educatia copilul prin prisma religiei!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

De ce spun asta.Prin forta lucrurilor,neplacute pentru mine,am fost silita sa las fata cu soacra-mea...care apropo a venit bolnava si mi-a imbolnavit-o cumplit.Dar cand veneam acasa si Eva imi povestea ce a facut peste zi,mi-a zis..."daca nu dolm,doamne doamne de acolo(mi-a arata icoana) ma bate".
Am ametit.Am pus mana pe telefon si de fata cu sotul meu am intrebat-o pe soacra-mea ce i-a spus copilului.PAI DACA ALTFEL NU STA LINISTITA SA MA UIT EU LA TELENOVELA DE LA ORA 1.....a fost replica ei.

Va dati seama ce a urmat.De aia i-am interzis sa mai calce in casa,afara doar daca respecta regulile mele,nu sa-mi inspaimante copilul.Acum am o bona dragalasa,fata simpla,care silabiseste odata cu Eva...din pacate nu stie foarte multa carte,dar mi-a spus"doamna,citesc eu ca-mi place si asculta si ea"...nu va zic ca pana la mine,nu prea se jucase cu cuburi,lego,puzzle si altele..se joaca odata cu Eva,canta si o invata poezii si cantecele...si cand pleaca acasa,le zice si la cei doi copii ai ei,cu care sta batrana(mama ei0.Si mai si face naveta 25 de km.

E exact ce trebuie.Si are grija enorma de Eva,a invatat-o in brate.....asta nu e o problema,ma distrez si eu....



Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098

TE IUBESC MINUNEA MEA ...ESTI ALFA SI OMEGA PENTRU MINE,RATIUNEA MEA DE A TRAI.....TE IUBESC.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kmy_black spune:

ma refeream la cresa ca si solutie intrucat imi doresc sa la intorc la munca!!!!si atat timp cat sunt eu la serv ar fi si cel mic la cresa, knd ar ajunge acasa , clar ar merge la bunici , pt o vizita , dar ma gandesc ca astfel vizita ar decurge in jocuri si cu timpul povestiri si activitati de la cresa-gradinita-scoala, pe cand daca ar sta 10h din zi nu cred ca vor decurge toate numai joaca fara citit din bibliei, predici si fixarea unor idei!!!


ps:sunt mom cand cumnatii mei, de exemplu, evita discutiile lungi intrucat toate ajung la acest subiect!!!asha ac fiecare knd vine isi face treaba pe care o are si mai putin la povesti cu bunicii!!
mentionez ca imi respect socrii si din partea mea pot sa-si mai schimbe odat religia, nu ma deranjeaza , dar ei sunt oameni maturi, copti, trecuti prin viatza, nici nu stiu cum sa ma exprim sa ma fac inteleasa!

kmy, de IUSTIN-GABRIEL 8.04.2011
bobocelul mameifetele mele de suflet
Invinge durerea,razi cat se poate,caci tot la zi ajunge si cea mai lunga noapte!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Eu te inteleg.....sincer,te inteleg foarte bine.....

Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098

TE IUBESC MINUNEA MEA ...ESTI ALFA SI OMEGA PENTRU MINE,RATIUNEA MEA DE A TRAI.....TE IUBESC.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kmy_black spune:

eumada
cum se simte fetitza ta( m-am uitat pe filmuletul tau si am citi si ziarul cu privire la accident)?

kmy, de IUSTIN-GABRIEL 8.04.2011
bobocelul mameifetele mele de suflet
Invinge durerea,razi cat se poate,caci tot la zi ajunge si cea mai lunga noapte!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Off topic.....mergem inainte KMY....e o desteapta rasfata dar cuminte si intelegatoare,a crescut..are fix un metru inaltime si e mare cocheta..acum ne dam singure cu crema"ca doamnele dupa baie",ne facem manichiura,pedichiura si invatam poezii...nu rade dar stie doua strofe din "luceafarul".......etc,etc.....

Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098

TE IUBESC MINUNEA MEA ...ESTI ALFA SI OMEGA PENTRU MINE,RATIUNEA MEA DE A TRAI.....TE IUBESC.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kmy_black spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Off topic.....mergem inainte KMY....e o desteapta rasfata dar cuminte si intelegatoare,a crescut..are fix un metru inaltime si e mare cocheta..acum ne dam singure cu crema"ca doamnele dupa baie",ne facem manichiura,pedichiura si invatam poezii...nu rade dar stie doua strofe din "luceafarul".......etc,etc.....

Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098

TE IUBESC MINUNEA MEA ...ESTI ALFA SI OMEGA PENTRU MINE,RATIUNEA MEA DE A TRAI.....TE IUBESC.....


o sa si rada!!!! nu-ti face griji!!!e o scumpica foc!!!

kmy, de IUSTIN-GABRIEL 8.04.2011
bobocelul mameifetele mele de suflet
Invinge durerea,razi cat se poate,caci tot la zi ajunge si cea mai lunga noapte!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona2006 spune:

Daca te deranjeaza si ingrijoreaza atit de mult atitudinea socrilor tai si te temi ca il va influenta negativ pe cel mic, atunci ai rezolvat problema: il duci la cresa si gata.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Kari,religia isi are locul ei in viata unui copil abia cand e capabil sa discearna cat de cat.Daca kmi isi face probleme,inseamna ca bunicii sunt habotnici,iae excesele nu sunt binevenite nicaieri.
Cu atat mai mult cand la varsta asta se absorb informatiile bune si rele....la varsta lui,un copil are nevoie de muzica,jocuri,distractie,nu de Biblie.

Parerea mea

fara suparare, raspunsul asta nu ma multumeste. eu am intrebat de ce crezi/credeti ca sunt periculosi. atata timp cat nu cunosti ceva concret despre baptisti, nu vad de unde concluzia ca sunt periculosi.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

kmy_blak, eu cred ca te ingrijorezi degeaba. copilul tau este inca foarte mic.
apoi deciziile sunt in mainile tale, tu poti sa spui deschis socrilor tai ce anume nu doresti sa vorebeasca copilului.

te intreb ceva, nu-i nevoie sa-mi raspunzi, doar sa reflectezi la asta. crezi ca-i daunator ptr un copil sa i se citeasca ocazional din Biblie? sau sa auda un cantec crestin? ai prefera niste bunici care injura si practica vrajitoria si-l dau drakului pe copil la fiecare doi pasi?
repet, nu am nevoie de raspuns, doar sa te gandesti la asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Kmi-black, n-ai de ce sa te ingrijorezi, le spui socrilor ca nu doresti ca ei sa vorbeasca nepotului despre nimic religios, ca e f imp pt tine asta, ca ai si tu religia ta la care tii si ca, in caz contrar, vei limita vizitele etc, nu te teme, e copilul tau, tu decizi cine sta cu el si ce i se spune.

Mergi la inceput