Aradence DC (170)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pufymic spune:

Salutare tuturor!

Moni in cat timp a crescut nodulul acela subpleural de la 16 la 22 mm?
Si cat timp dureaza trialul acesta cu inhibitorul Braf la care participi?
si curaj! Va fi bine! trebuie!
...si multumesc! Ca te-ai gandit la mine.
Da, intr-adevar, aici e "fierbinte" atmosfera...Baghdadul a fost cel mai vizat , insa si alte multe localitati/orase de pe intreg teritoriul Iraqului, precum si drumurile(in special check-pointurile)...
In Basra au fost doar manifestatii (in martie 2003 au intrat americanii in Iraq..) fara victime: http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/middleeast/iraq/9152668/Thousands-of-Iraqis-protest-on-anniversary-of-2003-invasion.html
...sa vedem ce va urma...
Eu sunt in zona Basrei, deci in sud.
Aici gasiti ultimele stiri referitor la ce s-a intamplat in Iraq ieri...:
http://rt.com/news/iraq-attack-blast-police-961/

Alina cum e Calin? Cum se simte?

Gabi mi-a zis ovidiu ca te-a sunat ieri sa te intrebe de inscriere...incercam si noi sa il inscriem pe Nicolas la clasa 0, sper sa reusim...

Sa aveti o zi frumoasa, si plina de soare!


Povestiprafuite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

IOANA bine ca esti ok.Legat de trial tine ... cat timp isi face efect medicamentul In medie rezistenta apare la cca 8 luni,dar fiind medie exista extreme - adica isi face efectul doar 2 luni,sau cazuri mai rare 2 ani - exista cateva cazuri de gen.De exemplu unul fix in ianuarie a "implinit" 2 ani,un tip din SUA care cand a inceput cu inhibitorul asta avea 2 noduli mari in plamani,unul chiar de 9/7 cm ,acum mai au doar cativa mm - scrie periodic pe unul din forumurile pe care citesc - adica de cat ori are rezultatul de la scanari.Sau sunt cazuri la care medicamentul functioneaza dar de exemplu la doar 3 metastaze din 5 - si e clar ca-s implicate mai multe mutatii la mai multe gene.
Legat de nodulul meu suspect - se afla in crestere f.rapida.
Am citit ca nodulii maligni pulmonari au rata de dublare de cca 30-400 zile,in medie 100 zile. Cei ce cresc mai lent sau mai rapid sunt mai probabil benigni (infectii,inflamatii).Eu mai am pe-acolo cativa micronoduli de 2-4 mm dar care au ramas neschimbati de acum un an si nu-s considerati suspecti.Asta de care e vorba l-au depistat la CT in 3 august si avea atunci 10 mm.A evoluat asa: 5 mm in 22 sept ,8 mm in 03 nov,16 mm in 06 ian si 22 mm in 9 martie.
Eu mi-am calculat timpul ala de dublare la cresterile 5-8 si 8-16 si iesise de doar 21 de zile si daca n-aveam melanom puteam spera ca e de la vreo infectie ,dar asa ... mai degraba seamana a metastaza rapida .Mai ales ca imediat dupa inceperea tratamentului a scazut brusc,apoi abia a reinceput sa creasca. Acum intre 16-22 mm a iesit 46 zile timpul de dublare,deci si-a mai incetinit viteza . Dar daca fac calculul intre 5-22 iese dublare la 26 zile ... faza e ca nu se fac asa repede CT-uri unul dupa altul,ci doar cele mai dese la cca 3 luni,la mine-s asa dese fiind studiu clinic.
Alta chestie e ca si la CT la masuratori cu mm mai ies si mici erori ... Na daca n-aveai ce citi,amu' ai
Ai grija pe-acolo,sper ca macar sa te lase aia sa stai locului sa nu te mai trimita incoace incolo,macar pana se mai potolesc nebunii aia.

PS Am uiat sa zic ca timpul ala de dublare se refera la volum si o dublare a volumului inseamna de fapt o crestere cu doar 26% a dimensiunilor in mm/cm vazute pe CT.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufymic spune:

Da, din pacate tumorile pulmonare au evolutie rapida. Sper din suflet totusi ca nodulul tau va involua la un moment dat, intr-un fel sau altul...
Cat despre erorile de la CT...stiu.. mama mea a avut neo bronho-pulmonar si cand am ajuns cu ea la Cluj i-au facut CT si au zis ca e operabil, dar cand au deschis-o(la distanta de cateva zile de la CT) au constatat ca tumora era mult mai extinsa decat vazusera medicii pe CT si ca "prinsese" si vasele mari si nu mai putea fi extirpata, asa ca au luat doar pentru biopsie sa stabileasca tipul tumorii si atat...
Ma rog pentru tine...si te admir! Esti o curajoasa si o luptatoare cum rar intalnesti!
Ce-ti mai fac piticii?Diana?Tudor?
Eu am ramas tare dezamagita ca nu am reusit sa vad pozele cu ei si cu frezele lor...dar asta e...avem unele pagini cu acces interzis...

Cat despre ce e aici...no comments. Liniste in zona aceasta nu cred ca va fi niciodata...asa ca...Dumnezeu sa ne pazeasca!

Restul fetelor pe unde umblati?



Povestiprafuite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

IOANA imi pare rau de mama ta,habar nu aveam.Si noi avem un caz in familie,un frate de-al mamei a murit in '84 de cancer la plamani,la 41 de ani: la el a durat doar o luna de cand a fost diagnosticat ... l-a "dus pe picioare" si primul semn a fost o umflatura aparuta la gat (probabil ganglion).Stiu ca l-au dus la Cluj la un moment dat,dar nici macar sa il interneze n-au vrut.Nu stiu f. multe amanunte,ca aveam doar 14 ani pe-atunci.El a fost si un ff mare fumator (de tanar) aviz amatoarelor (desi nu doar asta e cauza)
Legat de admirat ,mersi dar n-ai de ce.Pana una alta nu vezi in ce lume traim,ca poti merge lejer la coafor si sa te trezesti cu un glonte in cap Ce mai conteaza o tumoare acolo? Glumeam dar cam asa e si pana mai citesc ca mai exista solutii,e de bine.
De exemplu chiar zilele astea a scris pe forum un tip ce-a inceput cu medicamentul ala imunitar pe care ziceam ca am pus ochii.A inceput in decembrie si avea metastaze la palmani,la piept si la picior.La prima scanare (dupa 12 saptamani) s-a vazut ca au disparut toate.Deci raspuns complet.A amintit de alti doi cunoscuti ce-au inceput odata cu el si din astia unul cu met. la plaman a avut si el raspuns complet,celalalt a avut raspuns partial.Sunt o gramada care se taraie asa de ani de zile cum melanom stadiul IV - din studiu clinic in studiu clinic,mai o interventie chirurgicala,mai niste radiatii,craniotomii - cel mai naspa e cand apare la creier.

Legat de copii,sunt ok,mersi.Tu cat mai stai pe-acolo? Nu mai tin minte daca ai zis.Intradevar e o zona de descreierati,ca nu le pot zice altfel.Uf si sotul uneia dintre vanzatoarele de la mami are de gand sa se duca in Afganistan El a mai fost si in Bosnia cand cu balamucul (el lucreaza in armata). M-am luat de cap cand am auzit,nu mai zic nevasta-sa ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Imi cer scuze ca dau buzna, voiam doar sa o pe Monica si sa ii spun ca ma gandesc la ea . Esti o luptatoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s

Imi cer scuze ca dau buzna, voiam doar sa o pe Monica si sa ii spun ca ma gandesc la ea . Esti o luptatoare.

Mersi esti tare draguta Am luat o pauza de la subiectul ala cu stiinta,cand am vazut o dadura unele cam in SF Dar sper ca ne mai intalnim pe-acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Citat:
citat din mesajul lui monica70

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s

Imi cer scuze ca dau buzna, voiam doar sa o pe Monica si sa ii spun ca ma gandesc la ea . Esti o luptatoare.

Mersi esti tare draguta Am luat o pauza de la subiectul ala cu stiinta,cand am vazut o dadura unele cam in SF Dar sper ca ne mai intalnim pe-acolo.


Nu-i bai, voiam sa te intreb acolo cum esti, cand am vazut ca postezi la aradence si am citit :). Te imbratisez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinamoro spune:

Ioana, Moni, azi ii ziua voastra de scris?

Moni, am citit cam pe diagonala ce ai scris, revin mai tarziu ca n-am avut timp. Din ce am retinut cel mai important e ca ramai in continuare in trialul acesta. In rest, sper din suflet ca nodulul sa se micsoreze sau macar sa nu mai creasca.
Esti foarte documentata, te admir pentru asta!

Ioana, multumesc, Calin e mai bine doar ca tuseste destul de urat, acum tusea e seaca. Are o colectie de siropuri de tuse.


Alina cu www.snugglepie.com/ezb/653339.png" target="_blank"> Adelina (31.08.2006) & www.snugglepie.com/ezb/653351.png" target="_blank">Dragos (11.04.2002) poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_rubi spune:

Moni, citesc cu sufletul la gura toate postarile tale si vreau sa te incurajez si eu pe cat pot. Oricum, jos palaria in fata ta...esti o mana de om si o lectie de viata pentru noi toti. Te pup si lupta in continuare, oricum inapoi nimeni nu poate merge, asa ca tot inainte cu speranta si credinta!
Cat despre chirurg toracic, iti pot da eu nr. doctorului Furak, el m-a operat pe plaman, este foarte foarte bun. Opereaza in Szeged si in Desk. Suna-ma, daca te intereseaza.

Ioana, am citit ca a murit Echo... Imi pare rau! Cat despre ce se intampla in zona ta, eu habar n-am avut, ca aprind televizorul doar un pic dimineata pe muzica.

Mama Marei si a Dorei


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

CRISTINA sigur ca ma intereseaza,ca in caz de operatie as prefera sa fie aproape si Szeged e mult mai convenabil decat Debrecen .
O sa te sun zilele astea sa imi dai nr. Sau daca ti-e mai comod scrie-mi nr.in PM. E al lui personal,sau de la spital? In functie de cand poate "translatoarea" mea si el,am trage o tura pentru o consultatie.Mai naspa e ca nu am defel si filmele si/sau CD-uri cu CT-urile facute,ca sigur ii trebuie.O sa intreb data viitoare daca imi da si din alea o copie - pana acum doar copie cu rezultatele pe hartie am primit (si-asta la cerere) Sper sa imi dea totusi - asta daca le mai au,ca ei trimit toate rezultatele mai departe,in SUA cred.
Eu chiar uitasem complet de operatia ta la plamani ,mi-a ramas in cap doar aia de la coloana. Dar acum mi-am amintit ca eram la mare cand ai fost operata si am vorbit la telefon parca cu Nico daca imi aimintesc bine si ea mi-a dat vestea cea buna ca nu-i malign Cat din plaman ti-a fost afectat de ciuperca aia?

Mergi la inceput