in fata clasei) si din relatarile copilului s-au precizat destul de bine problemele. Oricum am incredere in dna noastra, sunt convinsa ca nu a zis doar de gura mea ca se vor lua masuri.
In clasa la Matei atmosfera e destul de ok, au mai fost accidente usoare dar din cele obisnuite intre copii. De ex acum vreo 2-3 saptamani Matei s-a dat cap in cap cu un coleg, dar a fost ciocnire din neatentie, si din modul in care povesteau amandoi ce-a fost nu reiesea nici un fel de intentie agresiva, ba chiar la mine a venit celalalt copil sa-mi povesteasca ce-a fost, fara sa se acuze reciproc de ceva. Deci din categoria "s-a intamplat".

Asta e, in timp o sa invete sa evite conflictele si sa se descurce cu cele pe care nu le poate evita, iar noi o sa tinem aproape sa-l sprijinim cand apar situatii neplacute. In continuare mi se pare important sa ii mentinem increderea in el si in noi, sa ne spuna despre orice se intampla si sa nu treaca singur prin intamplari din astea.

La capitolul invatatura, l-am inscris la concursul Cangurasul Explorator (de fapt s-a inscris singur, a acceptat in sfarsit sa tina la el in penar niste bani si a fost tare mandru ca-si plateste inscrierea). O sa se tina in saptamana Scoala Altfel.




Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului
www.tocanadecuvinte.blogspot.com" target="_blank">TocanaDeCuvinte
Some people dream of success...while others wake up and work hard at it

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

Buna fetelor, imi pare rau mina ca ati trecut prin situatia asta... ma bucur ca sunteti bine

si noi mergem la cangurasul explorator...sper sa se concentreze ca altfel se supara tot ea

Apropo de ''suparare'' eu nu stiu ce sa ma fac cu ea...cand este in clasa si mai greseste sau spre ex iese la tabla si apoi trebuie sa-si copieze si ea pe caiet ce au scris ceilalti in caiet si intra in criza de timp o apuca plansul(i-am spus de N ori sa nu mai planga, sa incerce sa recupereze usurel, sa lase spatiu si sa-si copieze la pauza la nevoie...sa nu se mai supera daca a gresit ci sa fie mai atenta...etc...am recurs si la ''rad colegii de tine''...si ea imi spune ca nu se poate abtine...ca-i vin lacrimile asa...dintr-o data...nu stiu de unde sensibilitatea asta asa de mare pe ea acolo la scoala ca acasa nu e asa deloc
Acum macar a inceput sa-mi mai spuna ca a plans...dar inainte aflam ba de la d-na, ba de la mamica prietenei ei...of...
bine ca ea nu-mi spune oricum prea multe de la scoala...cand o intreb ce ai facut la scoala? cum a fost? ce ati invatat nou? samd...raspunsul este: bine, f bine...lasa ca vedem cand deschidem caietele si cartile ca am acolo temele notate
Eu sunt uimita ca alti copilasi(colegi de-ai ei) stiu si spun si ce au facut altii la scoala...ce rezultate au altii la teste spre ex...le spun parintilor(care mai si discuta in curtea scolii) ...eu daca o intreb pe a mea abia imi spune ce a facut ea...dar sa mai stie si ce au facut altii

va pup pe toate si pe pitici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Monica, a mea la fel, habar nu are cine ce face in clasa :-) nici ce face ea nu-si mai aminteste :-)))

_

Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.

Mergi la inceput