Nasterea la Arcadia - Iasi (36)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MElise spune:

Citat:
citat din mesajul lui Nico_A

Mamici voi beti cafea ?? Cand si ce fel de cafea ?

Mami fericita cu Ioan Gabriel



Nico_A eu beau o ceasca normala de cafea naturala (acuma cred ca am Doncafe), dimineata. Asa am baut si in timpul sarcinii. Inainte de sarcina beam cate 2 - 3 cafele pe zi... in primele 3 luni nu am baut deloc pentru ca imi venea sa vomit de la ea, dar dupa aia am baut cate o cafea dimineata. Iar la Arcadia mi-a recomandat chiar unul dintre medicii de garda sa beau, nu mai stiu care medic... pentru efectul laxativ, ca imi era frica de constipatie. Am intrebat daca e ok pentru lapticul lui bebe si au zis ca cafea dimineata e ok.

MElise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MElise spune:

mamici, ati cumparat cumva recipiente de stocat laptele matern la frigider? Eu mi-am luat pompita electrica de la Primii pasi, dar are doar recipientul in care colectez. Am folosit-o putin, doar in primele zile cand am venit acasa si ma dureau sanii foarte tare si mi se intareau. Acuma nu o mai folosesc ca papa bebe bine si sanii par sa fie ok, insa ieri si asta noapte mi-am patat tricourile ceva de speriat. Desi bebe papa bine si se satura, am laptic mult si ma gandesc ca poate ar fi util sa mai fac provizii in frigider pentru zile in care mai plec de acasa cate un pic si il las cu tati ca si asa alaltaieri am iesit jumate de ora la aer si cum am plecat a inceput sa planga...

Am gasit la farmacie recipiente de la Avent, dar nu prea mi-a venit sa dau 70 de ron. E drept ca sunt 10 recipiente streilizabile, dar ma gandesc ca-s prea multe totusi... Stiti vreo varianta mai ieftina?

MElise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KATY_28 spune:

Buna dimineata si de la noi!!

IuliaLa multe lunite bebe Andrei!!!!!!!!
Nico eu beau cate o cana de cafea dimineata sau cand ma trezesc dar slaba.Am baut si in perioasa sarcinii, iar Andrei nu are nimic, nu e agitat nici mofturos.Si doctorita mi-a recomandat o cana de cafea slaba, dar nu decofeinizata, ca cica nu e foarte sanatoasa.
O zi frumoasa la toata lumea si plimbari lungi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_iulia spune:

MElise intra si tu pe ADFARM si vezi daca iti convin preturile de acolo ,intra la sectiunea "mama si copilul " apoi la produse baby ,apoi la articole destinate bebelusilor, apoi la vesela si tacamuri ,sunt acolo mai multe variante ,vezi daca ti se potriveste vreuna .
GABRIELA numai dermo-cleansing vrei ? fara crema emolienta STELATOPIA ?
LENA tu cam ce ai avea nevoie de la farmacie ? cred ca maine o sa fac comanda .
MULTUMIM PT URARI ! Va oferim o feliuta de tort virtual !
Claudia noi am fost mai norocosi ,am gasit loc de parcare
Eu deja am iesit putin afara ca am fost la dermatolog si cam bate vantuuuuu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gravidacori spune:

neata fetelor cu o cafea bineinteles , apropo de asta, eu beau din sarcina, dupa 4 luni , cate o ceasca dimineata. in sarcina mai beam si cu lapte si simpla. dupa nastere,in fiecare dimi cate o cafea aromata aici cu voi. e ceva la care nu pot si nu vreau sa renunt. dr a zis ca e ok, iar anestezistul a zis ca e chiar indicata o ceasca pt ca pune sangele in miscare. eu merg pe idea ca se poate cam totul dar cu masura. eu mai beam cateodata si un pahar de bere in sarcina, cand vedeam spuma si bulele cum 'dansau' in paharul sotului mi se pareau o bunatate si nu mai puteam .nici de la cafea, nici de la bere nu am avut nici bb maraios sau agitat, nici eu vrei prb.
DADA, stii ca te admir pt ce faci ca tu micuta sa primeasca lapte de la mami. altele ar fi luat calea laptelui praf imediat sau ar fi abandonat dupa cateva incercari. tu nu, mergi inainte desi zici ca productia e mai slaba,pana va seca, vorba ta. te felicit, esti un exemplu, chiar te-am mentionat unor mamici care aveau nevoie. cred ca ai un exemplu bun si in grupul de pe facebook.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Melise eu am stocat si pontul l-am primit de la alta mamica in recipiente sterile pentru analizele de urina.Sunt mai mici decat celelalte dar nu asa costisitoare.( In cele din urma nu am avut nevoie de lapticul stocat si acum cateva zile l-am aruncat .)
Sper ca am fost de folos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielita81 spune:

IULIA eu stelatopia am luat jumatate atunci cu OANA.IRINA si mai am din 100g cred ca vreo 85g nu am avut problemele cu bubite f grave....deocamdata atat si cand vom mai face comanda probabil am sa iau si o stelatopia..
Iti trim mesaj cu nr meu de tel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nico_A spune:

Citat:
citat din mesajul lui MElise

mamici, ati cumparat cumva recipiente de stocat laptele matern la frigider? Eu mi-am luat pompita electrica de la Primii pasi, dar are doar recipientul in care colectez. Am folosit-o putin, doar in primele zile cand am venit acasa si ma dureau sanii foarte tare si mi se intareau. Acuma nu o mai folosesc ca papa bebe bine si sanii par sa fie ok, insa ieri si asta noapte mi-am patat tricourile ceva de speriat. Desi bebe papa bine si se satura, am laptic mult si ma gandesc ca poate ar fi util sa mai fac provizii in frigider pentru zile in care mai plec de acasa cate un pic si il las cu tati ca si asa alaltaieri am iesit jumate de ora la aer si cum am plecat a inceput sa planga...

Am gasit la farmacie recipiente de la Avent, dar nu prea mi-a venit sa dau 70 de ron. E drept ca sunt 10 recipiente streilizabile, dar ma gandesc ca-s prea multe totusi... Stiti vreo varianta mai ieftina?

MElise
Melise eu mi-am cumparat de la Medela cu 78 lei, 20 recipiente sterilizate...n pot spune ca s-a meritat..am folosit vreo 3-4 ca dup-aia a crescut bebe si a papat el tot...acum la mine fiecare picatura de laptic e importanta..nu mai apuc sa colectez deloc...Daca vrei ne intalnim si-ti dau eu restul de cutie care mi-o ramas..eu mai am o cutie sigilata

Mami fericita cu Ioan Gabriel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MElise spune:

Citat:
citat din mesajul lui claumarcoci

Melise eu am stocat si pontul l-am primit de la alta mamica in recipiente sterile pentru analizele de urina.Sunt mai mici decat celelalte dar nu asa costisitoare.( In cele din urma nu am avut nevoie de lapticul stocat si acum cateva zile l-am aruncat .)
Sper ca am fost de folos

Mami fericita de David 12.09.11


Interesanta ideea, nu m-as fi gandit, recunosc. dar, la urma urmei, sunt sterile, asa nu conteaza destinatia initiala.Da, s-ar putea sa patesc la fel, sa arunc la un moment dat ce pastrez, de aia nici nu prea am vrut sa ma arunc la ceva scump.

MElise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MElise spune:

Citat:
citat din mesajul lui Nico_A

Melise eu mi-am cumparat de la Medela cu 78 lei, 20 recipiente sterilizate...n pot spune ca s-a meritat..am folosit vreo 3-4 ca dup-aia a crescut bebe si a papat el tot...acum la mine fiecare picatura de laptic e importanta..nu mai apuc sa colectez deloc...Daca vrei ne intalnim si-ti dau eu restul de cutie care mi-o ramas..eu mai am o cutie sigilata

Mami fericita cu Ioan Gabriel



Multumesc pentru oferta Nico, ma gandesc si iti zic. Sa vad cum se comporta sanii azi si maine... Oricum, e mult mai avantajos decat la Avent. Dar cele de la Medela sunt de unica folosinta sau pot fi refolosite? Ca la maternitate stiu ca mi-au adus o pompa de la Medela si avea recipiente pe care le puteai folosi de 8 ori sau ceva de genul, nu mai tin minte...

MElise

Mergi la inceput