traducator ro-de, in zona Landshut / Munich

traducator ro-de, in zona Landshut / Munich | Autor: CRYSSAaa

Link direct la acest mesaj

Salutare
Poate stie cineva un traducator autorizat in zona Landshut (este la aprox. 100km de Munich) sau in Munchen , si care sa fie recunoscut de catre stat - in germana "Beeidigter Uebersetzer".
Ms anticipat pt orice idee.



5+

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns trischa spune:

incearca aici,
http://iosof.de/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Sau aici: http://www.buerokremer.de/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRYSSAaa spune:

va multumesc mult.
Avem nevoie sa se deplaseze in Landshut,la primarie, unde depunem actele pt. casatorie si ne cer sa aducem un traducator autorizat, eu fiind romanca.
Trebuie sa vina de 2 ori - la depunerea actelor dar si la casatoria propriu-zisa.
Orice alt link este binevenit, pt cere o oferta de pret si disponibilitate.



24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

mai poti incerca si aici : http://www.dolmetscher-uebersetzer.nrw.de/suche.jsp
e un motor de cautare ptr traducatorii recunoscuti. selectezi landul, limba romana sii eventual si bezirksregierung-ul si vezi ce gaseste. cand dai click pe nume apar datele de contact.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CT spune:

'neata, mai este de actualitate? Mama primeste Siebenbürgische Zeitung, si acolo-si fac mereu reclama traducatorii, majoritatea sunt "sudisti", cred, daca vrei pot sa i le cer si sa ti le dau. Din pacate e mult prea departe de mine, ca veneam eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRYSSAaa spune:

@DianaR site-ul este super util. Am gasit 20-30 contacte in zona. Nu am reusit sa gasesc e-mailuri la toti, asa ca o sa incercam sa si sunam, desi e mai rapid/economic pe e-mail.
Am trimis cam 10 mailuri + 2 din primele posturi de la trischa si Cristina.
Deja am 4 raspunsuri.
Ramane sa vad de la toti cat imi vor cere si la ce distanta exacta sunt de noi ( se plateste €/ora absenta de acasa + bani de benzina), asa ca distanta face pretul.

@CT, inca nu am gasit exact pe cineva.
Orice contact este binevenit. Poate gasesc pe cineva care sta aproape de noi.
Tu faci traduceri? Ai fost la casatorii? Oare cat va trebui tradus, cat va dura la primarie? Si cat se cere pe ora? Am auzit ceva de 35euro/ora si ca e pret fixat de judecatorii sau ceva de genul. Asa e?
Ms anticipat pt raspuns.



24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CT spune:

Citat:
citat din mesajul lui CRYSSAaa

Tu faci traduceri? Ai fost la casatorii? Oare cat va trebui tradus, cat va dura la primarie? Si cat se cere pe ora? Am auzit ceva de 35euro/ora si ca e pret fixat de judecatorii sau ceva de genul. Asa e?

Eu n-am tradus la casatorii, am tradus doar pe la oficialitati, Ausländerbehörde, politie, Kripo, judecatorie, tribunal ... Sora-mea a tradus si la casatorii, o pot intreba daca isi aminteste cam cat a durat. Insa si ea sta in nord (langa Bremen) asa ca nici pe ea nu ti-o pot recomanda. Cand m-am casatorit eu a durat cam 30 minute, a fost doar in germana, cu tradus as zice ca maxim dublu, poate insa si doar vreo 45 minute, nu stiu. Pretul pe ora il negociezi cu traducatorul, daca iei unul "particular", care nu lucreaza pentru un birou de traduceri, altfel trebuie sa dai ce cere biroul de traduceri. Nu e pret fixat, si 35 pe ora nici nu e asa mult. Eu primesc 30-35 pe ora daca traduc prin birou de traduceri, unde si biroul incaseaza partea lui de castig (nu stiu cat e de mare), dar aia se poate sa depinda si de zona, in zona Münchenului sa fie mai ieftin, fiind mai multi traducatori. Pe langa tariful pe ora gandeste-te ca trebuie platit si drumul, mai ales daca e cineva din München si zici ca sunt 100 km distanta, poate reusesti sa te intelegi la un pret "pausal" ...
Revin cu lista celor din ziar dupa ce am culcat-o pe fiica-mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CT spune:

Asa, cum ziceam. In ziar scrie (aproape) mereu de Übersetzungen mit Beglaubigung sau beglaubigte Übersetzungen, trebuie intrebat daca lucreaza si ca translatori (Dolmetscher), de ce ai tu nevoie.
1. Bernd Müller, 80805 München, Fröttmaninger Straße 20 b, 089/3106043, 0179/2010043
2. Hans Spitra, 86633 Neuburg/Do. (pare cam aceeasi distanta de Landshut ca si München), Elias-Holl-Schanze 13, 08431/8559
3. Martha Stoica, 85057 Ingolstadt, Alban-Berg-Straße 13, 0841/481962
4. Magda-Lia Bloos, 81369 München, Karwendelstr. 17a, 089/74118331

Mai e una la Ottobrunn-Riemerling, dar aia mi se pare prea departe, ca si cei 2 din Nürnberg, de Heilbronn sa nu mai vorbim.

Ia direct din Landshut, tocmai ce am gasit.
http://www.experten-branchenbuch.de/dolmetscher-uebersetzer/casiana-monica-zoelde-landshut
trebuie doar intrebata daca e si beeidigt/vereidigt.

Acum am vazut ca scrisesei si inaintea mea de cheltuielile de drum+benzina, dar dupa cum am zis, as incerca sa "tratez" pret fix, adica nu ca platesti dupa timp si apoi iti zice ca a stat o ora in Stau, tu vezi cat dureaza in mod normal drumul, si daca dureaza 30 minute, platesti o ora pentru dus-intors.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRYSSAaa spune:

CT, ms mult.
Am citit ce ai scris, info sunt foarte utile, dar nu am avut timp sa raspund. Maine revin cu detalii.
O seara frumoasa!



24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRYSSAaa spune:

Sa revin cu,concluziile "testarii pietei", poate va mai fi cineva interesat.
Noi am trimis e-mailuri la destul de multi traducatori si concluzia este ca pretul este aprox de 50e/ora.
Un singur traducator a cerut 35e/ora si cativa 55e/ora. Unii au si TVA -19 %.
Se mai plateste si:
-timpul pentru drum dus-intors, la acelasi tarif ca serviciul - 50 euro/ora.
-benzina - 0,30euro/km

In functie de cat dureaza se poate negocia un pret fix - numit "pausal".
Noi, din telefon in telefon (cu ajutorul acestui forum) am gasit pe cineva din Landshut si am negociat pret pausal de 100e (noi avem nevoie de 2 ori de traducator- la depunerea actelor la primarie, care e la 15km de Landshut si resp. de traducator si la cununie, in Landshut).
Mersi mult pt raspunsurile de pe acest forum, asa am gasit traducatorul si am ajuns la 100e/deplasare, de la pretul pe care il gasisem initial de 250e (cunosteam un singur traducator).



24+

Mergi la inceput