Pufi de Ian-Feb 2010 (72) - La multi ani Danasor!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dastefa spune:

nu ,nu a mai dat nimeni cafeaua
asa ca savurez si eu din cea oferita de tine
si va ofer si eu un sfintisor bun cu nuca si miere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomaca spune:

Buna dimineata,


Ma bag si eu la o cafea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

Neatza! savurat si io cafeaua... binemeritata!

la o barfa... si ce savuroase sunt barfele la o cafea...

dece, zici ca ti-ai luat ieri portia? sper sa nu o ratez pe viitoare!

si ce balci am avut de dimi cu tipa de la gradi...

dar am un lapsus total, nu-mi amintesc sa-i fi spus "da, bagati-l la poze!" si nu mi-am recunoscut (!!!) copilul in poze pt ca erau supraexpuse... si am stricat relatia cu ingrijitoarea... (i-am zis ca nu sunt atat de batuta in cap sa zic da cand stiam sigur ca nu avem bani de poze)... nasol moment, o scoatem cumva la capat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplicity spune:

Buna dimineata,

Multumesc de cafea Dece, Sorina

Dece multumesc pentru cuvinte . Frumos gestul lui JM si mai ales cuvintele;

Sorina ce ma bucur ca ai avut parte de iesire, parca tin minte ca ai spus ca la shopping nu ai apucat sa mergi fara Iris pana acum (sper sa nu ma insele memoria ). Mucenici, yummy, mie asa mult imi placeau , acasa din acestia serveam , dar am mancat la cineva asa ceva si mi-au ramas in minte toata viata . Cred ca am sa incerc sa fac si eu, ca imi e o poftaaaa




Simply,mami de fetita frumusica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

rad cu gura pana la urechi la asta:

Iata un mic fragment din capitolul 0, sa va familiarizati cu stilul spumos al autorului:

„Gandeste-te ca începând de azi ai avea un sef imprevizibil, instabil fizic si labil emotional, lipsit de viziune, cu targeturi haotice, speciale si stringente, care convoaca sedinte-fulger doar atunci cand esti pe buda, sub dus, in pragul unui binemeritat orgasm ori in pauza de cafea si care ar fi, peste toate acestea, si cam autist. Nu crezi ca ti-ar fi de folos un ghid de conduita oferit în soapta de o angajata mai experimentata a companiei? Vezi, asa ziceam si eu”.

asta despre jobul de mama ...

vezi detalii aici http://www.perfecte.ro/lifestyle/carte-pentru-tinerele-mame.html



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorex spune:

Neatza,

Am recuperat cap trecut ca ieri am fost libera la dezmatz si deci nu am intrat pe forum

Mi-am deschis vreo 30 de ferestre sa raspund dar...cred ca o sa rezum.

Alexutzza, ce sa spun...imi pare rau ca treci printr-o perioada asa solicitanta fizic si psihic, nu stiu cum rezisti sa le faci pe toate
Eu ti-am mai spus si mai demult, obosesc numai citind cate faci si mi se pare ca as ramane fara suflare sa faca tatea. Eu nu fac in casa nici pe un sfert din cate faci tu si fereasca sfantul sa comenteze...fac cum spunea Decenuela..incep sa-i expun faza cu egalitatea intre sexe, emanciparea femeii, drepturile femii si inchei cu precizarea ca ma descurc si singura daca e nevoie, nu suport sa dau prea multe explicatii si-mi place sa fiu independenta.
Il pun cu botul pe labe si il disper maxim, astfel incat se gandeste de doua ori inainte sa-mi mai reproseze ceva
Se zice ca sunt mai naravasha

In general nu suport cand nu mi se recunosc meritele si mai ales efortul fizic si psihic de a fi femeie, sotie si mama.
Acum, in primul rand sunt mama si apoi femeie si abia in al treilea rand sotie. Stiu ca nu o sa fiti de acord cu faza asta dar in momentul de fata pur si simplu nu mai faca fata la toate "cererile" si evident ca cea mai importanta e bobitza, apoi eu - ca na, ca sa rezist pe baricade am nevoie periodic de relax, si apoi daca mai am energie si pt el bine, daca nu, nu. Trebuie sa inteleaga!

Sa-i spal rufe la mana dupa ce alerg atata dupa copil si servici si casa???? Nooo way...sa i le spele maica-sa, nu ma intereseaza!

Acu, ca paranteza, pt gulerul la camasi exista un spray special cu care dai inainte sa le bagi in masina. Si ai scapat de inmuiat si spalat la mana. Eu am de la firma Amway dar cred ca se gasesc si alte feluri prin supermarket. Sau daca torni niste Vanish inainte Pe guler? Ia incearca..


In fine, ce vreau sa zic este ca e clar ca faci mult prea multe pentru o femeie tanara, frumoasa, desteapta, dragutza, sociabila, cu silueta de invidiat , adaptabila, ambitioasa, gospodina neobosita, cu memorie de elefant!
Ar trebui sa fii tinuta pe petale de trandafiri toata ziua!
Eu sa fiu barbat te-as fura de la grec si ti-as pune lumea la picioare! MAi arati si traznet in costum de baie!


So, cere-ti drepturile! Spune-i ca meriti mai mult! Scrie-i un mail in care ii expui toate treburile pe care le faci asa cum ne apui noua, inclusiv cat te solicita Yannis si mai ales cand e bolnav si cere-i mai multa empatie si spune-i ca ai nevoie de sustinere. Ca le poti face pe toate, dupa cum bine se vede, dar macar afevtiv sa te sustina!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorex spune:

Citat:
citat din mesajul lui sorina_bz
Alexutzza.......Multa sanatate lui Yannis! Cu cealalta treaba....au spus fetele tot ce era de spus;....cu camasile si puloverele spalate aparte nu m-am intalnit, doar cu...jeansii, care, chipurile, nu se curatza bine la masina de spalat!...mai bine se curata, cica cu peria, la lighean...so....


Sorina, mami de Diana si Iris



Doaaaamne fereste fetelor

Incep sa ma simt aiurea...ori is eu atipica..nu mai inteleg!
Astea-s figuri, sa zica merci ca i le spal la masina. Unde scrie ca femeia trebuie sa le faca pe toate???
Eu sunt mai feminista asa...unii spun ca nu mi-am gasit inca nashul...dar..nu stiu de ce, prefer fara barbat decat sa-i fiu sluga


La cat mucesti tu Sorina, asta iti mai lipseste sa freci cu peria...off..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorex spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ruxita

Citat:
citat din mesajul lui alexutzzza

ca sa nu mai zic ca mor de nervi ca politistul a scris pe foaia cu constatarea ridicarii de permis ca nu am acordat prioritate vehicului...(masina de politie) desi eu l-am lasat sa treaca dar am oprit in ultima secunda. Si la "mentiuni" scrie ca eram singura in masina dasi i-am spus clar sa ma ierte dar am copilul bolnav, tuseste rau , a vomitat de la tusit, ma grabesc la spital. Sa ma ierte si scuze sa nu-mi ia permisul ca nu am cum sa mai duc copilu in pipera incolo in coace ca nu sunt mijloace de transport...m-am milogit de el cum am putut si el scrie :singura in masina"...deci Yannis e nimeni.... si eu, care pan la urma l-am lasat sa treaca, nu am acordat prioritate....
Frate! toti smecherii si toti nebunii fac ce vor, o taie pe contrasens, alearga masinile, fac accidente, dau spagi si mie imi ia carnetul

Scuze de boceala dar nu-mi revin...si nici nu am pe nimeni cu care sa vb sa ma plang si sa-mi zica o vorba buna inapoi,,,

Mamica de copil neastamparat Yannis




alex, imi pare rau de intamplarea cu permisul si cu tati de Yannis... o fi avand si el perioada lui creatza si nu are timp si nici mood-ul necesar ca sa te ia in brate si sa-ti spuna ca veti trece cu bine peste aceasta perioada... dar te-am inteles perfect cum te simti (ca ti se reproseaza ca faci boacana dupa boacana nu conteaza din vina cui, iti sunt atribuite toate la gramada)...

Tot ce-ti pot spune si probabil nu te va ajuta defel... e sa ai rabdare sau sa-l provoci la o discutie dar fara istericale si lamentari ca probabil vei pune gaz pe foc... hm, chiar si mie mi-ar fi greu sa gestionez o astfel de situatie, cel mai probabil i-as spune niste cuvinte grele de sa-i vina rau instant...si profund si pentru mult timp...

Life is good!


Cam asa procedez si eu..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorex spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ruxita

apropo de preoti... nu stiu inca de ce... dar simt nevoia sa merg la o biserica catolica pentru spovedanie... cum spuneam nu-mi explic de ce... aveam o retinere vizavi de barbatii de alta religie pe care i-am cunoscut... ultima retinere fiind un tip catolic (ironie tipul care m-a invitat la cafea...)

Life is good!


siii...ai fost sau nu pana la urma?
cum a fost?


Si ca sa nu mai deschid alta fereastra, in legatura cu banca,..esti sigura ca vrei sa te bagi? Mie mi-e f frica de credite...cred ca pt nevoile tale cea mai buna varianta ar fi aia cu limita de creditare pe salriu.
De ex, eu am 40 de milioane limita...imi intra salariul pest ei si daca vreau sa scot mai mult pot oricand fara acte, telefoane si umblatura, scot de pe card, cand intra salariul se umple la loc...sau nu.....macar nu te preseaza nimeni cu rata..

Si intr-adevar BRD si BCR suks!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorex spune:

Citat:
citat din mesajul lui tomaca

N-am recuperat prea mult, dar am citi patania Alexuzztei. Mi se pare incredibil ca sunt astfel de barbati ca cei doi politisti cand te vad cu un copil mic in masina care e bolnav. Dar asa sunt crescuti barbatii in Romania, sa nu le pese de copii, prin urmare n-au de unde sa inteleaga prin ce trece un parinte caruia ii pasa. In SUA cred ca daca te oprea politia si ii povesteai prin ce ai trecut, te conducea catre spital ca sa-ti faca loc.

Mi se pare si mai incredibila reactia sotului. O fi el stresat, dar si tu esti, si nu e cinstit sa nu arate empatie de loc. Si nu exista unul mai egal decat altul. Reprosul cu job-ul e total sub centrua etc.
Si s-ar putea sa faca si el aceleasi "boacane"cum le zice el, daca ar face si el taskurile pe care le faci tu. Cred ca trebuie sa mai lase jos din pod din egocentrism.

Povestea unui Dor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan un





Bine punctat!

Mergi la inceput