Strengari 44 - Hai Mada, Emmaella!Bv Strumfy!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marci_mami spune:

Felicitari Happy!!!!!Bine ai venit pe lume Alexia Elena!

36 Bianca Melissa
mami de Oliver Nikolas -05.03.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_cp spune:

Felicitari, Happy! Bine ai venit, Alexia!
Recuperare rapida, abia te asteptam sa ne povestesti!

Ronina, ce tare e Bianca! Migreaza deja.. S-a grabit sa se nasca si acum se grabeste spre independenta! Foarte frumos

Legat de concediu si luna aia obligatorie pt barbati.. Sunt total de acord cu voi, e o porcarie si un haos total.. Poate e redundanta informatia, dar zic mai bine asa decat sa fe vreo gagica sa nu stie: daca optezi sa stai un an cu bebele, dar te intorci mai devreme la serviciu, atunci statul iti da 5 mil/luna pana implineste bebe 2 ani. Eu optez pt asta si ma intorc la birou dupa 11 luni, ca sa beneficiez de aia 5 mil. SI de asta ultima luna, a 12a, o consider ca sta Mister acasa..

cu Gaza... >> AMR 3 saptamani!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns titi143 spune:

Happy Felicitari!!! Bine ai venit Alexia.

Ramona mamica fericita a lui Eduard (09.10.09) si 32+ Robert Aaron

AMR 7+ SAPTAMANI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns franqois spune:

Bu si eu la fel intru in CIC la 1 iunie si o sa optez sa stau 1 an acasa cu bebe pentru ca ma avantajeaza mai mult 75% din media venitului net al ultimelor 12 luni decat 12 mil. timp de 2 ani. E adevarat ca ar fi mult mai bine sa stau 2 ani cu bebe dar nu pot financiar vorbind. Pe de alta parte eu aleg ca sotu sa stea in ultima luna adica de la 11 luni la 1 an acasa. Nu exista ca nu vrei, pentru ca legea il obliga si pe el, chiar daca finaciar e neavantajos pentru familie. Si la mine sotul castiga mai mult si normal ca veniturile ne vor scadea in luna aceea, cand el va sta acasa, dar nu avem alternativa.

Dana esti sigura ca asa stau lucrurile, ca daca mister sta in ultima luna acasa cu bebe, si tu te intorci la serviciu, vei primi stimulentul acela. Eu cred ca doar daca optezi pentru 2 ani si te intorci inainte de 1 an sau oricand vei primi stimulentul pana implineste bebe 2 ani. Dar asa daca optezi pt. 1 an si te intorci cu 1 luna mai devreme vei primi doar 1 luna stimulentul, deci nu merita.

Si nu este 1 luna in fiecare an, daca se opteaza pentru 2 ani, ci este o singura luna, indiferent daca mama sta 1 an sau 2 ani.

37+ cu Andrei si mamy de Ioan si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

buna

Happy felicitari!!! refacere usoara si rapida! Bine ai venit pe lume bb Alexia! sa fii sanatoasa, papacioasa si necolicoasa
Rares de Supermami la multi ani! sa fii sanatos, sa cresti mare si sa te bucuri de o viata frumoasa alatusi de parintii si fratiorul tau
dorinutza in spital este o consultanta in lactatie si m-a invatat ea ca altfel el nu stia sa prinda bine si ma dureau sfarcurile rau tare. acum il iau singura din patut ca-s mai bine dar daca exagerez cu efortul incep durerile iar
Mada o sa vezi ca totul vine din instinct. in prima zi ne uitam amandoi la el si nu stiam ce sa-i facem dar incet incet am invatat. eu sincer ma asteptam sa fie mult mai greu. singura chestie care ma jeneaza e operatia ca in rest... noptile sunt si mai bune si mai putin bune. cel mai greu a fost in prima noapte acasa, am crezut ca innebunesc, acu e mai bine.
Bubu ufff... sper sa-si revina sotul pana nasti ca numai stari de astea nu-ti trebuie tie acum . Dara ti-a dat sfaturi super, sper sa aiba efect
laurraa multa sanatate Mayei
Ronina felicitari pt progresele Biancai! Si al meu isi ridica capusorul si-l intoarce de pe o parte pe alta, se uita in directia mea cand ii vorbesc, e din ce in ce mai scump

Dimineata iar zombi amandoi s-a trezit din ora in ora si noi parca suntem calcati de tren amandoi. Azi am incercat sa-l tinem cat mai mult treaz sa doarma bine la noapte. De papat papa bine, cred eu, cam 15-20 min la un san si nu-i mai trebuie si celalalt. Problema e cu somnul, sper sa ne reglam ca-s cam grele trezirile la 1 ora.
Pup fetele


Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_cp spune:

Franqois, eu asa inteleg, da.
"I. Prima optiune reglementata de OUG 111/2010
În situatia în care parintele, tutorele etc. opteaza pentru ramânerea în concediu pentru cresterea copilului pâna la data la care acesta împlineste vârsta de 1 an, conform OUG 111/2010, acesta va beneficia de:
• o indemnizatie lunara în cuantum de 75% din media veniturilor nete realizate pe ultimele 12 luni, care nu poate fi mai mica de 600 lei si nici mai mare de 3.400 lei;
• un stimulent de insertie pe piata muncii în cuantum lunar de 500 de lei, daca se întoarce la activitatea profesionala pâna la împlinirea de catre copil a vârstei de 1 an; în acest caz, stimulentul se acorda pâna la împlinirea de catre copil a vârstei de 2 ani;
• posibilitatea de a opta pentru acordarea unui concediu fara plata pentru îngrijirea copilului cu vârsta între 1 an si 2 ani, în situatia în care nu revine la munca"

Monna

cu Gaza... >> AMR 3 saptamani!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_cp spune:

Neata fetelor!

Se ingroasa gluma cu Strumfy.. stie cineva ceva de ea?

cu Gaza... >> AMR 3 saptamani!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Un link despre refuzul sanului (D-ne fereste):
- tot noroc cu Anda -
http://www.kellymom.com/bf/concerns/baby/back-to-breast.html
tipa cu site-ul e consultant de alaptare

Dana, te rog, m-am incurcat si nu mai tin minte pe cine ai zis ca ai chema pentru consultanta de alaptare in caz ca ai nevoie. Adica am priceput ca doula e din alta parte, nu de la naste cum simti, dar nu mai stiu ce ai zis despre asta. Retin ca nu Andreea Andrei, dar nu mai stiu pe cine. M-am bazat, dupa cum eram obisnuita, pe tinerea mea de minte si se pare ca aia nu mai exista, asa ca trebuie sa-mi notez. Mai ales ca tot citesc ca in multe cazuri trebuie sa invete si mama, si bebe, cum e cu alaptarea, nu musai vine de la sine, instinct, bla bla. Iau aminte si la Monna si mai stiu multe cazuri de dureri la inceput, macar poate reduc. Banuiesc c-ar veni chiar si la spital.




34+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.6 seara, Insulina, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, *

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

neata!

Citat:
citat din mesajul lui franqois

Bu si eu la fel intru in CIC la 1 iunie si o sa optez sa stau 1 an acasa cu bebe pentru ca ma avantajeaza mai mult 75% din media venitului net al ultimelor 12 luni decat 12 mil. timp de 2 ani. E adevarat ca ar fi mult mai bine sa stau 2 ani cu bebe dar nu pot financiar vorbind. Pe de alta parte eu aleg ca sotu sa stea in ultima luna adica de la 11 luni la 1 an acasa. Nu exista ca nu vrei, pentru ca legea il obliga si pe el, chiar daca finaciar e neavantajos pentru familie. Si la mine sotul castiga mai mult si normal ca veniturile ne vor scadea in luna aceea, cand el va sta acasa, dar nu avem alternativa.

Dana esti sigura ca asa stau lucrurile, ca daca mister sta in ultima luna acasa cu bebe, si tu te intorci la serviciu, vei primi stimulentul acela. Eu cred ca doar daca optezi pentru 2 ani si te intorci inainte de 1 an sau oricand vei primi stimulentul pana implineste bebe 2 ani. Dar asa daca optezi pt. 1 an si te intorci cu 1 luna mai devreme vei primi doar 1 luna stimulentul, deci nu merita.

Si nu este 1 luna in fiecare an, daca se opteaza pentru 2 ani, ci este o singura luna, indiferent daca mama sta 1 an sau 2 ani.

37+ cu Andrei si mamy de Ioan si Stefan


la primul punct pt mine nu e avantajos sa ma intorc la 1 an... pt ca ce as lua in plus ca stimulent as da pe bona/cresa (chiar mai mult) si in cazul asta nu ne alegem cu nimic , decat cu copil crescut de altii... asa prefer sa stau eu cu el pana la 2 ani! iar la chestia cu "ne vrutu" au zis clar ca sotii pot sa refuze dar consecinta e ca oricum mama pierde o luna!

la punctul 2 vezi ca te inseli. stimulentul se da in cazul in care mama se intoarce la servici inainte cu o luna de a implini copilul 1 an (deci la 11 luni) si se da pana implineste copilul varsta de 2 ani!
si asta tocmai pt a incuraja mamicile sa nu mai stea 2 ani acasa... vii cu 1 an mai devreme si ai stimulent 1 an in valoare de 500 lei daca nu ma insel!


mami deSerban Alexandru 15.07.2009
37+ cu Mara Ioana
AMR 1 saptamana!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

acum am vazut postul Danei!

dap asa e! daca te intorci la servici la 11 ale copilului primesti stimulent in valoare de 500 lei pana cand implineste al mic 2 ani.
am chiar o cunostinta care a aplicat pt treaba asta si deja primeste de 4 luni stimulentul in fiecare luna pana va implini fetita 2 ani. ea s-a intors la servici la 6 luni ale fetitei si i s-a explicat ca pana la 2 ani va beneficia de cei 500 lei in plus la salar ( ca altfel nu se intorcea la munca).

mami deSerban Alexandru 15.07.2009
37+ cu Mara Ioana
AMR 1 saptamana!!!

Mergi la inceput