educatia copilul prin prisma religiei!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kmy_black spune:

Citat:
citat din mesajul lui Katya

Kmi-black, n-ai de ce sa te ingrijorezi, le spui socrilor ca nu doresti ca ei sa vorbeasca nepotului despre nimic religios, ca e f imp pt tine asta, ca ai si tu religia ta la care tii si ca, in caz contrar, vei limita vizitele etc, nu te teme, e copilul tau, tu decizi cine sta cu el si ce i se spune.




ei s-au suparat si in ziua knd l-am botezat, nu vreau sama gandesc la o reactie daca le-as cere sa nu vb despre d-zeu asha cum il vad ei!!!
dar sper ca temerile mele sa ramana fara fond in final!!nu se stie ce ne rezerva ziua de maine apoi anii, vb bunicii mele!!!

kmy, de IUSTIN-GABRIEL 8.04.2011
bobocelul mameifetele mele de suflet
Invinge durerea,razi cat se poate,caci tot la zi ajunge si cea mai lunga noapte!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Citat:
citat din mesajul lui kariguld

te intreb ceva, nu-i nevoie sa-mi raspunzi, doar sa reflectezi la asta. crezi ca-i daunator ptr un copil sa i se citeasca ocazional din Biblie? sau sa auda un cantec crestin? ai prefera niste bunici care injura si practica vrajitoria si-l dau drakului pe copil la fiecare doi pasi?
repet, nu am nevoie de raspuns, doar sa te gandesti la asta.

Cei mai fericiti oameni nu au parte de lucrurile cele mai bune, dar obtin totul din cele pe care le au!




Kari( e putin off topic), de la sb cu religia in scoli eu am inteles ca tu esti o mama care, desi o 'crestina dedicata' cum te-ai caracterizat si cu sot care a terminat si teologia, totusi esti total imp indoctrinarii copilului prin religie, ca nu ti-ai botezat copiii si ca ii lasi sa-si aleaga ei in ce vor crede, ca tu practici ff discret, ca totul e atit de personal si de intim cind e vba de religie... Marturisesc ca mie mi-ai parut de neinteles atunci(poate i-oi fi impresionat pe altii cu 'neindoctrinarea' copiilor, dar nu si pe mine, caci stiu ca e in contradictie a fi 'crestin dedicat' cu a lasa copilul pe dinafara), ca sa te vad acum ca zici de un cintecel si o pagina din Biblie de la bunici...Asta nu e tot 'indoctrinare'? Afla ca tot 'indoctrinare' e(inca de la bunici mi se pare mai periculos decit de la un prof sau preot).

Nu era mai corect sa nu te bagi la un subiect care nici nu te priveste-nefiind inteleg deci ortodoxa (din mom ce sugerezi ca a-i cunoaste pe baptisti e o idee interesanta) si nelocuind nici acolo, unde era pb, in Ro?

Nici eu n-astept raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Kmi-black , nu te mai teme de socri, nu e treba lor in ce religie ti-ai botezat tu copilul, atita vreme cit sotul e de partea ta, voi contati, familia ta, nu socrii!

edit-ps: eventual da-te si tu practicanta , zi si tu de sfinti, de icoane, de sarbatori, astfel incit sa-ti respecte si ea religia si sa inteleaga de ce nu vrei sa-i vb copilului de religia ei: simplu: pt ca si copilul are una, de la mama lui, la care mama tine. N-o sa mai aiba ce zice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kmy_black spune:

problema este ca sotul este intre ciocan si nicovala, nu vrea sa zica nimik sa nu-i supere nici pe ei si nici mie k stie k iau si eu foc

kmy, de IUSTIN-GABRIEL 8.04.2011
bobocelul mameifetele mele de suflet
Invinge durerea,razi cat se poate,caci tot la zi ajunge si cea mai lunga noapte!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Citat:
citat din mesajul lui kmy_black

problema este ca sotul este intre ciocan si nicovala, nu vrea sa zica nimik sa nu-i supere nici pe ei si nici mie k stie k iau si eu foc

kmy, de IUSTIN-GABRIEL 8.04.2011
bobocelul mameifetele mele de suflet
Invinge durerea,razi cat se poate,caci tot la zi ajunge si cea mai lunga noapte!!!




Atunci hai la biserica de-adevaratelea! Ce poti sa faci unui om credincios si practicant? Absolut nimic.

Iti tin pumnii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui Katya

Citat:
citat din mesajul lui kariguld

te intreb ceva, nu-i nevoie sa-mi raspunzi, doar sa reflectezi la asta. crezi ca-i daunator ptr un copil sa i se citeasca ocazional din Biblie? sau sa auda un cantec crestin? ai prefera niste bunici care injura si practica vrajitoria si-l dau drakului pe copil la fiecare doi pasi?
repet, nu am nevoie de raspuns, doar sa te gandesti la asta.





Kari( e putin off topic), de la sb cu religia in scoli eu am inteles ca tu esti o mama care, desi o 'crestina dedicata' cum te-ai caracterizat si cu sot care a terminat si teologia, totusi esti total imp indoctrinarii copilului prin religie, ca nu ti-ai botezat copiii si ca ii lasi sa-si aleaga ei in ce vor crede, ca tu practici ff discret, ca totul e atit de personal si de intim cind e vba de religie... Marturisesc ca mie mi-ai parut de neinteles atunci(poate i-oi fi impresionat pe altii cu 'neindoctrinarea' copiilor, dar nu si pe mine, caci stiu ca e in contradictie a fi 'crestin dedicat' cu a lasa copilul pe dinafara), ca sa te vad acum ca zici de un cintecel si o pagina din Biblie de la bunici...Asta nu e tot 'indoctrinare'? Afla ca tot 'indoctrinare' e(inca de la bunici mi se pare mai periculos decit de la un prof sau preot).

Nu era mai corect sa nu te bagi la un subiect care nici nu te priveste-nefiind inteleg deci ortodoxa (din mom ce sugerezi ca a-i cunoaste pe baptisti e o idee interesanta) si nelocuind nici acolo, unde era pb, in Ro?

Nici eu n-astept raspuns.



katya, interpretezi total eronat. nu cunosti detalii, asa ca te rog sa te abtii sa-mi comentezi spusele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Citat:
citat din mesajul lui kariguld


cum puteti afirma despre niste oameni credinciosi ca sunt periculosi, ca indobitocesc copilul? ce inseamna de fapt periculosi? as vrea explicatii logice.

kmy_blak, tu te-ai informat despre invatatura baptista? despre ce se face la biserica? doar ca informatie generala, ca sa stii exact de ce anume "sa te feresti" la nevoie.

Cei mai fericiti oameni nu au parte de lucrurile cele mai bune, dar obtin totul din cele pe care le au!



Kari , eronat oi interpreta, nu zic nu, dar din textul tau de mai sus, daca inlocuiesc 'invatatura baptista' cu 'invatatura ortodoxa' si daca aplic prima fraza in contextul sb cu religia in scolile ortodoxe, rezulta ca si acolo ar fi trebuit sa ai aceeasi atitudine ca si aici. Nu e treaba mea ce religie ai tu, interpretez ce scrie negru pe alb, si ce vad e ce am spus inainte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Mi se pare cel putin ciudat ca in secolul in care traim sa nu stim cu ce se mananca o anumita religie si mai ales sa avem atatea prejudecati . Daca citim putin despre religia baptista spre ex, vom vedea ca nu au nimic periculos,in ceeace fac, nu sunt o secta , nu lucreaza cu Diavolul, nu fac vrajitorii si alte lucruri. Sunt niste oameni normali, citesc Biblia si au o invatatura sanatoasa, nicidecum nu ar invata la ceva rau. La fel, daca am citi Biblia (cel putin pentru cultura generala) vom vedea ca nicaieri nu te invata ceva de rau, din contra) . De ce ne ferim de un om credincios care are niste principii de viata bine stabilite si sanatoase, decat de unul despre care nu stim absolut nimic ( o bona, spre exemplu ) si care nu stim ce poate sa-i insufle copilului ? Poate-l injura, poate-l invata sa fure, sa minta...ceeace baptistii nu vor face.
Mi se pare crunt sa duci copilul de 11 luni la cresa , doar ptr ca bunicii sunt de alta religie. Bineinteles ca e alegerea ta, dar ptr ca ai cerut sfat, eu ti-as spune sa stai linistita .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona2006 spune:

Eu chiar nu vad rostul acestei discutii...de fapt, kmy_black, ce raspuns cauti tu?
Am mai spus, daca nu esti de acord cu religia socrilor si influenta lor asupra copilului tau, da copilul la cresa si gata.
Socrii tai au dreptul sa practice ce religie vor si nu este rolul tau sa le spui daca fac bine sau nu. In plus, nu cred ca sint obligati sai aiba grija de copilul tau...Asa ca, ce atita tura-vura?
Ca tu nu esti de acord cu ei, am inteles cu totii. Insa ce te astepti sa se intimple, chiar ca nu mi-e clar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kmy_black spune:

Citat:
citat din mesajul lui Katya

Citat:
citat din mesajul lui kmy_black

problema este ca sotul este intre ciocan si nicovala, nu vrea sa zica nimik sa nu-i supere nici pe ei si nici mie k stie k iau si eu foc

kmy, de IUSTIN-GABRIEL 8.04.2011
bobocelul mameifetele mele de suflet
Invinge durerea,razi cat se poate,caci tot la zi ajunge si cea mai lunga noapte!!!




Atunci hai la biserica de-adevaratelea! Ce poti sa faci unui om credincios si practicant? Absolut nimic.

Iti tin pumnii!


pana acum vreo 5 ani erau cei mai inversunati ortodocsi, cred ca stiu mai multe decat mine

kmy, de IUSTIN-GABRIEL 8.04.2011
bobocelul mameifetele mele de suflet
Invinge durerea,razi cat se poate,caci tot la zi ajunge si cea mai lunga noapte!!!

Mergi la inceput